АЛАРМАНТНО! Србија већ једе ГМО храну! ОВО ТВРДЕ СТРУЧЊАЦИ

АЛАРМАНТНО! Србија већ једе ГМО храну! ОВО ТВРДЕ СТРУЧЊАЦИ

29 јануара 2019

ОДЛУКА “да или не ГМО” у Србији је истовремено и одлука који модел пољопривреде желимо да доминира у будућности: модел агроиндустријског бизниса вођен технолошким иновацијама под патронатом мултинационалних компанија, или породични модел пољопривреде, вођен еколошким принципима у сагласју са расположивим ресурсима – природним, људским, производним, финансијским и локалним.

Овако прекретницу пред којом ће се наћи наша земља објашњава др Татјaна Бранков, доцент Економског факултета у Суботици, додајући да питање ГМО, укључујући и новостворене генетски едитоване организме, не сме да се разматра само у склопу политике безбедности хране, или еколошке политике.



– Генетски модификована храна која је присутна на тржишту представља ризик по здравствену безбедност људи и проузрокује бројне нежељене еколошке последице. Међутим, то је један аспект, други је питање: да ли желимо да будемо вазална или суверена држава? Прижељкујемо ли банкрот српског сељака којег ћемо у својеврсној фаустовској нагодби присилно укључити у токове нефер бизниса, у којем ће највећи део добити морати да преда снабдевачима ГМ технологије? Или желимо ревитализацију српских села и обнову задругарства – истиче професорка Бранков.

Иако су Законом о генетички модификованим организмима из 2009. године производња и промет ГМ хране код нас званично забрањени, реално, ни Србија није остала имуна на производе који садрже ГМО испод 0,9 одсто, нарочито када је реч о увозу таквих производа. Због тога сада када се говори о ГМО, реч је, заправо, о храни која прелази тај лимит. Иако се у јавности може чути да у Србији постоје на хиљаде хектара под ГМ сојом, коју и наши користе, то су све непоуздани подаци.

– ГМ храна се највероватније налази на нашим трпезама, а највише у прерађеној храни страног порекла. Наравно, наведено не искључује ни домаће компаније које су део месне (и другe) индустрије, a које увозе јефтине сировине. Трансгена соја пронађена је у траговима, чак и у продавницама здраве хране, о чему су објављени научни радови – наглашава наша саговорница.

– Ипак, прецизан одговор на дато питање могу да дају само надлежни органи.

Србија има механизме за борбу против ГМО, али је, по речима наше саговорнице, питање да ли жели да у њу уђе искрено и “до краја”, јер је она нераскидиво везана за борбу против криминала и корупције.

– Треба затворити врата тајкунизацији аграра и дозволити институцијама да раде свој посао без притисака. У тој борби држава може да рачуна на подршку више од четири петине грађана – поручује Бранков.

– Став “наша баштица наша слободица”, уз успостављање адекватног система контроле хране, у свим фазама производње, прераде и дистрибуције, заштитио би како државне интересе, тако и интересе грађана.

МНОГО ПИТАЊА, А МАЛО ОДГОВОРА

ПРОФЕСОРКА Бранков наводи и пример покушаја једног крагујевачког портала да добије одговоре о начину контроле присуства ГМО у Србији.

Одговоре везане за контролу пошиљака примарних пољопривредних производа на граничним прелазима и контролу усева на присуство ГМО, добили су од Министарства пољопривреде. Зато је, међутим, каже професорка, Министарство здравља у потпуности игнорисало питање да ли је ГМО присутан у дечјој храни. Надлежни органи су, такође, пренебрегли питања о контроли прехрамбених производа у малопродаји.

(Новости)

KOMENTARI



11 коментара

  1. Zoran says:

    Pa ako uvozite krompir i iz Amerike, a uvozite, budite sigurno daje GMO, jer za vas organski je prilicno skup.

    • Zoran says:

      Organski krompir u SAD: 3 libre(lb) = 1.36kg je 4 dolara = 400 dinara

  2. Zoran says:

    Ogroman je sansa da sve sto uvozite iz Juzne Amerike je GMO. Tamo rade kako im Ameri kazu ili nikako. Ima poenko...kao Venecuela, ali to je nista.

  3. Gardista says:

    Ovo je postalo katastrofa, cena nase soje znacajno je opala prosle godine zato sto je uvezena gmo sojina sacma iz Rumunije i Brazila, jer kao soja ne moze. To je unistilo pojedince i zadruge jer su ljudi imali manji prihod i do 50%. Monsanto vrslja po nasim polj. institucijama a niko nista ne preduzima. Drzava taji i cuti, a tajkuni je ruse s tim odmah i seljaka. Neka se odluce vec jednom a ne iza ledja da nam sprovode zakon koji sami ne postuju. Treba glasno reci ne GMO i tajkunima.

