БИТКА ЗА СИРИЈУ: Русија против резолуције Јапана

БИТКА ЗА СИРИЈУ: Русија против резолуције Јапана

17 новембра 2017

Савет безбедности УН поново се састао како би расправљао о продужетку мандата мисије Организације за забрану хемијског оружја у Сирији за месец дана.

Након што ни руска ни америчка резолуција нису добиле подршку у Савету безбедности УН, чланице СБ УН разговарале су о јапанској резолуцији о продужетку мандата мисије иза затворених врата, преноси АП.

Међутим, Ројтерс наводи, позивајући се на неколико дипломата савета, да се Русија противи јапанском нацрту резолуције СБ УН да се продужи за месец дана међународна истрага о нападима хемијским оружјем у Сирији.

Док су се одвијали преговори иза затворених врата о нацрту текста, Русија је својим колегама у Савету, који броји 15 чланица, поручила да не може да прихвати нацрт резолуције, да не жели да тело покаже лажно јединство и не жели да троши ичије време, тврде дипломате које су тражиле да остану анонимне.

У нацрту резолуције тражи се од генералног секретара УН Антониа Гутереша и шефа Организације за забрану хемијског наоружања да поднесу предлоге у року од 20 дана о структури и методама рада тела стручњака Заједничког истражног механизма. Наводи се да би предлози требало да одражавају погледе чланица Савета, које су дубоко подељене.

Како је раније објављено, ни руска ни америчка резолуција о продужетку мандата мисије Организације за забрану хемијског наоружања у Сирији нису добиле подршку у Савету безбедности УН.

Стални представник Русије при УН Василиј Небензја најпре је повукао свој нацрт, пошто није постигнут договор на седници СБ УН да се о њему гласа после америчког нацрта. Након тога на гласање је поднет нацрт резолуције САД. Документ је добио подршку 11 земаља, а против су биле Русија и Боливија, док су Кина и Египат били уздржани.

Затим је Боливија поново поднела руско-кинеску резолуцију и затражила гласање, али је овај предлог добио само четири позитивна гласа уз седам негативних, а четири земље су се уздржале.

За усвајање резолуције потребна је подршка девет чланица, а да при томе сталне чланице не уложе вето.

KOMENTARI



Један коментар

  1. Roy says:

    Puno se Japan pita i bas ce ga neko slusati. I onako plivaju na moru, a moglo bi se desiti da ih neko od komsija okrene naopako.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u