БЕЛОРУСИЈА СТОПИРАЛА СРБИЈУ: Прекинути разговори са Евроазијском унијом – ЕВО ЗБОГ ЧЕГА

БЕЛОРУСИЈА СТОПИРАЛА СРБИЈУ: Прекинути разговори са Евроазијском унијом – ЕВО ЗБОГ ЧЕГА

3 фебруара 2019

Преговори о сарадњи са Евроазијском унијом прекинути, поједине чланице противе се пласирању наше робе на њихово тржиште.

Пут до руског тржишта далеко је од лаког и једноставног. Тако је рампа спуштена на споразум о слободној трговини са Евроазијском економском унијом, јер преговори још нису завршени. Овај пут, договору се препречило 1.000 тона сира, за које је Србија желела да буду квота за извоз на тржиште земаља ове уније, тачније, највише Русије.



У суштини, ми преговарамо са целом Унијом, која је економски интегрисана групација, али нам је кључно руско тржиште – објашњава Јагода Лазаревић, специјални саветник министра трговине.

– Сиреве за које тражимо квоту, већ пласирамо у Руску Федерацију. Исто тако, желимо тамо да понудимо и алкохол, али други су се томе противили, како би заштитили своје позиције на тржишту. Србија не може никог да угрози, јер су то симболичне количине. Тражимо квоту од 1.000 тона за сир, али се томе противи Белорусија. Иначе, они годишње произведу 200.000 тона сира, а 185.000 тона заврши на тржишту Русије. Ми тражимо 1.000 тона и они се буне.

Према речима Лазаревићеве, интерес Србије јесте да задржи висок степен трговинске либерализаације, али и да добије нека нова проширења. Преговори о новом споразуму, који су прекинути, требало би да замене постојеће билатералне споразуме, које Србија има са Русијом, Kазахстаном и Белорусијом.

– Тражили смо бесцарински режим за неке врсте сирева, алкохол и цигарете – објашњава Лазаревићева.

– И даље се приликом извоза наших производа наплаћује царина за те земље. Бесцарински режим нам се одобрио за воћне ракије, али за остале производе није. Били смо упорни да причамо о томе и да онда тражимо квоте, 1.000 тона за сир, 2.000 тона за цигарете и 50.000 литара за вињак. Што се вињака тиче, ту се противила Јерменија, пошто они штите своју позицију на руском тржишту, јер извозе неку врсту коњака.

Белорусији су сметали сиреви. А обе земље биле су и против цигарета. Наши аргументи су били да бисмо сир и вињак извозили углавном у Русију, а цигарете за Kиргистан. Захтеви су нам врло умерени и скромни, ако гледамо капацитете које то тржиште може да прими.

Kако објашњава Лазаревићева, Русија и Белорусија сиреве могу да извозе на територију Србије без царина. Чак и цигарете из Русије у Србију улазе без царина, а наша земља, ако извезе цигарете код њих, плаћа 18 одсто царине.

– Не желимо да одустанемо од наших захтева – јасна је Лазаревићева.

– Штитимо нашу индустрију и потенцијалне потрошаче, да им отворимо ново тржиште и добијемо више него што смо имали, како бисмо смањили асиметрију која постоји на нашу штету.

Свакако, требало би опет са њима да се сретнемо у наредних месец или два. Ово је битно и за наше извознике, јер 70 одсто укупне производње сира иде на руско тржиште. Ако се погледа и структура извозника, то су углавном страни инвеститори, који су дошли овде, запошљавају наше раднике, јер им је Србија добра веза за извоз на ово тржиште. Због овог споразума су инвеститори и дошли.

Према речима Лазаревићеве, Србија је тражила да нам дозволе воћне ракије, а заузврат ће одобрити Белорусији извоз вотке. За коњак смо понудили квоту од 2.000 тона.

– У преговорима смо имали подршку Русије, али белоруска страна је то стопирала – казала је Лазаревићева.

– Да би договор био постигнут, мишљење мора бити јединствено.

