БУРА У ХРВАТСКОЈ: ШТА ТО ОРБАН РАДИ?

БУРА У ХРВАТСКОЈ: ШТА ТО ОРБАН РАДИ?

2 јула 2021

Влада мађарског премијера Виктора Орбана објавила је у хрватским медијима текст под насловом „О будућности Европске уније“ са седам предлога, међу којима је став да Србију треба примити у ЕУ, што је изазвало бурна реаговања у хрватској јавности. Из хрватског Министарства спољних и европских послова је саопштено да Хрватска не дели став Мађарске.

Из Мађарске у тексту поново су наведене оштре оптужбе на рачун Европске уније и одлучно противљење стварању “европског царства”. Међутим, хрватску јавност највише је заболела седма тачка – захтев да Србија постане члан Европске уније.



Хрватски медији су седам мађарских предлога доживели као, како преноси загребачки „Јутарњи лист“, још један снажан напад Будимпеште на ЕУ и понављање оптужби које Орбан већ, како се наводи, година упућује Бриселу.

„Јутарњи“ примећује да предлози долазе само дан након последњег самита Европске уније на којем су неки лидери држава чланица ЕУ били толико отворени и оштри да су, како наводе, Орбану поручили да напусти ЕУ ако не мисли да поштује начела на којима је ЕУ створена, од темељних људских права, владавине права и независности судства до слободе медија.

„Мађарска је већ годинама главни савезник Србије унутар Европске уније, а посебно блиске односе гаје двојица лидера – Виктор Орбан и Александар Вучић“, пише „Јутарњи“ и додаје да је прошлог лета словеначки премијер Јанез Јанша учествовао са Орбаном и Вучићем на веб конференцији о европским изазовима и тражењу заједничког европског идентитета.

„Сва тројица сложила су се да желе јаку и компетитивну Европу која је дом различитих народа и Европу као заједницу засновану на „јудео-хришћанским“ и хришћанско-демократским вредностима и традицијама, а не федералистичку Европу која ће занемарити идентитете и историјску баштину појединих народа“, наводи лист.

„Јутарњи“ као најзанимљивију тачку огласа мађарске владе наводи ону која каже да Србију треба примити у Европску унију.

Орбан се, додаје лист, отворено заложио у корист Србије и, штавише, то ставио као један од седам приоритета за спас Европске уније.

Иначе, текст мађарске владе изазвао је бурна реаговања, а Министарство спољних и европских послова Хрватске јасно је рекло „не“ таквом мађарском ставу о Србији.

„Поводом будућности Европе, не делимо симплификоване ставове које преносе огласи – наше идеје и стремљења у погледу Европске уније су познати и теже снажнијој укључености, повезаности и синергији унутар европске породице. Што се тиче процеса проширења ЕУ, Хрватска инсистира на проширењу које се темељи на доследном испуњењу критеријума за чланство, спровођењу потребних реформи и остваривању мерљивих резултата. То важи за све државе које претенсују на чланство, па тако и за Србију“, рекли су из Министарства спољних и европских послова Хрватске за загребачки „Вечерњи лист“.

KOMENTARI



10 коментара

  1. Mirjana says:

    Медији и руковдства Хрватске већ уобичајено веома су глупи. Србија обезбеђује савремену друмску-путну везу између Северне и Средње Европе до југоисточне Европе, а заједно са Бугарском обезбеђује савремену путну везу до југозападне Азије. Кроз Србију засад пролази 5 „Европских путева“ класе А, најзначајнији је пут Е75:(...Мађарска) - Хоргош општина Кањижа - Нови Сад - Београд - Ниш - општина Димитровград и граница са Бугарском, а кроз Бугарску до луке Бургас и посебан крак према Турској. Плус јужни крак преко Лесковца и Врања до границе са С.Македонијом, што значајно скраћује пут до Грчке. Сем тога за Европу је веома важан развој савремене брзе железнице истим тим правцима кроз Србију...

  2. milos says:

    srbija treba da prizna pravo austriji i madjarskoj na deo jadranske obale...

    • Karital says:

      koji je faktor srbija i ko nju za nešto pita?

      • За Србију says:

        Pita se, jer je u Velikom ratu oslobodila i dobila te teritorije. Uključujući i Boku kotorsku. Čitaj i uči, da ne lupetaš komentare.

        • Mate says:

          Ništa Servija nije oslobodila, nego je okupirala i radila genocid na povijesnim hrvatskim područjima.

  3. Gagi says:

    Ko latine ne zna, skupo bi ih platio. Ulaskom Srbije u EU, Vojvodina bi bila neka posebna regija, imala bi blize kontakte sa Orbanom nego sa Srbijom. Narocito zbog toga sto su zadnjih godina katolici ulozili ogroman kapital u jacanju industrije na tom njihovom "istorijskom prostoru". Jednog dana kada propadne EU i formiraju se nezavisne drzave, da pogadjamo gde bi "otisla" Vojvodina. Danas se pod maskom EU ponovo konsoliduju stare monarhije i neprimetno ukrupnjava njihov prostor. Otese nam Krajinu, uskoro pola Bosne, C. Gora je vec njihova, oko KiM je povuci - potegni jer je krupan zalogaj. KO nije slep pored ociju, TAJ vidi i razume ovu danasnju politicku prevaru. Mi stariji vrlo dobro znamo da, kada je nesto mnogo dobro TO je neka TESKA prevara.

  4. Mussa Kessedžija says:

    Srbija će da ispuni kriteeije kada bude u granicama iz 1878.

    • За Србију says:

      A koje su bile vaše granice te godine? Srbija je bila jedna od 23 države sveta u to vreme.

    • За Србију says:

      Zahvaljujem što nikada nećemo da uđemo u EU, zahvaljujući hrvackoj. Pored svih genocida i zlodela koje smo dobili od te horde, napokon nešto pozitivno.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u