Цвекла – моћно средство против затвора

Цвекла – моћно средство против затвора

30 децембра 2017

ЦВЕКЛА је намирница, али и лек, крепи и штити од болести, а има моћ и да угреје зими, па су то само неки од разлога зашто је цвекла једно од најомиљенијих врста поврћа у Русији.

Богата фолном киселином обавезна је на трпези трудница. Она је природни антианемик, антипиретик, антибактерик, антиоксиданс, антикарцином, антисклеротик, детоксикант, диуретик, реминерализант. Обилује антиканцерогеним материјалима и каротеноидима и све се чешће користи код онколошких проблема као помоћно лековито средство. Често се користи код лечења тумора гениталија и дебелог црева. Препоручује се као превенција тумора код особа са генетским предиспозицијама.

Многи га користе у лечењу од леукемије, маларије, али и од обичног грипа. Користи се и за регулисање крвног притиска. Одлична је за умиривање живаца, па је у данима пуним стреса сок од цвекле некада бољи од лекова за смирење. Старије особе, склоне склерози, побољшаће памћење уношењем цвекле у организам. Повећава број крвних зранаца, па се препоручује и малокрвним женама, деци и свима који су имали операцију. Одлично делује на рад желуца, црева и жучи, а најефикаснији је лек за затвор. За цвеклу кажу да може да ублажи и последице излагања радијацији. Корен цвекле се вади из земље у јесен и чува у умерено топлој просторији до пролећа, па и до лета.

АНТИКАНЦЕРОГЕНИ СОК

ЦВЕКЛА има изражен цитостатички ефекат и у прошлости је коришћена код проблема са леукемијом, јер аминокиселина бетаин има функцију јаког антиканцерогена.

Антиканцерогени ефекат се добија свакодневним узимањем, бар једне чаше сока од цвекле. Сок не сме да буде куповни, јер је пастеризован, већ свеж из соковника.

РЕЦЕПТИ:

Сок од свеже цвекле се прави од ситно нарендане цвекле, коју треба прелити соком од лимуна и медом. Када одстоји треба да се исцеди сок и пије. Код тежих оболења се препоручује пола литре сока дневно.

Чорба за чишћење крви се прави од скуване цвекле и першуновог листа. Током кувања се додају млади црни и бели лук, шаргарепа и мањи целеров корен. Скувана цвекла се извади и наренда и све прелије соком од лимуна и кашиком уља.

Салата за желудац се прави од крупно нарендане цвекле и пола корена целера. Треба је зачинити са мало соли, јабуковим сирћетом, кашичицом уља и млевеним кимом. Још је лековитије ако се помеша са киселом павлаком и поспе першуновим листом.

Руски боршч је тањир здравља, јер се кашиком захвата: цвекла (препуна гвожђа), кромпир (витамин Ц, калијум, витамин Б6), шаргарепа (каротен) и купус (витамин К, витамин Ц и влакна). Прави се само од поврћа, али ко не пости, може да дода пилеће месо.

НАМИРНИЦЕ:

1 исецкан лук

2-3 опране цвекле

2-3 кромпира исецкана на коцкице

2 нарендане шаргарепе

1 главица наренданог купуса

2 листа ловора

4 кашике лимуновог сока

4 кашике уља

1 кашикица бибера и мирођије

15 шоља воде или бујона

Може и 400 грама куваног пасуља и пилеће месо

ПРИПРЕМА:

УКОЛИКО се скува пилеће месо, у ту воду се додају цвекла, а касније и кромпир. Ако постите, кувајте цвеклу у води, извадите је и исецкајте, а у воду додајте исецкани кромпир. Када се скува и кромпир додаје се купус, а затим и цвекла исецкана на трачице. Може да се дода скуван пасуљ, али и не мора.

У тигању се пропрже шаргарепа и лук, па када омекшају додају се зачини (ко жели може и кечап) и све убацује у чорбу. Боршч може да се служи са павлаком.

KOMENTARI



Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u