ДОКАЗИ И АНАЛИЗА: Руска војска у Сирији!

DOKAZI I ANALIZA: Ruska vojska u Siriji!

8 septembra 2015

russian-navy-sirya4203019790Dve vesti o učestvovanju Rusije u sukobu u Siriji su pobudile veliki interes medija proteklih nedelja. Prva je da je Rusija Damasku isporučila šest aviona MiG 31 sirijskoj vojsci i ruski mediji su čekali nedelju dana da prenesu službeni izjavu Kremlja kako isporuke nije bilo. Gotovo nedelju dana se nagađalo jesu li ili nisu ti avioni u Siriji, a ruska državna kompanija za izvoz oružja agencijama kao što je Itar-Tass nije htela ni potvrditi ni opovrgnuti moguću isporuku.

Nakon toga izraelski mediji pišu kako je u blizini Damaska stigao ruski kontingent, a očekuje se i dolazak ruskih vojnih pilota koji bi trebali vršiti udare po položajima „Islamske države“. Ruski predsednik je opet čekao nekoliko dana, da bi na kraju osobno saopštio kako se radi o netačnoj informaciji i da ruska vojska za sada nema nameru uključivati se u sukob u Siriji.

Svakome ko poznaje strukturu ruskih državnih medija je jasno da su odgovori tempirani tako da medijske natpise demantuju nedelju dana ili nekoliko dana nakon što ih prenese celi svet zakasneli svesnom namerom i u dogovoru uredništva s političkim vođstvom zemlje. Treba li podsetiti da sve do potpisivanja akta o ujedinjenju Krima s Ruskom Federacijom Kremlj nije hteo priznati da su vojnici bez oznaka ruski i Vladimir Putin je tek naknadno izjavio kako su oni tamo bili u sklopu dogovorenog kontingenta s Kijevom i da njihov broj nikada nije premašio kvotu koju je dopuštala Ukrajina. Uzmimo da je i bilo tako, ali je ovde važno napomenuti da ruska pomoć Damasku i ne mora biti objavljena na sva zvona, iako je ona konstantna i vrlo lako se da dokazati.

Sasvim „slučajno“ ni Vašington još nije siguran kojeg je obima ta pomoć i pre dva dana nameće nove sankcije protiv velikih ruskih, kineskih i drugih kompanija, optužujući ih za kršenje embarga na prodaju oružja i prenos tehnologije za proizvodnju oružja za masovno uništenje Iranu, Severnoj Koreji i Siriji. Među najpoznatijima od 23 kompanije i osobe koje su se na crnoj listi objavljenoj 2. septembra su ruski Rosoboroneksport, ruska državna kompanija za prodaju oružja, ali i ruska kompanija MiG, tvorac čuvenog borbenog aviona.

Šta kaže Vašington na to? Sjedinjene Države tvrde kako nisu mogle potvrditi da Rusija nabavlja oružje Siriju.

Vašington ne može potvrditi pretpostavku da Rusija opskrbljuje oružjem sirijsku vladu, ali je u pitanju mogućnost takve pomoći i mi smo zbog toga vrlo zabrinuti, izjavio je portparol Stejt Dipartmenta Mark Toner.

„Pa, videli smo različite izjave i izveštaje o tome da Rusija može iskrcati vojno osoblje ili poslati avione u Siriju. Mogu reći da budno motrimo situaciju. U kontaktu smo s našim partnerima u regionu od kojih pokušavamo dobiti više informacija. Jasno, mi smo jasno zabrinuti zbog toga ili da li se to zapravo događa. Međutim, sigurno bi se zabrinuli zbog bilo kakvog pokušaja da se Asadov režim podrži s vojnim osobljem, avionima, pomoći bilo koje vrste ili finansiranjem, jer to vidimo kao destabilizirajući i kontraproduktivan akt“, rekao je Toner.

Prema njegovim rečima, SAD ne mogu potvrditi pretpostavku o slanju ruskog oružja u Siriju.

