Дела славних сликара из колекције Војвођанске банке

Дела славних сликара из колекције Војвођанске банке

27 октобра 2016

izlozba-vojvodjanska-banka

Уметничка дела националних сликара друге половине 20. века, која Војвођанска банка има у свом власништву, изложена су у Галерији Матице српске. Славни Милан Коњовић заузео је у великој галеријској сали централно место, али ће посетиоци, за које је улаз на ову изложбу под мотом „Одговорно у култури” бесплатан, моћи да виде и дела Милана Керца, Милана Кесића, Миће Поповића, Саве Стојкова…

Изложено је 45 дела насталих у последњих тридесетак година, од око 600, колико се налази у фонду Војвођанске банке. Управница ГМС Тијана Палковљевић Бугарски наводи да је одабрано онолико колико је могло да стане у велику салу, а да буде што репрезентативније и допадљивије, и да представља оно што јесте одлика ове колекције, а то је уметност која је настајала на поднебљу Војводине.

У поставци су и радови ранијих управника Галерије Матице српске који су истовремено били сликари – првог управника из 1947. године Миливоја Николајевића и Милана Соларова, са којима изложба почиње, а наставља се кроз пресек аутора који су и дародавци Галерије – Вере Зарић, Петра Мојака, Дарка Мандића, чија су дела и у колекцији ове установе.

Симболично су на тај начин представљене и везе ГМС и Војвођанске банке, која ће новчано помоћи обнову фасаде здања на Тргу галерија и изградњу лифта за особе са инвалидитетом. То је, по речима директорке за друштвено-одговорно пословање банке Зорицe Џидe, 5,2 милиона динара.

„Споразумом о пословно-техничкој сарадњи договорено је да ГМС уради професионалну, квалитативну и квантитативну анализу онога што банка поседује и да по својим високим стручним стандардима да преглед стања. Једна фаза је обављена, и део онога што су до сада снимили види се на изложби”, додаје Џида.

Тијана Палковљевић Бугарски каже да су слике у добром стању и да неће бити пуно конзерваторског посла. Оцењује да је ово узоран пример сарадње привреде и културе и истиче да новац који банка издваја чини 10 одсто трошкова потребног за реновирање.

„У фази смо ишчекивања средстава од Министарства културе за обнову фасаде, а кроз ову сарадњу смо се потрудили да на неки начин сами остваримо више од 10 одсто укупних трошкова и да тако покажемо да култура не чека само да добије новaц, него да и те како може да заради кроз своју основну делатност, а то је брига о културном наслеђу које се чува не само у установама културе, него и у другим установама и институцијама”, каже управница Галерије Матице српске.

(Политика)

KOMENTARI



Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u