ИСТОРИЈСКИ ДОГАЂАЈ: Запад изгубио простор из кога се влада читавим светом

ИСТОРИЈСКИ ДОГАЂАЈ: Запад изгубио простор из кога се влада читавим светом

30 августа 2021

Иако су се Американци званично повукли у Авганистану, остала је мрежа ЦИА у чијој режији се изводе нови терористички напади. Они би да покажу како нови талибански режим нема капациет да сачува мир, каже публициста Синиша Љепојевић.



Западни свет и Велика Британија покушавају да прикрију суштину рата у Авганистану, оцењује он у емисији радио Спутњика „Од четвртка до четвртка“.

Љепојевић каже да се у Авганистану налази још око 17.000 америчких плаћеника што представља -капацитет деструкције. Он наглашава, међутим, да нове власти нису наивне али да нису ни без савезника.

„Суштина онога што се у Авганистану жели прикрити јесте чињеница да је по први пут у последњих 200 година Запад избачен из Евроазије, а то је историјски догађај. Јер, онај ко влада Евроазијом, он влада и читавим светом због тога што је тај простор изузетно богат природним ресурсима,“ рекао је Љепојевић.

Запад изгубио Евроазију

Другу ствар, додаје наш саговорник, коју желе да прикрију је начин одласка САД и НАТО из Авганистана.

Он подсећа да су преговори трајали три године као и да их је на крају Америка издала. Свима је било јасно, каже Љепојевић, да ће се они повучи али је начин на који су то учинили – изненађујући.

„То повлачење сведочи о распаду унутрашњег система, пре свега, у Америци. Држава је у потпуном хаосу. Подсетио бих како су напустили авиобазу у Багрему пре месец дана – било је бежање главом без обзира. Иза себе су оставили велику ратну технику, не само две хиљаде оклопних возила, већ и три авиона „Херкулес“ и преко стотину хеликоптера,“ објашњава наш саговорник.

Какви су то нови талибани?

Да би прикрили своју неспособност, Љепојевић каже да Америкаци пласирају приче да су постигли договор са талибанима (организација забрањена у Русији) да им оставе сво то наоружање.

Он додаје да су ови сад „талибани“ потпуно нови покрет који се формирао у последњих седам година. Разликује се, додаје он, на првом месту по идеологији, јер су ближи социјалистичком виђењу друштва. Друго, наставља Љепојевић, имају припаднике свих етничких група, за разлику од претходних талибана који су били само паштуни који су много више убијали остале етничке групе, него што су се борили због ислама.

„Трећа ствар која их карактерише јесте чињеница да су успоставили сарадњу са Русијом, Кином, Ираном и што је најважније са Пакистаном. Треба нагласити да је Пакистан одбио захтев да се америчка војска евакуише на територију те земље, па због тога пребацују војску у Јордан,“ сматра он.

Кина жели Авганистан на „Путу свиле“

И поред америчке блокаде девизних резерви које су износиле око 9 милијарди, Авганистану не прети економски суноврат. Љепојевић каже да је та земља посматрач у Шангајској организацији за сарадњу и да већ постоје програми како ће Кина да помогне економски развој, а у плану је и да постане део новог „Пута свиле“.

„Тешко је рећи да ће Авганистан да доживи просперитет али и да ће да преживи најтежу фазу. Пошто је мрежа ЦИА и даље тамо, треба да очекујемо диверзије и убиства али се овај процес не може зауставити. Ипак, ми и даље видимо људе који желе да напусте ту земљу. Једни припадају онима који су узимали новац и сарађивали са Американцима и они имају статус издајника. Друга врста су људи који користе прилику да оду из сопствених економских разлога, али је питање колико њих ће заправо успети да оде,“ наглашава наш саговорник.

Ко је следећи на мети Запада?

Љепојевић не искључује могућност да ће западне силе након Авганистана покушати да поправе свој пољуљани рејтинг на Блиском истоку али истиче да су капацитети знатно смањени те је његова процена да ће се повући и из тог дела света.