Ranije je protparol ruskog Ministarstva spoljnih poslova Maria Zaharova rekla da Rusija pomaže Siriji u borbi protiv terorizma u potpunom skladu s međunarodnim pravom. U isto vreme, odgovarajući na zahtev za komentar o objavljivanju stranih medija o navodnom raspoređivanju ruskih borbenih aviona u Siriji, ona je podsetila da su Ministarstvo odbrane i Kremlj opovrgnuli te navode, prenosi ruski Pogled.

Danas su mediji preneli vest kako ruska artiljerija aktivno podržava Asadovu vojsku u ofanzivi u blizini lučkog grada Latakija na severu zemlje.

Prema informacijama portala „Vojni informator“, koji se poziva na svoje izvore u sirijskoj vojsci, podršku artiljerijom ruskog vojnog kontingenta je proširena na područja pod kontrolom vlade iz Damaska.

Portal piše kako je sirijska vojska uz pomoć ruske artiljerije uspela neutralizovati džepove islamističkih militanata severno od grada Latakije i potisnula ih u dubinu od 20 kilometara. Osim toga, portal navodi i da su u blizini Latakije intenzivirana neprijateljstva i upotreba ruskih jurišnih helikoptera po položajima sirijskih pobunjenika.

U međuvremenu je Kremlj iznova ponovio u medijskim izveštajima o navodnoj umešanosti ruskih aviona i helikoptera u borbama protiv terorističke skupine „Islamske države“u Siriji ne treba verovati.

Kao što stoji, dan ranije su izraelski mediji izvestili da je Rusija počela „vojnu intervenciju u Siriji“, te da će narednim danima doći ruski borbeni avioni, jurišni helikopteri, savetnici, vojni instruktori, piloti i drugo vojno osoblje.

Ruske vlasti su u više navrata izjavile da u zemlji još niko nije otvorio pitanje slanja ruskih vojnika u Siriju u borbu protiv terorističke grupe „Islamske države“, kao i o učestvovanju ruskog aviona u napadima na teroriste.

Pokušajmo onda videti što se može dokazati. Prvo, ruski vojnici su već učestvovali u borbama u Siriji, iako su to činili u okviru obezbeđenja kompanija ili paravojne formacije „Slavenski korpus“ i 2013. su učestvovali u borbama u Deir Ez Zoru i čuvanju obližnjih naftnih polja. Nakon što su u jednoj akciji upali u zasedu pobunjenika u blizini grada Al-Sukhna na putu do Deir Ez-Zora, vratili su se u Rusiju, a vlasnike kompanije „Slavenski korpus“ je zatvorila Federalna službe sigurnosti (FSB) jer je ruska vlada operaciju smatrala nelegalnom. Ruski portal Fontanka u članku iz decembra 2013. detaljno opisuje „posljednju bitku Slavenskog korpusa“, a na Googleu postoji i nekoliko fotografija snimljenih u vreme njihovog boravka u Siriji.

Ali, ako je ovo i bila inicijativa penzionisanih pripadnika specijalnih ruskih jedinica, za nove pošiljke oružja se to teško može reći i verojatno je reč o oružju koje je Rusija Siriji prodala ili isporučila u skladu s međunarodnim pravom, jer Rusija pomaže Siriji u borbi protiv terorizma, kao što je izjavila portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Maria Zaharova.

Blog Oryx objavljuje sve fotografije svog ruskog naoružanja koje se može videti u jednicama sirijske vojske.

U objavi od 24. avgusta Orix Blog prikazuje fotografije i piše da je nekoliko borbenih vozila BTR-80 samo nekoliko dana nakon što su viđeni na ruskom vojnom brodu Nikolaj Filčenkov osvanuli na bojištu u Siriji. Na fotografijama se vide modeli BTR-82s, što je bila poslednja u nizu isporuka oružja vladi u Damasku.

Snimke pokazuju prisutnost najmanje jednog borbenog vozila BTR-82A kako učestvuje u ofanzivi s ciljem oslobađanja prethodno izgubljenih teritorija u severoistočnoj Latakiji. Ofanzive su zajedno provele sirijske Nacionalne odbrambene snage (NDF), Sirijska arapska vojska (SAA) i Republikanska garda koja je tek nedavno u velikom broju razmeštena na sirijske obale. Zajedno sa svojim T-72s, BMP-2s i samohodnim haubicama 152mm 2S3 Akacija, Republikanska garda je stigla na zapad zemlje sredinom juna 2015. Može se smatrati ​​da se isporuka BTR-82s u Siriju dogodila u otprilike isto vreme. Dolazak Republikanske garde je uvelike ojačalo vatrenu moć Nacionalnih odbrambenih snaga koje su imale zadatak da brane region uglavnom naoružani starim oružjem. U stvari, NDF je u prethodnim ofanzivama čak bio prisiljen koristiti protivavionske topove 100mm KS-19, dok sada na bojištu stoji kudikamo bolje.

Poznato je da je Sirija dobila ograničen broj borbenih vozila BTR-80 iz Rusije krajem 2013. ili početkom 2014. godine. Ta su vozila službeno korištena u svrhu uklanjanja sirijskog hemijskog arsenala, ali se nikada nisu vratila u Rusiju.

Najmanje dve različite verzije BTR-80 je već viđeno u Siriji, kao i nekoliko BTR-80 nepoznatog varijante koji su uočeni na palubi broda Nikolaj Filčenkov.

Nedugo potom blog Oryx objavljuje novu ekskluzivnu reportažu o ruskom oružju u Latakiji.

„Ofanziva sirijske vojske u regiji Latakija i dalje otkriva do sada nepoznate detalje o ruskoj ulozi u sirijskom građanskom ratu. Osim nedavno uočene isporuke ruskih pešadijskih borbenih vozila BTR-82A sada novi dokazi potvrđuju da ruski vojni instruktori imaju ključnu ulogu u vođenju ofanziva na terenu“, stoji u članku.

„Zvučni fragmenti koji se čuju u izveštaju Nacionalnih obrambenih snaga koje vode ofanzivu u Latakiji potvrđuju ranija nagađanja o učestvovanju ruskih vojnih instruktora koji su tamo poslani da pomognu operacijama vladinih snaga na tom području. Zajedno sa sirijskom vojskom i nedavno pristiglom Republikanskom gardom je NDF pokrenuo novu ofanzivu u severoistočnoj Latakiji. Ako se pokaže uspešnom, ofanziva će uveliko poboljšati kontrolu vladinih snaga nad trenutno ugroženom teritorijom u unutrašnjosti i zadati ozbiljan udarac pobunjeničkim snagama, piše dalje u blogu.

Razgovor je teško čuti zbog velike buke koja dolazi iz vozila BTR-82A i 30 mm 2A72 topa, ali se neki izrazi mogu razumjeti, uključujući i pozive na produžetak vatrene podrške. Blog citira konverzaciju: „Pavlin, pavlin, mы vыhodim“, što znači na „Paun, Paun, idemo van“ (Paun je verovatno nadimak).

Prevod 2:03 na 2:30 videa ofanzive u Latakiji i dalje:

02:03: “Davaй !“ – Ajde!

02:06: “ Brosaй! “ – Baci!

02:10: „Eщё raz Eщё davaй !“ – Još, još jednom! Daj!!!

02:30: „Pavlin, pavlin, mы vыhodim“ – Paun, Paun [nadimak] idemo napolje.

Iako se čuje samo manji deo razgovora čuje, čini se da su vozilom BTR-82A u stvari upravljali ruski vojnici. Međutim, 4. avgusta je portparol ureda ruskog predsednika opovrgnuo bilo kakvo učestvovanje ruskog vojnog osoblja na strani sirijske vojske.

Zanimljivo, internet stranica Souria Net 12. avgusta izveštava da je rusko vojno osoblje poslato u selo Slanfah, oko 30 km istočno od Latakije, za odbranu od napada pobunjenika na alavitska područja.

