DAČIĆ: Što pre da se osnuje sud za zločine OVK

DAČIĆ: Što pre da se osnuje sud za zločine OVK

29 августа 2014

pol-dacic-noviSrbija očekuje da u što kraćem roku, a najkasnije do početka iduće godine, bude formiran specijalni sud za ratne zločine OKV, kaže šef diplomatije Ivica Dačić.

„Uvereni smo da će sve zemlje koje poštuju medjunarodno pravo insistirati na tome“, rekao je Dačić na sednici Saveta Bezbednosti UN na kojoj generalni sekretar UN Ban Kimuna predstavlja redovan tromesečni izveštaj o KiM.

Kak je ocenio, rasprostranjenost i obim zločina koji se pominju u Izjavi Glavnog tužioca (specijalnog istražnog tima) Klinta Vilijamsona zahtevaju sudski epilog, jer jedino to može doneti pravdu i mir za veliki broj žrtava i njihove porodice.

On je apelovao na ključne faktore u medjunarodnoj zajednici da učine sve što je neophodno kako bi specijalni sud bio osnovan do početka sledeće godine i upozorio da ne sme da se dogodi, kao što je to bio slučaj, da zbog zastrašivanja svedoka odgovorni budu oslobodjeni zbog nedostatka dokaza.

Dačić je dodao da svi koji su umešani u zastrašivanje svedoka takodje moraju biti procesuirani i proglašeni krivim.

Pohvalivši trud koji su Vilijamson i svi članovi Specijalne istražne jedinice uložili u istragu, on istovremeno ukazuje da ne iznenadjuje činjenica da su se oni tokom rada suočavali sa brojnim preprekama, ponajviše sa zastrašivanjem svedoka i uništavanjem dokaza.

Srbija će kao i do sada učiniti sve da se obezbede dodatni dokazi za trgovinu organima, ali neophodno je da i druge države ulože napor kako bi dokazi o trgovini organima našli put do specijalnog suda, rekao je on.

Kako je rekao, Beograd apeluje i na sve političke aktere na Kosovu da imaju u vidu da od njihovog savesnog delovanja zavisi postizanje pravde za počinjene zločine.

Dačić kaže i da je Srbija čvrsto opredeljena za nastavak konstruktivnog dijaloga sa Prištinom na svim nivoima, kao i za primenu do sada postignutih dogovora, kao i da od EU očekuje da taj dijalog olakšava.

Srbija je savesno ispunila do sada preuzete obaveze, što se ne može reći i za prištinsku stranu, rekao je Dačić, dodavši da Beograd očekuje i da Priština u dogledno vreme okonča postizborne procese kako bi se omogućilo formiranje ZSO.

Dačić upozorava na postojanje suštinskog jaza izmedju medjunarodnih standarda i zakonodavnog okvira i stanja na terenu koje karakterišu medjuetnički incidenti, nerešena imovinska pitanja, ograničen pristup uslugama javnih službi za pripadnike nealbanskih zajednica, kao i njihovo nepoverenje u rad institucija.

„Stanje na Kosovu i Metohiji je i dalje teško, Srbi žive u stalnom strahu, a nezaposlenost u srpskim sredinama je rekordna. Sve to predstavlja prepreku za normalizaciju odnosa i uspostavljanje medju-etničkog poverenja, kao i potencijalnu pretnju po stabilnost i bezbednost u širem regionalnom kontekstu“, konstatovao je šef srpske diplomatije.

U tom kontekstu on je pomenuo i arbitrarna hapšenja lokalnih Srba, ali i slučaj Olivera Ivanovića.

„Vlada Srbije je garantovala da će se on pojavljivati u procesu, te je odbijanje da se pusti iz pritovora nepoštovanje Vlade Srbije koja je toliko doprinela normalizaciji odnosa. Zahtevamo da Oliver Ivanović bude pušten iz pritvora“, poručio je Dačić.

Beograd sa zabrinutošću prati i sudski proces protiv takozvane „Dreničke grupe“, jer su trojica od sedmorice optuženih članova bivše OVK uspeli da pobegnu iz ustanove u kojoj su bili na medicinskom tretmanu, dodao je on.

Dačić se osvrnuo i na junska dešavanja oko mosta u Kosovskoj Mitrovici, ističući da je uklanjanje barikada na severnoj strani mosta na reci Ibar predstavljalo akt dobre volje srpskog stanovništva, dok reakcija njihovih albanskih sugradjana nije bila dobronamerna i samo je doprinela produbljivanju netrpeljivosti.

Prema njegovim rečima, veliki problem je i dalje privatizacija koju sprovodi Kosovska agencija za privatizaciju, jer se i dalje sprovodi privatizacija javnih i društvenih preduzeća koja se nalaze u srpskim sredinama.

Dačić smatra i da se nisu stekli uslovi za smanjenje interesa SB UN za Kosovo, što kako je rekao, potvrdjuje i jučerašnji incident u Kopnenoj zoni bezbednosti u kome je poginuo Stevan Sindjelić, pripadnik srpske Žandarmerije.

“Srbija spremna da uloži maksimalne napore u dalju stabilizaciju i normalizaciju prilika na KiMi jer je mir njen najvažniji interes“, zaključio je Dačić.

On će, između ostalog, izneti viđenje Beograda po pitanju izjave specijalnog tužioca Klinta Vilijamsona o dosadašnjem toku istrage u vezi s navodima iz izveštaja švajcarskog senatora Dika Martija o nehumanom tretmanu, torturi i ubijanju lica srpske nacionalnosti na Kosovu i Metohiji radi trgovine ljudskim organima.

Ban je u najnovijem izveštaju zatražio od kosovskih vlasti i EU da osiguraju da specijalni sud bude formiran najkasnije početkom sledeće godine.

On je ocenio da je Vilijamsonov izveštaj od 29. jula „od ključnog značaja ne samo za poštovanje osnovnih principa međunarodne pravde, već i za borbu protiv nekažnjivosti i za to da počinioci snose odgovornost za svoja dela“.

Ban je, u izveštaju za period od 16. aprila do 15. jula, pozdravio formiranje nove Vlade Srbije na čelu sa premijerom Aleksandrom Vučićem i ocenio da je ona pokazala privrženost nastavku dijaloga s Prištinom, uz posredovanje EU, kao i punoj primeni Briselskog sporazuma.

Generalni sekretar UN je pozvao dve strane da što pre nastave sastanke, posle pauze zbog kosovskih izbora i procesa formiranja novog kabineta u Prištini.

Prištinu na sednici predstavlja ministar spoljnih poslova Enver Hodžaj.

KOMENTARI



Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u