ГРАНИЦА СРБИЈЕ И МАЂАРСКЕ: Показана тамна страна Европе

ГРАНИЦА СРБИЈЕ И МАЂАРСКЕ: Показана тамна страна Европе

17 септембра 2015

migrantiРаније у среду, после сукоба са мађарском полицијом, део оних избеглица које су са граничног прелаза Хоргош 2 на кратко прешле у Мађарску остао је у тој земљи, па су се неке породице раздвојиле.

После разговора министара унутрашњих послова Србије и Мађарске Небојше Стефановића и Шандора Пинтера, у којима је учествовао и Вулин, договрено је да се избеглице врате у Србију.

„Уз мало договарања и пуно добре воље, успели смо да ујединимо неколико породица и повежемо децу и њихове родитеље“, рекао је министар Александар Вулин Тањугу.

Један број избеглица решио је да остане у Мађарској, а полиција те земље је поручила да њихове породице могу да дођу из Србије и да им се придруже.

Иначе, мања група избеглица поново је у среду касно увече исказала своје незадовољство, овога пута код ограде на ничијој земљи код прелаза Хоргош 1.

Како јавља репортер мађарске телевизије М1, група од двадесетак њих је лупаући пластичним боцама у рукама поново захтевала да их пусте у Мађарску.

Ситуација се недуго затим смирила, а око 23 сата мања група избеглица седи код ограде, док остали спавају или у шаторима или на коловозу.

Са друге стране ограде постављени су мађарски полицајци.

Осим тога, председник Међународног комитета спаса (ИРЦ) Дејвид Милибанд истакао је да догађаји на српско-мађарској граници откривају „мрачну страну европског карактера“.

Он је у изјави за агенцију АП истакао да „свако ко има бар грам морала је запрепашћен оним што се дешава у тим деловима Европе“.

Подсећамо, мађарска полиција је у среду употребила сузавац и водене топове како би спречила избеглице да уђу у Мађарску, а у сукобима је повређено, према подацима АП, до 300 људи.

Милибанд, бивши шеф британске дипломатије, похвалио је вођство Немачке у одговору на избегличку кризу која је захватила Европу, али је критиковао одлуку Мађарске да подигне ограду на својој граници како би спречила прилив избеглица као „погрешну и кратковиду одлуку, која је, у комбинацији са тактикама малтретирања, очигледно ужасна“.

У Мађарску је од почетка године ушло више од 200.000 избеглица, углавном пешке из Србије, а њихова крајња одредишта су Немачка и друге богате западноевропске земље.

Милибанд је истакао да то што чланице Европске уније на састанку у Бриселу у понедељак нису успеле да договоре заједничку избегличку политику „разочарава на више начина“, али Европа, према његовим речима, нема избора него да нађе друго решење.

Слање тих људи даље како бисте се сами решили тог „проблема“ очигледно није решење, истакао је Милибанд.

Двоје људи је теже повређено, а између 200 и 300 особа је потражило медицинску помоћ након што је мађарска полиција употребила сузавац и водене топове да би зауставила мигранте који су намеравали да уђу у Мађарску, на Хоргошу 2, једном од граничних прелаза са Србијом, пренели су медији са места догађаја.

У медицинском центру у Кањижи, где је Србија успоставила прихватни центар за избеглице, близу границе са Мађарском, лекарка Маргит Мајор је изјавила да је већина избеглица задобила посекотине, да има модрице по телу, као и опекотине очију због сузавца.

Према њеним речима, које је пренела агенција Асошијетед прес, двоје људи је пребачено у оближњу болницу, а један од њих има тежу повреду главе.

(B92)

KOMENTARI



Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u