БРИТАНСКИ ПАРЛАМЕНТАРЦИ НАМ ПОРУЧИЛИ: Срби искористите шансу! Сад ви условљавајте!

БРИТАНСКИ ПАРЛАМЕНТАРЦИ НАМ ПОРУЧИЛИ: Срби искористите шансу! Сад ви условљавајте!

26 јуна 2016

03-odlazak-britanije4_620x0 324Све ће бити узалудно, уколико оно што се управо догодило у Великој Британији не послужи за наук целој Европи, поручио је, у интервјуу за „Новости“ посланик Британског парламента и члан Парламентарне скупштине Савета Европе Џон Хауел (60).

Члан торијевске Конзервативне партије, који је својевремено као саветник за порески систем помагао земљама југоисточне Европе после пада Берлинског зида, а у посланичку клупу сео као наследник у изборној јединици Бориса Џонсона, бившег градоначелника Лондона и садашњег главног кандидата да замени Дејвида Камерона, не крије велико незадовољство због свега што се догодило.

– Мој став је био да треба да останемо у ЕУ. Због тога сам ту позицију подржавао током целе кампање и гласао за њу. Веома сам разочаран, али то је резултат гласачке воље грађана који смо обавезни да прихватимо – истиче Хауел.

* Да ли је то баш све тако једноставно?

– Не видим било какву алтернативу у овом тренутку. Људи су се изјаснили и морамо да се сложимо с њиховим избором.

* Како сте реаговали када сте сазнали резултате?

– Био је то за мене велики шок. А мислим да је велики шок и за целу Европу. Допустили су да се ово догоди. Немам намеру да сада било кога окривљујем, нити желим да полемишем око тога да ли је ЕУ могла да омогући више Великој Британији, а да притом не доведе у питање сопствене интересе. Али, мислим да ће Брисел озбољно морати да размисли о својој будућности и о томе како да изађе на крај с новонасталом ситуацијом.

* Је ли излазак Велике Британије из ЕУ грешка европске бирократије?

– Једно је сигурно, ЕУ ће морати да преиспита начин на који је организована. Видећемо да ли ће да извуче било какве поуке из свега овога. Не може да се понаша као да се ништа није догодило. Треба да сведе демократски рачун о начинима на које доноси законе. Мораће све да преиспита, да би била сигурна да ће наставити да постоји.

* Шта ће се сада догађати у Великој Британији?

– Жао ми је што ћемо изгубити Дејвида Камерона. Био је бриљантан лидер. Веома је частан човек. Стрепим како ће се резултати референдума сада одразити на нашу привреду. То полако почињемо да сагледавамо кроз колапс фунте. Велику Британију ће ова акција доста коштати.

* Прети ли вам цепање?

– Увек је постојала могућност да се Уједињено Краљевство распадне. Остаје нам сад само да чекамо.

* Какве ће последице бити по Европу? Може ли ово да буде знак за неке друге земље да пођу стопама Велике Британије, или ће се ЕУ формирати на други начин?

– Постоји много различитих опција. Али, надам се да ће у Бриселу резултате британског референдума схватити озбиљно и кренути у реформе. Имамо две године да испреговарамо излазак Велике Британије. Много тога још може да се догоди, на обе стране.

* Шта ће бити са земљама које, за разлику од Велике Британије, желе да уђу у ЕУ, као што је то, на пример, Србија?

– Веома подржавам процес европских интеграција земаља из бивше Југославије међу којима је и Србија и ово може бити прилика за вашу земљу. Провео сам велики део моје каријере у централној и источној Европи, помажући им да напредују када је рат завршен. Видим вашу изражену вољу да идете ка ЕУ. Али, постоји процес у оквиру ког земље кандидати морају да испуне постављене услове, да би једнога дана постале чланице.

* Је ли то сада доведено у питање?

– Не видим било какав разлог да се ишта промени у процесу европских интеграција за земље које желе да уђу у ЕУ. Поступак за то је јасно утврђен.

– Ово је велики дан за британски народ. То је, вероватно, и веома добра могућност за земље ЕУ јер им се пружа прилика да најзад започну озбиљне реформе. Можда ће овај догађај коначно проузроковати реакцију у том смислу – каже за наш лист члан Британске странке за независност (УКИП) и посланик Европског парламента.ИЗЛАЗАК из Европске уније је веома велика ствар за нас, али и за саму ЕУ, истиче у интервјуу за „Новости“ Вилијам Лејџ, десети гроф од Дартмаута (65), полубрат маћехе Лејди Дајане који је познат по томе што је својевремено у Бриселу предлагао да се Србија у Европску унију прими 3000. године!

* На који начин излазак из ЕУ може да буде добар за Уједињено Краљевство?

– Врло једноставно. Мање од 50 процената наше привреде је везано за извоз у осталих 27 земаља ЕУ. Али, 100 одсто наше привреде је предмет европске регулативе. А то нам наноси доста штете.

* Многи британски држављани ће сада изгубити посао у европским институцијама?

– У ЕУ ради свега 3.000 британских службеника. А наша земља има 60 милиона становника. Не може тако мали број људи да одређује судбину читавог народа.

* Процењује се да ће вам требати можда и десет година да поново испреговарате све трговинске споразуме у свету?

– Људи свашта говоре. Не слажем се да ће то тако дуго трајати. Оно за шта ће нам бити потребно доста времена је да у Великој Британији изменимо или заменимо хиљаде европских регулатива и директива. Морамо пажљиво да размотримо шта од тога желимо да променимо, а шта да задржимо. Али, ни то не би требало да потраје толико дуго.

* Када видите боље дане у Великој Британији?

– Биће потребно нешто времена за прилогађавање. Још смо две године у ЕУ. Можда ће бити потребно још толико да осетимо конкретне резултате референдума.

* Вредност фунте је у првом дану драстично опала?

– То је само резултат тренутне реакције тржишта. Све ће се регулисати. Много је важније то што превише новца дајемо Европској унији и што имамо значајан трговински дефицит с њом.

* Прибојавате ли се распада Уједињеног Краљевства као последице резултата референдума?

– Не мислим да ће се то догодити. Северна Ирска и Шкотска ће остати у Великој Британији. Има много разлога за то. Везује нас дуга заједничка историја. Не постоји ни економска оправданост за тако нешто.

* Шта смислите о настојањима земаља које желе да уђу у ЕУ, у тренутку док Велика Британија из ње излази? Својевремено сте за говорницом у ЕП тражили да Србија буде примљена тек 3000. године, да би, како сте касније истакли, сачувала своју независност.

– То је ствар Србије и преосталих 27 земаља чланица ЕУ. Није на мени да о томе одлучујем. Предлажем вам да не улазите, али то ћете морати сами да решите.

(Вечерње новости)

KOMENTARI



Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u