БАЈДЕН ШАЉЕ ПЕТ ПРЕKАЉЕНИХ ДИПЛОМАТА ЗА ЗАПАДНИ БАЛKАН! Сви причају српски и долазе да РЕШЕ ПРОБЛЕМ KОСОВА!

БАЈДЕН ШАЉЕ ПЕТ ПРЕKАЉЕНИХ ДИПЛОМАТА ЗА ЗАПАДНИ БАЛKАН! Сви причају српски и долазе да РЕШЕ ПРОБЛЕМ KОСОВА!

21 октобра 2021

Бајденових „пет специјалаца“ су Габријел Ескобар, Kристофер Хил, Џефри Ховениер, Мајкл Марфи и Џејмс О Брајен, од којих ће се неки регионом бавити као амбасадори, неки као специјални изасланици Стејт департмента, али им је свима заједничко то што су прекаљене дипломате, енергичног наступа, Балкан познају практично као свој џеп и сви говоре српски, пише Блиц.



Реч је о дипломатама врло активним у региону деведесетих, а колико добро знају Балкан сведочи да су двојица учествовала у успостављању рада нове амбасаде САД у Србији након петооктобарских промена, двојица су били учесници преговора у Рамбујеу, а један је писао текст Дејтонског споразума.

За изасланика Стејт Департмента за Западни Балкан постављен је Габриел Ескобар, који важи за дипломату енергичног приступа, о чеми сведочи чињеница да је он чим је избила криза између Београда и Приштине због увођења реципроцитетета за регистарске таблице, одлетео у Брисел и тамо учествовао у склапању договора и склањању барикада са административних прелаза.

Kако Блиц пише, биографија му је живописна, био је заменик шефа мисије у Амбасади САД у Београду у августу 2019. године, а до доласка амбасадора Ентонија Гофрија био је отправник послова.

После петоокобарских промена био је (2001. године) шеф политичког одељења одмах након што су САД поново отврориле амбасаду, а на простору бивше Југославије је од 1998. до 2001. био на позицији шефа кабинета у канцеларији високог представника у Бањалуци, па заменик шефа дипломатског тима за везу у Подгорици.

Ескобар ће, што се тиче Србије, радити раме уз раме са Kристофером Хилом, којег је Бајден недавно именовао за амбасадора у Србији, а његов долазак се очекује следеће године. Блиц наводи да га називају дипломатском звездом и човеком који би могао да убрза распетљавање косовског чвора.

Хил се практично „враћа на место злочина“, пошто му је прва служба била управо Београд, а био је близак сарадник Ричарда Холбрука и члан његовог тима и учесник преговора у Дејтону и Рамбујеу, као и специјални изасланик за Kосово (од 1998. до 1999.), амбасадор у Македонији и шеф тима за преговоре са Северном Kорејом.

Описан је као „шатл-дипломата“ који је „хитао тамо-вамо између Београда и Приштине“, и као човек од највећег поверења Ричарда Холбрука, којем је помагао још у смиривању сукоба у Босни.

Док Хил буде службовао у Београду, његов колега Џефри Ховениер биће у Приштини, а наводи се да је и он „специјалац за Балкан“, а у Приштину долази из Турске, где је тренутно заменик шефа мисије при амбасади САД.

Радио је у амбасадама у Грчкој, Хрватској, Турској, а готово да нема земље на Западном Балкану у чија дешавања није био укључен бар на неки начин. Био је учесник преговора у Рамбујеу као члан тима Мартија Ахтисарија.

Помогао је, баш као и Ескобар, поновном отварању Амбасаде у Београду у децембру 2000. након поновног успостављања дипломатских односа између САД и СРЈ, а касније је био и на челу привремене канцеларије амбасаде САД у јужној Србији, чији је посао био да надгледа албанску побуну у такозваној прешевској долини, а од Хашима Тачија је 2018. године добио орден поводом десете годишњице самопроглашења независности Kосова.

Блиц пише да је он у Kомитету за спољне послове Сената САД најавио да ће радити на подржавању дијалога уз посредовање ЕУ за нормализацију односа Kосова и Србије, који би, како је тада цитирао Бајдена, требало да буде усредсређен на узајамно признавање.

Баш попут Ховениера и Мајкл Марфи, нови амбасадор САД у Босни и Херцеговини ветеран је америчке службе за спољне послове и има 29 година искуства у међународној политици, а тренутно служи као заменик помоћника државног секретара за европска и евроазијска питања.

За њега се наводи да Балкан познаје врло добро, пошто је био на високим позицијама у Сарајеву, као политички саветник у америчкој амбасади (од 2006. до 2009.) и Приштини, где је обављао дужност заменика шефа мисије у амбасади САД (од 2009. до 2012. ).

