ГОТОВО ЈЕ – ЛУКАШЕНКО ОКРЕНУО ЛЕЂА РУСИЈИ! Белорусија иде путем Украјине

ГОТОВО ЈЕ – ЛУКАШЕНКО ОКРЕНУО ЛЕЂА РУСИЈИ! Белорусија иде путем Украјине

20 фебруара 2017

Ukraine's President Petro Poroshenko meets with his Belarussian counterpart Alexander Lukashenko in Minsk

За сукоб Москве и Минска је економски, али се у Минску за припрема идеолошка база.

Већ неколико година белоруске власти, како се чини, тихо подстичу ширење такозваног „литвинског идентитета“, директно оријентисаног за супротстављање Руском свету.

Колико се у Белорусији у томе успева?

Министар иностраних послова Литваније – Линас Линкјавичијус – говорећи за ТВ канал Delfi.tv, покренуо је питање руско-белоруских односа, који су ескалирали у последње време. По његовом мишљењу, поборници суверенитета Белорусије и независности од Русије пролазе кроз тешку фазу, а Александар Лукашенко има све мање времена да одбрани суверенитет.

Он је подсетио да Минск није признао присаједињење Крима са Русијом, оценивши тај корак као „елемент самосталности“ и посаветовао Белорусима да се приближе „европском начину размишљања, токовима сарадње и дијалогу са ЕУ“.

Публициста Павел Волков недавно је оценио да је Лукашенко почео да формира идеолошки концепт „Беларусија није Русија“ још 2014. године, у страху од „кримских догађаја“:

„Тешко је оспорити да је 2014-а била преломни моменат активирања „древних Литвина“, али не и почетни“. Иако се током 90-их доследно борио против „бандеризације Белорусије“, Лукашенко је у једном тренутку почео фактички сам да је предводи. У мају те исте године, званична омладинска организација – Белоруско републиканско удружење младих – забранила употребу Георгијевских ленти током прославе 9. маја. У јуну су у Витебску открили споменик литванском кнезу Олгерду, који је дуго и успешно ратовао са Москвом. На истом месту је обећан споменик и литванском кнезу Миндовгу. У јулу, на Дану независности, Лукашенко је по први пут одржао говор на белоруском језику“.

Концепција „Белорусија није Русија“ углавном се заснива на идеологији тзв. литвинства. Како је навео прошле године сајт АгитПРО, ово некада маргинално размишљање постепено се пробија на врх белоруских власти. На пример, шеф Радио-телевизије Белорусије Генадиј Давидко (одговоран за пропагандни рад) отворено назива себе Литвином.

Литвини у Белорусији себе сматрају потомцима Великог литванског војводства (ВЛВ), а само ВЛВ – европском државом која је била принуђена да се уједини са „дивљом и варварском Русијом“.

Распад ВЛВ, према овој концепцији, лишио је Белорусе европске будућности, зато треба обновити идеологију и самосвест ВЛВ и окренути Белорусију ка Западу.

Истраживач Центра за социјално-филозофска и антрополошка истраживања Института за филозофију НАН Белорусије, Петар Петровски, верује да се историјски спорови могу користити као покриће за пословне и економске противречности између Москве и Минска.

„У Белорусији је 70 одсто имовине у државној својини. У Русији, постоји доста великих приватних власника. У том смислу, неки од власника, упркос вољи Кремља, претендују на имовину у Белорусији. А Белорусија се супротставља тим плановима, што може штетити амбицијама Газпрома и Росњефти. Ове противречности доводе до тога да не можемо разумети једни друге. А идеологија је монета за поткусуривање“- наглашава Петровски.

Модерна белоруска елита заснива своју идеологију на континуитету са БССР, тако да је идеја литвинства имплантирана увек уз помоћ Запада.

„Литвинство је првенствено русофобска идеологија која супротставља Велико литванско војводство општеруској историји. Међутим, појавили су се одређени кругови, финансирани од стране Запада. Њихове акције имају за циљ да раздвоје историју Литванске Русије од општеруске историје и да искористе овај механизам у актуелним политичким околностима, како би завадиле белоруски и руски народ“- уверен је Петровски.

По његовом мишљењу, већина Белоруса схвата да је ВЛВ – Литванска Русија – део сверуске територије која се одвојено развила после монголско-татарске инвазије.

„Литвинствујућих – има 10-15%, према западним анкетама. А према анкетама Евроазијског монитора, присталица евроазијске интеграције је више од 70 одсто Белоруса, – наводи Петровски.

Виши научни сарадник Института за филозофију при Академији наука Белорусије Алексеј Дзермант указује: „Ја сам видео ВЛВ као један од неуспелих модела развоја руске државности. Та политичка формација није успела да окупи око себе остале руске земље па су почеле кризе и сукоби. Далеко успешнија се показала Московија“.

Идеологију литвинства, подсећа Дзермант, користили су колаборационисти за време Другог светског рата:

„Међутим, ти ставови су толико радикални за Белорусе да немају никакве шансе да добију било какву широку распрострањеност. То су ставови маргиналне групе. Само, њихови поборници покушавају на сваки начин да причи о ВЛВ дају антируско тумачење“.

Историчар је уверен да на државном нивоу неће бити озбиљне експлоатације таквих историјских догађаја као што је, на пример, Битка код Орше 1514. године, у којој су се, као што је познато, бориле војске Москвске кнежевине и ВЛВ.

