ХАОС У ТРАМПОВОМ ТИМУ! Од овог зависи хоће ли заратити Америка и Русија!

HAOS U TRAMPOVOM TIMU! Od ovog zavisi hoće li zaratiti Amerika i Rusija!

17 aprila 2017

Ako se stvari budu odvijale na način kako je to zamislio savetnik za nacionalnu bezbednost, general H. R. Mekmaster, 50.000 vojnika će postaviti SAD u direktan sukob sa Rusijom u Siriji.

“Kada je predsednik Tramp stupio na dužnost, u Siriji je bilo prisutno samo oko 300-400 američkih vojnika, i iako je taj broj znatno porastao (Pentagon više ne daje tačne brojke), raspoređivanje od 50.000 vojnika bi bilo i šokantno i imalo bi ogroman uticaj na region, verovatno izazivajući veliku reakciju iz Sirije, koja prvenstveno i nije pozvala američke vojnike da deluju na njihovoj teritoriji.“

Raspoređivanje vojske te veličine bi takođe moglo rizikovati da postavi Vašington u direktan sukob sa Moskvom – praktično delujući kao katalizator za svetski rat. A da ne pominjemo da bi to bilo značajno odstupanje od Trampove izjave za Fodž Business Nenjs: “Nećemo ići u Siriju.“

A kako navodi Bloomberg, Mekmasterova strategija nije bila dobro primljena od strane drugih u Trampovoj administraciji:

“Sam Mekmaster je naišao na otpor snažnijem prisustvu vojske u Siriji. U dva susreta od kraja februara Trampovog kabineta za nacionalnu bezbednost, poznatih kao odbor direktora, Trampovi vrhunski savetnici nisu uspeli da postignu konsenzus o strategiji Islamske države. Zvaničnici Bele kuće i administracije kažu da se sekretar odbrane Džejms Matis, predsednik Generalštaba Džozef Danford i general Džozef Votel, koji je zadužen za centralnu komandu SAD-a, protive slanju više konvencionalnih snaga u Siriju. U međuvremenu, viši strateg Bele kuće Stiven Banon se narugao Mekmasteru pred njegovim kolegama da pokušava da započne novi rat u Iraku, navode ovi izvori.“

Trampov prvi savetnik za nacionalnu bezbednost, penzionisani general-potpukovnik Majkl Flin je – kao i mnogi drugi – nastojao da izbegne povećanje vojnog prisustva u sirijskom kompleksnom ratu, jer bi to suprotstavilo američko osoblje protiv militanata Islamske države i Al Kaide, kao i ruskih i sirijskih vojnih snaga.

Mekmasterovi protivnici smatraju da pojačana verzija planova bivšeg predsednika Obame za borbu protiv ISIL-a – vazušni napadi uz operacije specijalnih snaga, uključujući i obuku lokalnih boraca – predstavlja najefikasniju strategiju za borbu sa sirijskom mutnom močvarom neprijateljskih subjekata.

Bloomberg navodi da vrh Pentagona nastoji da olabavi pravila angažovanja za specijalne snage, uključujući i to da im pružaju dodatnu vazdušnu podršku, kao što su helikopteri, za buduće operacije protiv samoproglašenog kalifata.

Ali to bi zahtevalo oslanjanje na grupe sa ličnim planovima u Siriji – kao što je kurdska milicija.

Penzionisani general američke vojske sa četiri zvezdice Džek Kin – koji je blizak Mekmasteru, ali ne govori u ime generala – rekao je dopisniku Bloomberga za nacionalnu bezbednost, Eli Lejk, da dok su se se Kurdi zaista aktivno borili protiv ISIL-a, arapske snage su prvenstveno usmerene na borbu protiv Asadovog režima.

“Naši momci za specijalne operacije veruju u ispravno, tako da je ovo bila dokazana sila koja može da se bori,“ rekao je Lejkovoj Kin za kurdske borce. “Iako ovo ima smisla taktički, strateški nema smisla. To su arapske zemlje, a Arapi neće trpeti da sirijski Kurdi uzmu arapsku zemlju. Kad god izaberete vojnu opciju, morate utvrditi koje će političke ciljeve to podržati. Nažalost, ta opcija nas vraća nazad na tablu za crtanje.“

Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan je izrazio značajnu ambivalentnost po pitanju američkog naoružavanja i obučavanja sirijskih Kurda – za koje on veruje da su u savezu sa kurdskim separatističkim pobunjenicima Turske – jer bi ta sredstva mogla brzo da se okrenu protiv turske vlade. A ta percepcija je visoko rizična za američku vojsku, koja zahteva pristup turskoj vazduhoplovnoj bazi Incirlik kako bi obavljali borbene letove protiv Islamske države u Siriji i drugim mestima u regionu.

Kin smatra da bi bilo bolje da Amerika prihvati pomoć sunitskih arapskih koalicionih snaga u borbi protiv Islamske države. Ali to bi dodatno pogoršalo tenzije sa šiitskim borcima, kao i sa Asadovim režimom.

Iako su dva neimenovana i nepotvrđena izvora rekla Lejkovoj da se o cifri od 50.000 vojnika raspravljalo iza zatvorenih vrata, internetom cirkuliše eksplozivni izveštaj u kom se ta cifra navodi kao 150.000 vojnika, što je preterano i uopšte nije legitimno.

Svako moguće rešenje za pitanje Sirije – gde SAD pokušava da svrgne Asada, dok se bori protiv zle Islamske države – se sada raspravlja.

Mekmasterov predlog da se u Siriju pošalje 50.000 američkih vojnika ostaje otvoren, iako generali dobro znaju da je u tom slučaju neminovan sukob sa Rusima a to bi dalje značilo da će Svetski rat početi baš tu, u Siriji.

KOMENTARI



3 komentara

  1. M says:

    Sto je tu cudno?Blistok je zadnjih godina zatrpan USA-Zapadnom vojnom masinerijom po okolnim zemljama i morima.A to nije slucajno.Oni se godinama spremaju za rat na Blistoku.A i sire,gledajuci njihovo vojno gomilanje i u istocnoj Europi,sada i na Dalekom Istoku.Onaj tko se sada tome cudi,mora hitno poceti piti vitamine za mozak!

  2. goran says:

    Mek Master ce dobiti po labrnji, koja budala, kauboji tonu u nepovrat.

  3. Jaooo says:

    Ništa novo , i hitler je to radio , udario na više frontova i tu je puko , neka ponesu isto toliko kovčega , trebaće im

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *