Две чаше дијеталних пића дневно двоструко повећавају ризик за дијабетес

Две чаше дијеталних пића дневно двоструко повећавају ризик за дијабетес

22 октобра 2016

drink32_620x0-4t5gh

МНОГИ од нас су оставили своје омиљенo слатко пиће зарад здравије исхране итежње да се побољша наше здравље и уштеди који динар.

Али, изгледа да према студији, дијетална пића могу да буду подједнаколоша за нас, као и слатка.

Научници су открили да само две чаше дијеталног пића дневно, увећавајувише него двоструко ризик од настанка дијабетеса.

Они верују да пића без калорија утичу на то да се осећамо гладније, штонас наводина конзумирање шећера натовареног у грицкалице – преносиdailymail.

Стручњаци такође сумњају да вештачки заслађивачи помешани са бактеријама у нашем стомаку могу да изазову дијабетес.

Тим из Института Каролинска у Шведској проучавао је 2.874 одраслих лицакоја су завршилаједногодишњи дневник о њиховом уносу пића у организам.

Код оних који су конзумирали два или више заслађених пића дневно, ризик за настанак дијабетеса тип 2 био је повећан 2,4 пута. То је укључивалослатка пића и вештачки заслађена, као што „Дијетaлна кола” или воћни сируп без шећера.

Док с друге стране, дневни унос пет или више пића без шећера повећава ризик за чак 4,5 пута.

У ствари, истраживачи су открили да су вештачки заслађена пићаподједнако лоша као и онаса повећом количином шећера.

Примера ради, научници са Института Каролинска су новембра прошле године открили да 23 одсто мушкараца који дневно попију два дијетална пића, имају повећан ризик нарушавања здравља срца.

Такође је установљено да свакодневно попијеначаша од 200мл шећерног газираног напиткаповећава ризик од дијабетеса типа 2 за 21 одсто.

У међувремену, према налазима објављеним у “European Journal of endoctrinology” сваки дијеталнинапитак повећава ризик за 18 одсто.

Водећи истраживач Јосефина Лофвенборг истакла је да дијетална пића могу да стимулишу апетит, што доводи до повећања тежине:“Једна хипотеза је да нас исхрана базирана надијеталнимбезалкохолним пићима може стимулисатина повећање уноса хране, посебно слатке или слатке хране, што може да доведе до гојазности, што се сматра фактором ризика за појаву дијабетеса.”

Она је такође додала да вештачки заслађивачи могу изазвати хемијске реакције унутар масног ткива,као и са бактеријама у цревима, што може довести до стања код којег тело постаје мање толерантно на глукозу, тј. облик шећера, што узрокује настанак дијабетеса тип 2.

Истраживачи сада желе да процене да ли једење одређене здраве хране, као што су масне рибе, може помоћи да се тај ризик преокрене.

KOMENTARI



Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u