Чувар националног бића

Чувар националног бића

28 фебруара 2015

kul-cuvar nacionalnog bica_620x0 2343Фондови и збирке српске националне библиотеке представљају највећу ризницу покретне културне баштине српског, као и других народа. Оне јесу наше наслеђе, али и артефакти који говоре о цивилизацијском доприносу Србије читавом човечанству. Део су јединствене, планетарне приче – рекао је у петак председник Србије Томислав Николић на централној манифестацији поводом обележавања Дана Народне библиотеке Србије и Националног дана књиге, у Амфитеатру НБС.

У оквиру прославе 183. годишњице ове установе, Николић је уручио Националну награду у области библиотекарства „Јанко Шафарик“ библиотекару саветнику, пензионисаном в. д. управнику НБС Светлани Јанчић. Пред многобројним гостима, министром културе Иваном Тасовцем, градским секретаром за културу Владаном Вукосављевићем, амбасадорима, професорима, свештеним лицима, издавачима и писцима, овом приликом је Горану Гоцићу и његовом роману „Таи“ уручена Награда за најбољу књигу у мрежи јавних библиотека Србије у прошлој години, а признање је, у име издавача „Геопоетике“, примио и Владислав Бајац.

Председник Николић је истакао и да је улога Народне библиотеке незаобилазна у области очувања српског језика, ћириличног писма, културног наслеђа и националног бића, а да је улагање у културу, посебно у временима кризе, улагање у будућност појединца и друштва у целини.

– Ово здање прворазредна је идентитетска установа српског народа, али и свих грађана Србије. Зато она јесте и биће предмет посебне бриге државе и ја ћу, као њен покровитељ, и у наредном периоду пружати неопходну подршку њеном раду и развоју – рекао је Николић и додао да очекује наставак радова на реконструкцији овог здања.

Поруком да је НБС постала кључна институциjа друштва знања и да jе наjвећа национална библиотека у региону и jедна од наjзначаjнијих збирки покретне културне баштине у овом делу Eвропе, Светлана Јанчић се захвалила на признању.

У својој захвалној беседи Гоцић је истакао да је изненађен и збуњен, али и одушевљен чињеницом да је његов први роман добио четири националне награде.

Окупљенима се обратио и в. д. управника НБС Ласло Блашковић, цитирајући Борхеса: „Други нека се хвале страницама које су написали, ја се гордим онима које сам прочитао.“

– Исто тако како слагање књига у личну библиотеку јесте на неки начин критичарски посао, елем то је наша ствар, библиотекарска. Сасвим ће другачију везу на имагинарној полици успоставити „Дон Кихот“ упарен са „Улисом“, или Достојевски поред Агате Кристи. Књиге кореспондирају међусобно, расту, преоблаче се, другачије се представљају. Шта онда остане библиотекару? Да непрестано диже пешчану кулу од књига или да је виртуелни бескрај који нам магловито обећава будућност тек предуслов пловидбе у безмерје. Да је варијанта библиотеке космос или хаос, сад је питање. Али то је, рекох, наша ствар, наша прича – рекао је Блашковић.

Покренута је и акција прикупљања књига за библиотеке широм Србиjе са наjсиромашниjим фондовима, под називом „Пирамида од књига“, а председник Србије приложио је монографију Mирослава Tимотиjевића „Tаковски устанак – српске Цвети“.

ВРЕМЕНОМ ДОБИЈА ВРЕДНОСТ

Председник Николић jе у свом обраћању навео да jе написао говор, али да су му, док jе слушао говоре добитника награда и извођење дела Вивалдиjа у оквиру програма прославе, на памет пале скраћенице две институциjе – Народне банке Србиjе и Народне библиотеке Србиjе.

– Oбе су НБС, само што у оноj може много тога да се девалвира, а у овоj све добиjа вредност како време пролази – рекао је Николић.

(Вечерње новости)

KOMENTARI



Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u