ХТЕЛИ НЕ ХТЕЛИ: Косовска војска мимо Срба! (ВИДЕО)

ХТЕЛИ НЕ ХТЕЛИ: Косовска војска мимо Срба! (ВИДЕО)

18 септембра 2018

Српска листа саопштила да у парламенту неће гласати за предлоге закона владе у Приштини.У дану када је Европски парламент изгласао да са Косовом започну преговори о визној либерализацији, влада у Приштини усвојила је три предлога закона који омогућавају трансформацију Безбедносних снага Косова у војску.

Потпредседник Српске листе Игор Симић изјавио је да та листа у приштинском парламенту неће подржати те предлоге, „јер је то противно интересима српског народа, Резолуцији СБ УН 1244 и Кумановском споразуму“.



– Кумановски споразум као једину легалну војну формацију на КиМ предвиђа Кфор. Ту треба додати да је и Кфор на простор КиМ дошао након сагласности званичног Београда – рекао је Симић.

Он је додао да косовска влада на овај начин крши сопствене законе.

– Ово је покушај да се заобиђе правна процедура која захтева гласове Срба, и то је позив да међународна заједница најхитније реагује – казао је Симић.

Председник Скупштинског одбора за КиМ Милован Дрецун каже за РТС да потез приштинске владе, која је усвојила предлоге закона о трансформацији Косовских снага безбедности у војску, показује све јачу неспремност Приштине да се постигне коначан договор са Београдом.

– То свакако наноси штету и дестабилизује разговоре који се обављају на плану коначног решавања статуса КиМ – истиче Дрецун.

Он је навео да Приштина очигледно не одустаје од намере да мимо воље, интереса и безбедности српског народа створи оружану силу која је апсолутно супротна Резолуцији 1244, којом је предвиђено да само Кфор може бити војна формација на КиМ.

– Нема никакве дилеме, а имајући у виду искуство са претходницом тих такозваних Оружаних снага Косова, да би оне додатно угрозиле међуетничке односе који су изузетно нарушени између Срба и Албанаца, безбедност српског народа и да сврха те формације не би била другачија од оне да буде уперена против српског народа, евентуално за неке интервенције на северу Косова – рекао је Дрецун.

Наглашава да „не смемо да заборавимо да ће та формација имати снаге за брзо реаговање“.

– Са друге стране, формирање такве формације би свакако пореметило успостављени однос равнотеже снага у региону и било би изван система контроле војних потенцијала у региону који је већ успостављен – каже Дрецун.

Указао је да онај део Запада који је признао Косово као државу инсистира на томе да морају да се спроведу прописане законске процедуре.

– То значи да мора да се промени устав да би се формирале тзв. Оружане снаге Косова. За промену устава је неопходна сагласност српских представника у косовском парламенту, а Српска листа то неће дозволити – објаснио је Дрецун.

Све може, сем имена

Дрецун каже да Приштина може да промени намену, организациону структуру, да постави ту формацију као класичну војску, да је наоружава као војску, али не може да јој промени име.

– Они већ имају успостављену организационо-војну структуру, већ имају планове за набавку наоружања, тешког наоружања и разних борбених летелица, имају обучен кадар, ту припрему је обавио НАТО, водеће земље НАТО-а су дуго година обучавале припаднике те будуће формације, сад је само питање процедура – додаје Дрецун.

Амбасада САД: Приштина радила на своју руку

Америчка амбасада у Приштини саопштила је да САД нису консултоване о времену усвајања закона о трансформацији Косовских снага безбедности у оружане снаге, као и да морају да анализирају усвојене нацрте закона како би разумели њихову сврху и ефекат, преноси РТК2.

У саопштењу се наводи да су „САД одувек подржавале суверено право Косова на војску и блиско сарађивале с Косовом како то постићи“.
„Саветовали смо опрезан приступ у складу договора Косова и наших НАТО савезника по овом важном питању“, наводи се у саопшетњу.

Како су навели у амбасади, последњих неколико седмица фокусирали су своје напоре на изградњу унутрашњег консензуса о важном дијалогу са Србијом.

„Настављамо да верујемо да је нормализација између Косова и Србије најважнији корак за напредак у блиској будућности“, пише у саопштењу.

Тражимо гаранције за пријем у ЕУ

Председник Србије Александар Вучић изјавио је да би постизање било каквог договора са Приштином морало да подразумева и да Србија добије гаранције да ће бити чланица Европске уније 2025. године.

– Уколико икада постигнемо споразум (Београда и Приштине), Србија би морала да добије јасне гаранције да ће постати чланица ЕУ 2025. године – рекао је Вучић у интервјуу агенцији Ројтерс, преноси Слободна Европа.
Вучић је рекао да би могло да траје и 10 година да две стране постигну споразум због свих разлика.

– Понекад се осмехујем када чујем да људи поједностављују ствари и кажу да се договор своди на – даћу вам три села и добићу шест села (заузврат) – рекао је Вучић.

Он је рекао да „ако би договор био постигнут, то би требало да буде свеобухватан договор који би укључивао не само односе нас и Албанаца на Косову, већ би морао да укључи и решење нашег пута ка ЕУ и економског напретка“.

Ко се плаши договора?

Према речима Вучића, „тренутно се не зна где су наше границе“.

– Нико у региону не би требало да се плаши било каквог споразума Срба и Албанаца на Косову. Регион ће бити стабилнији, јачи и економски атрактивнији – рекао је Вучић.

KOMENTARI



Један коментар

  1. Deda Micko says:

    Gde su Rusi da vam pomognu, naivna Srbadijo???

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u