Савез је настао на иницијативу руског председника Владимира Путина 2015. године и ту Унију чине Белорусија, Јерменија, Kазахстан, Русија и Kиргизија. Тржиште обухвата више од 180 милиона становника, а тренутна размена робе са Србијом достиже 2,8 милијарди долара. Највише се тргује са Русијом.

(Новости.рс)

KOMENTARI



6 коментара

  1. Gardista says:

    Pa to je deo trzisnog kolaca koji posle postane slastan svima i svi bi sve vise, a ko je kriv nasima sto ustupaju sve pa posle im djavo kriv, a mi jos i na kraju ispadosmo nesposobni da napravimo sir pa zovemo strance i njima namecemo strano trziste a nasi robovi skupljaju mrvice. Prodali mlekare i kombinate na kilo i za burek i sad nam kazu da smo nesposobni zbog sacice korumpiranih politicara. U pravu je Belorusija, to nije proizvod Srbije.

  2. marko says:

    I JA BIH VAM ZABRANIO UOPSTE DA BIL O STO IZVOZITE U EVROAZIJU PRVO U NATO JE SRBIJA IPAN SPORAZUMOM TOM NATO-U KOJI JE SRBE UBIJAO A IZ NATO JE U RUSIJI UVODIO TERORIZAM KAO I DANAS SANKCIJE. POSTO SRBIJA IDE U EVROPU NEK TAMO IZVOZI SIREVE I HRANU KOJU NE TRAZE

  3. maśa says:

    biće to dobro.to je dogovorni spor da drugi primijete da tamo nije lako ući.

  4. Nićifor says:

    Bratska Belorusija poklonila je Srbiji četiri borbena aviona “mig-29” čime je Minsk još jednom potvrdio svoju čvrstu privrženost strateškoj saradnji između dve države i jaku volju za daljim produbljivanjem odnosa na svim poljima. Isporuka migova doprineće učvršćivanju bezbednosnih kapaciteta Srbije i stabilizaciji opšte bezbednosne slike u regionu, suzbijanju terorističkih pretnji i očuvanju mira, kategorije koja je Belorusiji (za razliku od ratnohuškačkih američkih jastrebova i njihovih evropskih pudlica) u najvećem strateškom interesu. U međuvremenu na snazi su i dalje sramne sankcije koje je protiv Belorusije uvela EU, a kojima se pridružila i naša država jer se ratifikacijom Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU obavezala na poštovanje odluka koje Brisel jednostrano donese u domenu slobodne trgovine, što obuhvata i ekonomske sankcije prema njoj prijateljskim zemljama. Dokle ćemo zbog želje za naklonošću onih koji su nas bombardovali, koji nam otimaju teritoriju, koji nas ucenjuju, uslovljavaju i pritiskaju i za koje smo ništa drugo do gola kolonija da okrećemo leđa onima koji nas tretiraju kao istinski ravnopravne partnere, kao strateške saveznike, kao bratski narod i tradicionalne prijatelje? (Deo članka Danijela Igreca, objavljenog 23.aprila 2018. godine na portalu Vidovdan.org) Treba li vam gospodo dodatno objašnjenje? Ko nam je u vreme katastrofalnih poplava poslao veću pomoć Srbiji od Rusije i Belorusije? Novine su pune naslova o tome kako proizvođači cegareta u Srbiji (čiji su vlasnici uglavnom strane kompanije) uvoze duvan bez plaćanja carina. Uporno se nastoji ubediti Rusija da uveze automobile Fiat, a koliko ruskih Lada Srbija uvozi?

  5. živoder iz Oseka i Ovčare says:

    Znači na samom kraju smo pregovora oko ulaska u Evro-azijsku Uniju; ZBOGOM EU/NATO !!!

  6. Slobodanka says:

    "Tetka" ne ume da pregovara, nego diže dreku da nas zavadi zbog eventualnog izvoza sira od 2,74 tone dnevno.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u