Хор 66 девојака, симбол Шапца

Хор 66 девојака, симбол Шапца

10 јануара 2019

НАЈЛЕПШИ симбол Шапца, хор “66 девојака”, основао је далеке 1963. диригент мр Бранко Ђурковић и све ове деценије остао на његовом челу. А да време не може ништа ни њему ни хору у којем унуке наслеђују баке, доказао је недавним концертом, обележивши 55 година ансамбла и свој 81. рођендан.

– Не зову мене џабе “Гинис диригент” – поносно и уз осмех каже мр Бранко Ђурковић. – Не постоји нико на свету ко је основао ансамбл и остао уз њега цео век. Али ето, хор јесте био и остао мој живот, посветио сам му се максимално, па ни резултати никада нису изостајали.

Са “66 девојака” победио је Ђурковић на 30 фестивала бивше Југославије и ниједном није био други. Гостовали су у свим земљама Европе, па су ту и европске гран-при награде, али највеће признање за њега лично је, каже, Вукова награда коју је добио 1993. Такође, припала му је и национална награда за врхунски допринос националној култури, 2011. године.

– Сасвим случајно почео сам да се бавим музиком – сећа се прослављени диригент. – Прва проба у Учитељској школи 1954, а професор каже: “Почните када вам ја кажем и немојте стати док ја не завршим.” Сви су стали само сам се ја и даље чуо. Сви се смеју, а професор каже: “Тако је, друже Ђурковићу.” Помислио сам да сам сигурно геније и од тог начина размишљања се све развило.

Више од две хиљаде концерата хора “66 девојака” широм света пронело је име Шапца, што је још једна околност за „Гиниса“. Певало их је укупно 2.360, а међу њима су и “девојке” треће генерације, односно унуке чланица које су у хору биле у време оснивања.

– Стигли су нас време и умор – признаје, ипак, супруга Иванка Ђурковић, која је уз Бранка била све ове лепе и тешке и године и концерте. – А шта је лепше од хора и песме, има ли бољег начина да проживите живот…

Бранко Ђурковић родом је из мачванског села Дубља, а школовао се у Шапцу, Сарајеву и Београду, где је завршио Факултет музичке уметности и магистрирао. На истом факултету 1980. постао је доцент, па потом је изабран за професора.

Наступао је са Оркестром гарде Југославије, Нишким симфонијским оркестром, Војним оркестром Прве области, Хором флаута из Београда, Камерним оркестром ФМУ, Хором Радио Сарајева… Жеља му је, каже, остало мало, а једна још неиспуњена је да његов Шабац добије концертну дворану.

KOMENTARI



Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u