„Онда ће се устремити на Европу, јер је то једини део планете где Америка верује да може да остане. Запад нема капацитет за неки нови рат, већ је само способан да плати неког како би убијао за њих. Велика Британија тренутно има најмањи број војника у оружаним снагама у последњих 300 година и то је последица Ирака. У Америци је готово 70 одсто професионалних војника из Јужне Америке који желе да зараде новац, а не да се боре за Америку,“ каже он.

Наш саговорник подсећа да су, у претходне две деценије у Авганистану, 70 одсто „живе силе“ били плаћеници, а не професионална војска. Због свега тога, додаје Љепојевић, он не очекује нове сукобе у Авганистану али сматра да их може бити на Блиском истоку због положаја Израела.

(Спутњик)

KOMENTARI



4 коментара

  1. Риста says:

    Сви причају и лупају ко отворен прозор. Укључујући и мене. НИКО нема појма шта се заправо догађа у Авганистану. Нико! Сви нагађају и ослађују спрам свог укуса. Чак и Трампов син лупа ко отворен прозор а ни он нема појма зашто је то тако како јесте. Открићемо сигурно, али не верујем да ћемо се радовати. Зар неко стварно мисли да су се Амери уплашили Талибана који су били недељ дана хода далеко од Кабула непрекидно. Није било никаквог разлога да побегну и оставе топове, авионе, камионе, митраљезе, бомбе...И како Шојгу рече пре неки дан, оставили су још подоста технолошки врло савршеног наоружања и ракета. Вероватноћа да су Талибани као чланови обучаване "авганистанске" војске веома добро упознати како се та савремена оружја користе. Ајде бре, нико паметан не верује у то бекство и сви знају да је Америка то одглумила како зна и уме, јер Холивуд тамо није могао да стигне. И сада трубе о губитку Авганистана као централне територије са које се влада Светом? И као Авганистанци су обележили крај Америке? Од када то? Америка је себи потписала смртну пресуду као глобална униполарна сила када је бацила прву бомбу на Србију. Који бре Авганистан? До бомбардовања Србије, Америка је била неприкосновена. Е тада се Свет први пут тргао, пољуљао и уздрмао а ово са Авганистаном је нека превара, готово 100% сам сигуран. Те државице где је Авганистан су безначајне и нису никад у људској историји имале неку значајнију улогу. Пакистан је основан тек ту пре некако и није ни постојао никад пре тога. И сад они центар са којег се управља Светом? Да неће Талибани управљати Светом пошто су тако глат победили највећу силу на Свету у центру Света где и Бог рекао лаку ноћ? Које небулозе. Причамо оно што народ воли да слуша, па макар био и гладан. Српска пропаганда коју су амери морали уништити бомбама је Свету послала више него што су Амери могли издржати а да је нису уништили онако срамно, ко зна какав крај би био. Са Србијом је Америка први пут као глобална униполарна сила осетила шта значи када стварно зашкрипи. Ускоро су претили нуклеарним главама, толико су били изненађени и забленути у своје војне неуспехе. Претили су дебело и свакако би почели да равнају Београд, толико су били бесни, а кад им Срби послаше и невидљивог у Рај спраћком, побише целу Кинеску амбасаду од беса. То су били дани који су Свет покренули и окренули а не ова изрежирана претстава са Авганистаном. То звонце је почело да буди Русе тада. Који бре Авганистан?

  2. Zoran says:

    Socijalisticko, multietnicko, i saradnja sa Rusijom. Nesto mi poznato ovo, kao i kakav ce kraj biti te drzave.

  3. Goran says:

    Ja se ne bi radovao na taj nacin ovo je stratesko prepustanje prostora usred nepovoljnih strateskih okolnosti' spajkmanova anakonda ne moze se vise obavijati oko euroazije kada je glavna strateska pozicija zapada ugrozena a tonje bliski istok tamo se odlucuje o sudbini svjeta i zapada ' ovo nije uopste trenutak za slavlje jer je afganistan namjerno ostavljen da potone u islamski fundamentalizam i haos da se ponovi scenario iz 80 i napravi novo krizno zariste na granicama rusije ' ovo nije vrjeme za slavlje pijuni se sve brze povlace na zbigovoj sahovskoj ploci 'povlacenje iz afganistana se samo tako i moze gledati kao novi potez i po meni je vrhunski.

  4. Triglav says:

    zapad da, ali ne i banka istočno indijske kompanije ...

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u