„Националистички оријентисани грађани Белорусије организују некакве прославе, али се на њима окупљају тек десетине људи. Ти концепти се, међутим, промовишу путем друштвених мрежа“, – сумира Дзермант и додаје:

„Историја је препуна ратова. Али изводити из свега закључке да су Белорусија и Русија током времена константно биле у сукобу и још то пројектовати на садашњост – чиста је политичка манипулација, креирана да би се посејало семе мржње“.

Руски политиколог Алексеј Мартинов назвао је реалним сценарио у коме ће Лукашенко покушати да својој свађи са Москвом обезбеди идеолошку основу и да почне да гради паралелни идентитет на основу сећања на Велико литванско војводство.

„За сада нисмо чули такве тезе из његових уста. Али, такав дискурс је у Белорусији приметан, увелико се штампа одговарајућа литература. Схватајући функционисање белоруског режима, може се претпоставити, да се то ради уз прећутну сагласност власти“, – истиче Мартинов.

Он напомиње да су новинари који су у децембру ухапшени у Минску, писали аналитичке материјале између осталог и о овом питању.

„У нашем информационом простору непопуларно је директно говорити о тим тенденцијама јер смо веома опрезни у вези са нашим интеграционим односима. Али, то не значи да тих тенденција нема. У стручним круговима то одавно изазива озбиљну забринутост“, – наводи Маринов.

Он је сигуран да је апсолутна већина белоруског друштва против таквих тенденција, што се може снажно осветити Лукашенку на наредним изборима „ако се буде придржавао легитимних изборних процедура“. А ако се не буде придржавао, последице ће бити жестоке.

„Овакве назнаке и оваква методологија уцене јако подсећају на руско-украјинске односе пре десет година“, оцењује Мартинов – јер је управо тако почело и у Украјини. Са намигивањима, са некаквим митовима о „великим Укрима“, а завршило се превратом“.

„Лукашенко је гледао комшиницу Украјину и видео шта се с њом догађало. Јануковичева судбина није завидна. Ништа нећу рећи о трагедији у коју тоне украјински народа због грешке својих лидера. Како то не схвата Лукашенко – то је мистерија. Јанукович је играо игру између Русије и Запада, мислио је да је „лукави Украјинац“. Оно што се десило у Украјини могло би да буде озбиљно упозорење за Лукашенка, али очигледно није тако“- упозорава Мартинов.

(за Факти.орг превео: Срђан Ђорђевић)

KOMENTARI



7 коментара

  1. kuka says:

    Ukrajina je brzo pojedena, jer apetit nemani stalno raste. Smazali su je u samo nekoliko obroka i sad već neko vreme nema se šta pojesti. Belorusiju su merkali ispod oka, ali je dosad nisu dirali. Čuvali su je za posle, kad im zagusti i kad se ona malo podgoji. Sad je došao red i na nju i ona će biti smazana još brže nego Ukrajina, jer je Belorusija tako slastan zalogaj i jer je neman jako nervozna, a ona proždire ne samo zbog gladi, nego još više na nervnoj bazi. Pamet u glavu braćo Belorusi. Išlo vam je dobro u poslednje vreme, možda bolje nego ikad u istoriji. Budite zahvalni. Bogu ili Rusiji, svejedno, ali ne kvarite i zahvalite se svake večeri i svakog jutra na mirnom životu i odličnim perspektivama za budućnost. Želim vam svaku sreću.

  2. Jovan says:

    Moguce je. Razbijaci Slovenskog jedinstva nikad ne miruju vec hiljadu godina konstantno za sitne pare uspevaju da stvaraju nove i nove nacije i nove i nove jezike i nove i nove kvislinge.

  3. dusko says:

    Belorusija ce proci ko Ukrajina, ali to Rusija nece doyvoliti po cenu treceg svetskog rata !!!

  4. Svašta ponešto says:

    Ма они раде на разбијање словенског народа одавно а шта ми радимо ? Ништа , купују наше политичаре за сићу , можда би могли и ми тако да купимо неког њиховог али неко то не дозвољава из сенке , они ородане душе елиминишу да ли ми треба да имамо неког из сенке да штити наше интересе

  5. Trifun says:

    Te okolne zemlje Rusije koje se drznu da zaprijete bezbjednosti Rusije preko EU Rajha i NATO zasluzuju da sudbinu Litvanije i tih oholih nacisitickih izroda, a to znaci totalan ekonomski sunovrat i napustanje tih drzava!! Koji degeni, prijete Rusiji u njenom dvoristu preko zapadnih genocidnih hijena koje su poubijale preko 25 miliona Rusa??!! Kada dode prilika ako se ti degenereci ne prizovu pameti, svi ce biti zbrisani!

  6. Za Srbiju says:

    Нико од Словена никада није научио западну лекцију. Зато нас успешно деле и деле. Зато ратујемо међусобно. Зато нас је све мање и мање. Увек побеђују они, који су под заштитом Ватикана и запада.

  7. Dondon says:

    Lukasenko odavno pokusava da sedi na dve stolice i ucenjuje Rusiju sto mu je doduse i polazilo za rukom. Ovogodisnju partiju je lose izblefirao ili je Putinu dosta zezanja nzm, ali vidi se da je vreme da Lukasenko napusti stolicu i prepusti vlast nekom sposobnijem i lojalnijem politicaru. Sklanjanje Lukasenka nece biti teska misija za Putina jer odavno je naros Belorusije sit ovog lopuze i pati za ujedinjenjem sa Rusijom.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u