  4. Dragan says:

    U Srbiji je donet zakon da se dozvoljava uvoz, upotreba i trgovina GMO prehrambenih proizvoda, ali je zabranjena PROIZVODNJA istih na lokalnom nivou! Koliko je to bolesna ideja ne mogu rečima da opišem! Šta hoćete, hteli ste u eu, sad uživajte!

  5. Cp6a says:

    Увозничке фирме су министарске и дедињске фирме и њих није брига за домаћу пољопривреду и народ. Говно би увезли само да зараде. Пусте им биле те паре. Стране компаније сада тако пробијају све баријере. Нађу домаћу битангу из власти или из бивше власти и увоз, набавка дозвола и комуникација са властима иде преко таквог. Уместо да помоћу забране ојачамо нашу не-ГМО производњу и повећамо извоз не-ГМО производа, који имају купце у свету, власт прилагођава све нас тим битангама и страним мултинационалним монструм-компанијама.

  6. Ime neko says:

    Polako...smireno. Jedno zapazanje. Da li ste znali, a ne znam za petog, medjutim, znam iz oficijelnih izvora svima dostupnim, da su 4 od 5 ili 6 zadnjih ministra poljoprivrede Srbije, stipendisti Monsanta. Da li se i sta promenilo, ne znam, ali ovo je zvanican podatak, nikakva teorija zavere, jer imate sve crno na belo...sta onda nije jasno?

  7. Nikanor says:

    I vrapci na grani znaju da su najveći uvoznici GMO semena u Srbiji “Viktoprija grupa” i “MK Komerc”, a najveće zasejane površine GM sojom nalaze se u okolini Vršca, u Banatu i Mačvi, Sremu i Bačkoj, što je objavljeno u nekim medijima. Na predlog SP Dveri u 136 opština od strane preko 6.000 odbornika jednoglasno je usvojena Deklaracija o GMO, kojom se zabranjuje uvoz, prerada, promet i uzgoj GMO i proizvoda od GMO. Inače narodni poslanik prof. dr. Miladin Ševarlić predložio je u maju 2018. godine u Narodnoj skupštini Deklaraciju o genetički modifikovanim organizmima i proizvodima od GMO, ali je, kako je izjavio, dobio negativan odgovor od Ane Brnabić. Inače, upravo je Intermagazin 13.maja. 2013. godine objavio članak pod naslovom “Spisak promotera GMO u Srbiji”, navodeći da su to: Ivana Dulić Marković Boris Tadić Mlađan Dinkić Rasim Ljajić Bojana Todorović Miloš Milovanović Istok Pavlović Miodrag Kostić Petar Matijević Aleksej Tarasjev Jovanka Miljuš Đukić Zaharije Trnavčević Demokratska stranka Srpska napredna stranka Industrija mesa – Matijević MK Grupa Blic Na internetu se mogu naći i imena Gorana Ješića, bivšeg ministra Glamočića, ali i još nekih lica koja i danas sede u skupštini Srbije. Nisu li u emisiji “Revolucija”, voditelja Borisa Malagurskog, upravo profesorka Poljoprivrednog fakulteta Gordana Šurlan-Momirović i Aleksej Ratasjev grčevito branili GMO, dok su na drugoj strani bili prof. Miladin Ševarlić i glumica Ljiljana Blagojević? Na svako izlaganje ovo dvoje promotera GMO publika je žestoko reagovala. Od pisutnih studenata Poljoprivrednog fakulteta na pitanje Malagurskog: “Da li ste vi za genetski modifikovanu hranu”? ni jedan student nije odgovorio potvrdno. Tu emisiju i sada svako može pogledati, ako na Gugl pretragu ukuca tekst: Revolucija/Boris Malagurski/ Epizoda 6. Zbog čega je emisija Revolucija zabranjena? Na internetu možete pronaći i članak: Grinpisov spisak čokolada, hrane i napitaka koji sadrže GMO! Puni su rafovi tih proizvoda u Srbiji, a pored kase u svakoj prodavnici bodu oči čokoladice Snickers, Twiks…. Nije li pok. Zaharije Trnavčević svake nedelje na televiziji B 92 vodio emisiju o poljoprivredi, neumorno reklamirajući seme i herbicide zloglasne kompanije Monsanto.

  8. Nikanor says:

    Izvinjavam se zbog pogrešno upisanog prezimena Ratasjev, umesto prethodno ispravo napisanog Tarasjev.

  9. Pravedni Ljesnik says:

    Da li se secate da je Vucic pre par meseci, mozda i godinu dana, u skupstini i pred kamerama za govornicom rekao nesto tipa: sta se sad svi pravimo ludi kad svi znamo da vec godinama u nazad jedemo GMO. I tu se rasprava o tome zavrsila. Pravimo se ludi. Eto. Covek je javno stavio tacku na raspravu o tome. Sad hasamo kao ovcice.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u