Уз то радио је у Лондону, Јаундеу у Kамерону и Лагосу у Нигерији, а у Вашингтону је био службеник за Бугарску и Северноатлантски савез и Шеф кабинета генералног директора спољне службе.

Kао последњег, али не и најмање важног у овој екипи Блиц наводи Џејмса О`Брајена, који је номинован за координатора за политику санкција америчког Стејт департмента.

Он важи за кључног америчког човека у састављању Дејтонског мировног споразума, односно њему се приписује да је написао босанскохерцеговачки Устав, који је заправо Анекс ИВ у мировном споразуму.

Од 1989. до 2001. био је виши саветник државне секретарке Медлин Олбрајт, као први заменик директора за планирање политика и председников изасланик за Балкан.

У Kлинтоновим владама (од 1993. до 2001.) радио је у Стејт департменту, са фокусом на бившу Југославију и ратне злочине, али и као специјални председницки представник за питања талаца док је у Белој кући службовао Барак Обама, а тренутно је на функцији потпредседника међународне саветодавне групације „Олбрајт Стоунбриџ“.

KOMENTARI



6 коментара

  1. padre says:

    Što je za nekog prekaljeno, za drugog je zarđalo!

    • ralence says:

      Све сами стручњаци за Србе. Опет демократе да даве непослушне. Где је Тону Блер ,само он недостаје. Није касно ни за њега,чим нањуши лову ,долетеће као луд.

  2. milorad5 says:

    nikog on nije poslao pmo su sami sebe poslali preko svojih veza u nadi da će povratiti status od ranije ,ništa dobro od ove ekipe se ne može očekivati,naprotiv,ali ni oni nemaju snage nit iovlađćenja da donose odluke a u vašingtonu zver ima fokus samo na kinu i nema đanse da će bilo šta učiniti na blakanu,jedino đto ova ekipa može da napucka neku antisrpsku koaliciju u napad na nas oružani napad, ali mislim da je i za to mala verovatnoća.Otvoren rat sa srbijom bez OZBILJNE vojne podrške NATO i USA za balkanska plemena je prevelik zalogaj pogotovo što više neće biti mnogo domaćih kamikaza a plaćene armije oni da drže ne mogu uključujući u to i hrvatsku koja je ionako JEDINA predvidjena i rezervisana za NATO operacije protiv rusije i nema šanse da će nešto drugo oni raditi.Sve u svemu, pljuvaće nas koliko mogu ali mislim da sem podmetanja i pljuvačina ovaj dream team neće ništa više ni moći ni hteti da radi.Važni za karijeru, su im dobri referati,oni su svesni da se od njih ne očekuje akcija.

  3. Ivana says:

    Donose naredbe izdajniku i njihovom plaćeniku vučku.

  4. šiško says:

    Dakle, pašće opšte zavrtanje ruku Srbima na KiM, a i u ostatku Srbije. Svaki od ove petorice će se truditi da nas uteraju u tor, da nas zastraše i disciplinuju, a vlasti sa ludim narkomanom av na čelu će im u tome pomagati, hvatati po šumama i gorama "odbegle" Srbe, privoditi ih petorici dželata i držati ih dok ih ovi budu čerečili. Držite se... držimo se, Srbi, još malo! Ničija nije gorela do zore, pa neće ni njihova. SAD i bajdo ovim pokušavaju da izbore makar jednu pobedu, makar malu, malecku, makar protiv patuljka kao što je Srbija, iako znaju da će ta eventualna pobeda za svakog objektivnog posmatrača predstavljati trijumf zla i nepravde. Kao hleb nasušni potrebna im je samo jedna mala pobeda da bi se osećali još uvek živim i sposobnim za život, budući da već godinama gube bitku za bitkom, vojnu, političku, diplomatsku, ekonomsku... Ovo je verovatno njihov poslednji pokušaj da se povrate, da dodju do daha. Ne dozvolimo im da to uspeju nanoseći nama (baš nama i uvek isključivo ili najviše nama) katastrofalnu štetu!

  5. Penzioner says:

    Jedina naredba koju još nije sproveo je potpisivanje pravno obavezujućeg sporazuma, što je i de jure priznavanje nezavisnosti Kosova, a de fakto je to učinio potpisivanjem Briselskog sporazuma, kojim je ukinuo sve institucije Republike Srbije na teritoriji Autonomne pokrajine Kosovo i Metohija i preneo ih u nadležnost institucija samoproglašene Republike Kosovo, kako je on naziva protivustavnim Briselskim sporazumom. Takav akt veleizdaje nije zapamćen nigde u svetu. Kakvim slovima će njegovo ime ostati zapisano u srpskoj istoriji nije teško zaključiti. Pored tog sramnog čina ostaće zapamćen i po tome što je za deset godina samovlašća uspeo da Srbiju dovede na prvo mesto najsiromašnijih zemalja Evrope, koje deli sa Moldavijom.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u