Potom je Al-Watan 26. avgusta objavio članak u kojem tvrdi da Rusija jača svoju prisutnost u Siriji izgradnjom nove vojne baze u Jablahu, obalnom gradu u regiji Latakija, nekih 25 km južno od samog glavnog grada regiona.

Isti članak spominje razne glasine i teorije zavere u vezi zapadnog i ruskog uplitanja u sirijski rat, uključujući mnogo razvikane, ali na kraju demantovane priče o isporuci šest ruskih aviona MiG-31 Siriji, kao i navodni početak davanja satelitskih snimaka sirijskoj vojci. Iako nema dokaza o odluci za slanje tih snimaka, poznato je da Rusija podržava sirijsku vladu pre i za vrijeme rata i da s Damaskom sarađuje špijunska služba (SIGINT) putem svog Centra-S, S-2 i S-3 obaveštajnih prikupljanje objekata, od kojih je prvi zarobljen 5. oktobra 2014. godine.

Vest se takođe poklapa s porastom viđenja ruskih bespilotnih letelica na sirijskom nebu, što dodatno ukazuje na pokretanje novih obaveštajnih programa u poslednjih nekoliko meseci.

Iako je činjenica da su ruski vojni poduzetnici ranije delovali u Siriji, sada bi se moglo govoriti o direktnoj, ali nepotvrđenoj pomoći od strane ruskih vojnih osoba. Osim toga, ruska vlada službeno zabranjuje raspoređivanje vojnika u Siriji, što se vidi i iz privođenja pripadnika „Slavenskog korpusa“ po povratku u Rusiju.

Očito, ovaj dokaz tajnovitog ruskog vojnog angažmana u Siriji ne predstavlja izolovanu pojavu i može se smatrati produženjem prakse dugogodišnje potpore sirijskoj vladi, dok istovremeno objave medija mogu poslužiti kao dokaz ruske predanosti u zaštiti svojih međunarodnih interesa i saveznika, čak i ako Moskva odbija priznati da je direktno upletena u otvoreni sukob. Činjenica da je takva nečujna intervencija može značiti početak puno šireg ruskog učestvovanja u ratu koji traje već više od četiri godine, završava svoje izveštavanje Oryx Blog, koji je prilično verodostojan iz razloga što objavljuje gomilu snimaka, fotografija i materijala po kojima vojni eksperti mogu proceniti kada se koje oružje pojavilo na sirijskom ratištu.

Za kraj, šta reći na medijske natpise o ovom ili onom angažmanu Rusije u ratu u Siriji? Ništa. Puno je važnije da vlada u Damasku dobija tu podršku, a to što će ona službeno možda biti demantovana uopšte nije bitno.

FOTO – Pripadnici ruskih vojnika iz „Slavenskog korpusa“ 2013. u Siriji:

Slavonic_Corps_2 (1) 546

3503 547

(altermainstreaminfo.com.hr , priredio Intermagazin.rs)

KOMENTARI



Jedan komentar

  1. Miomir says:

    Koje licemerje zapada (SAD) koji vec godinama pomaze pobunjenicima da sruse legalno rukovodstvo Sirije. Zapad to naziva gradjanskom revolucijom a u stvari to su najmanje gradjani Sirije vec formorane teroristicke grupacije od strane zapada uz svesrdnu pomoc Saudiske Arabije, Kuvajta, Turske i Izraela a najmanje im je cilj zastita demokratije vec rusenje legalno izabrane vlade Sirije zarad svijih licnih interesa, a sada im smeta intervencija Rusije koja je legalno tamo na poziv Siriske vlade. Rusija pametno radi sve se to sada kuva u loncu i niko sa zapada ne moze sigurno da potvrdi o cemu se radi i koliki je obim ruske pomoci a kada to bude potpuno vidljivo i evidentno onda ce vec biti kasno za neku njihovu analizu. Rusija je legalno tamo ima svoju veliku bazu gradi novu ali to sve radi legalno na poziv i uz odobrenje legalne vlade Sirije. Ali zapadnim okupacionim snagama to smeta jer im je potpuno poremetila planove. Zivela Rusija.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *