Ево зашто избеглице заобилазе Бугарску

Ево зашто избеглице заобилазе Бугарску

15 септембра 2015

018574359_30300-620x330У једном арапском „Приручнику за избеглице“ објављеном на интернету, Бугарска је на првом месту на листи земаља које избеглице треба да избегавају. Из овог текста ћете сазнати – зашто.

„Напала су нас петорица Бугара. Ја сам успео да побегнем, али мој пријатељ – није. Бугари су га бацили на земљу. Четворица су му притисла руке и ноге, док је пети скакао по њему као по трамбулини. Престали су с тим тек када се приближило једно возило – уплашила их је светлост фарова. Мој пријатељ је имао безброј прелома костију. Једног Ирачанина, избеглицу, бацили су са моста високог два и по метра, пошто су га претходно изболи ножевима. Он сада више не може да нормално покреће ноге и кочи се“ – то је извештај једне ирачке избеглице који цитира организација „Про азил“.

Избеглице су непожељне

Више од десет хиљада људи из арапских земаља је дошло у Бугарску са првим таласом избеглица 2013-2014. Највећи број њих је тврдио да су се бугарске власти, али и грађани те земље, лоше односили према њима. У Бугарској се спекулисало да су они намерно претеривали у сликању тог лошег третмана како би брже могли да наставе пут ка Западу. Но, чињеница је да већина Бугара неће избеглице. У интернет-форумима свакодневно могу да се прочитају поруке мржње. Осим тога, било је напада на избеглице као и демонстрација и политичких акција противу њих. Порука је увек иста: Бугарска је сиромашна хришћанска земља – ми вас нећемо!

Јавност, међутим, званично никада није испитана о томе, констатује социолог Живко Георгијев.

„Политичари за то не желе да знају“, каже. И социолог Андреј Рајчев сматра да избеглице, од почетка овде године, избегавају Бугарску зато што је тамошње становништво крајње агресивно према њима. „Бугари сматрају придошлице неком врстом Цигана“, каже Рајчев, и додаје да је реч о појму који у Бугарској има врло негативне конотације.

„Једино искуство просечног Бугарина са ‘странцима’ је сусрет са Ромима у сопственој земљи. То што избеглице сада у Европску унију иду преко Македоније – резултат је тог одбијања“, каже овај социолог.

Нема искустава са странцима

И заиста, већина Бугара се према ромској мањини односи врло негативно – што се преноси и на избеглице. Осим тога, Бугари, за разлику од бивших југословенских република Македоније и Србије, за време дугих деценија иза Гвоздене завесе нису имали контаката са страним културама и људима.

Бугаре додатно нервира то што су већина избеглица – муслимани. Јер, бугарски национални идентитет се увелико црпи из поједностављене приче о „500-годишњем турском јарму“ и владавини Османског царства. То показују и десетине порука које су у оквиру једне анкете ДW на Фејсбуку стигле из Бугарске: „Нећемо вас овде! Муслимани су нас 500 година клали као пилиће“, „Идите одавде! Имамо довољно проблема и са нашим Циганима који себе зову Ромима или Турцима“ – само су неке од њих.

Приручник за избеглице на интернету

Та порука је очигледно допрла до избеглица које зато избегавају Бугарску. Арабиста Владимир Чуков говори о тројим изворима информација о Бугарској којима се користе арапске избеглице. Први представљају записи на друштвеним мрежама. Други су процене кријумчара, које се врло брзо шире међу избеглицама. А трећи извор је такозвани „Приручник за избеглице“ који је Чуков читао на интернету.

Избеглице бирају своју руту или одредиште и по принципу „пренеси даље“ – усмена пропаганда и важан извор информација о новој средини. „Приручник за избеглице“ је објављен на једном сиријском интернет-порталу блиском председнику Асаду, каже Чуков: „Тамо је Бугарска на првом месту међу земљама које потражиоци азила треба да избегавају, да је бугарски народ расистички настројен и да се тамо према избеглицама смештеним у логоре нељудски поступа“.

То су тврдње које би многе избеглице могле да потпишу. Један од људи у збегу је у разговору са представницима организације „Про азил“ овако описао своје искуство: „живот у Бугарској је пакао. Читав боравак у Бугарској је био обележен патњом, злостављањем и понижавањем. Ни бугарске власти, ни народ, нису били добри према избеглицама.“

Александер Андрејев / Татјана Ваксберг / Дојче веле

KOMENTARI



2 коментара

  1. darko says:

    DRAGANA DA SVI IZBEGLICE PROVOCIRAJU I FIZICKI NAPADAJU JEDINO SRBI GLUME DOMACINSTVO AKO UVEK ISGURAN SAM DA JE SRBIJA PREVARENA KAO UVEK HRVATSKA CE ZATVORITI GRANIU SLOIVENIJA DA I ITLIJA MADARSKA DA I SIGURNO TI LJUDI 140000 OSTA JU U SRBIJI DA IM PRAVE NEREDE U BUDUCNOSTI. NEMA TU NIKAKVOG MEDUNARODNOG PRAVA NI DOGOVORA

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u