ИЗДАЈА ЈЕ КРЕНУЛА ИЗ ЛУКАШЕНКОВИХ РЕДОВА – ЕВО КО СУ ОНИ И ШТА ЋЕ СЕ ДЕСИТИ

ИЗДАЈА ЈЕ КРЕНУЛА ИЗ ЛУКАШЕНКОВИХ РЕДОВА – ЕВО КО СУ ОНИ И ШТА ЋЕ СЕ ДЕСИТИ

21 августа 2020

Kао што сам и раније писао, током пучева побеђује она страна која ухвати и успе да одржи иницијативу. Лукашенко је имао иницијативу у првих три дана, а затим ју је предао побуњеницима, покушавајући не баш највештије да маневрише ситуацијом.

Прво је говорио да ће нових избора бити само уколико га убију, да би затим рекао да ће у случају усвајања новог устава бити одржани избори на свим нивоима власти. Саопштио је да се Путин с њим у свему сложио, али сам Путин није ништа рекао о телефонском разговору са Лукашенком.



То нам казује да је са високим степеном вероватноће могуће закључити да је белоруском председнику било предложено исто што му је Путин поручио и након победе на изборима – оштро убрзање интеграционих процеса унутар свих постојећих формата, што би Русији дало повод и законски основ за активну али меку интервенцију у Белорусији.

Иако раднички синдикати – како је званично речено – већински не подржавају организаторе штрајка, начин на који је Лукашенко организовао свој скуп пружио је штрајкачима информациону предност. Они су постављали питања и добијали одговоре, а за то време хиљаде потенцијалних лојалних радника фактички нису имали своје представнике.

Лукашенков митинг у Минску очигледно је бројчано био мањи од опозиционог. Председник је имао среће само у томе што опозиција такође није успела да окупи више од 10-15 хиљада људи.

Међутим да би тврдили како је на њихов митинг дошло 60 до 200 хиљада људи (какав распон бројева!), мајдановци су чисто ради поређења морали да кажу како је на Лукашенковом митингу било између 50 и 100 хиљада људи.

ОПОЗИЦИОНИ НЕУСПЕХ

Понедељак је показао да власт не контролише умове и срца Белоруса, али да их још увек не контролише ни опозиција. Већина становништва пасивно ишчекује исход борбе.

У тој ситуацији инострани спонзори мајдана сасвим разумљиво су одлучили да подигну улоге, и НЕKСТА је позвала опозицију на ноћна (између 18 и 20 часова) окупљања. Мајдан је требало да има конфронтациони карактер.

Нарочито је било важно покушати да се издејствује пуштање затвореника из притвора, укључујући и бивше неуспешне председничке кандидате. Пала је одлука да се крене и на државне институције. Да је опозиција покушала да их заузме, Лукашенко би био принуђен да реагује у реалном времену, односно да у лету мења тактику.

Да ли допустити интервентној полицији (ОМОН) да делује жестоко? У том случају би опозиција оптужила режим за зверско реаговање и истакла да је нарушио сопствено обећање да неће растеривати мирне демонстранте. Па нека власт после доказује да митинг није био миран…

Да ли безбедносним снагама дати команду да пасивно штите објекте, спречавајући гомилу да провали унутра, али без грубих реакција? У том случају опозиција би добила жељену слику: полиција која безвољно посматра како је „гневни народ“ гађа прекрасним Молотовљевим коктелима.

У оба случаја опозиција би могла рачунати на лагани пораст свог протестног потенцијала пошто би почели да им се прикључују они који су гласали против Лукашенка али до тог тренутка нису изашли на улице.

По званичним цифрама, 10 одсто гласова које је освојила Тихановска значи да је за њу гласало око 600.000 људи. На то треба додати и 10 одсто гласова који су добили остали кандидати, плус они који су гласали за опцију „против свих” (протестна листа која је наступала против свих кандидата је освојила око четири одсто гласова; прим. прев). Дакле, чак и по верзији власти за сада нису изашле на улице десетине хиљада људи који су гласали за опозицију.

С обзиром на то да опозиција тврди да је победила на изборима (у том случају је за њу морало гласати чак три милиона људи, можда и четири), данашња улична подршка мајдану износи између један одсто (према верзији опозиције за Тихановску је гласало 56-80 одсто бирача) и 5-6 одсто (према верзији власти, за њу је гласало 10 одсто бирача).

Било како било, опозиција има потенцијал да повећа број активних учесника протеста, који обично износи око 10 одсто људи у односу на број оних који пружају пасивну подршку. Њен задатак је да те људе мобилише и изведе на улицу.

Све у свему, понедељак је у Минску прошао спокојно. Опозиција није успела да испуни задатак који су јој поставили страни покровитељи. Можемо претпоставити да је еуфорија спласнула кад се испоставило да митинзи 16. и 17. августа нису озбиљније уздрмали Лукашенка (људи некад морају и да одморе).

То је био први пут да је опозиција, у условима постојања услова за наставак и ширење својих акција, просто стала. Будући да се – као што сам много пута говорио и писао – мајдани припремају тако да учесници месецима унапред бивају упознати са тактиком и стратегијом будућих протеста, било би глупо претпоставити да је опозиција, одуставши од намере да докрајчи Лукашенка, направила нечувену грешку.

Штавише, као што сам већ истакао, западни покровитељи активно су гурали мајдан ка даљој офанзиви. Очигледно да је опозиција била приморана да предахне (што у ноћним условима није тако уочљиво), реогранизује своје редове и припреми нову офанзиву. За успешан наставак вршења притиска на власт она просто није имала довољно резерви.



ЛУKАШЕНKОВА ШАНСА

Лукашенку се тако отворила шанса да припремљени мајдански блицкриг претвори у дуготрајну борбу. У том случају тактика за коју се определила опозиција, са акцентом на милитантним демонстрантима – укључујући и оне увезене из иностранства – који су напустили базу у главном граду и своје активне маневарске акције проширили на целу Белорусију, почеће да ради против ње.

Покретљиви тимови обучених бораца добри су за развлачење полицијских снага, али апсолутно неприкладни за изградњу протеста. Обичне „људе са добрим лицима“ је лакше привући у дуготрајне стационарне кампове, где навраћају у слободно време и одлазе кад дође време за одлазак на посао.

Исто тако, најављени штрајкови захтевају допуну са улице. Мајданске групе у предузећима које остану без спољне подршке пре или касније ће утихнути. Њихове акције су рачунале на фактор брзине у изградњи протеста.

Слично томе, без драматичног повећања бројности уличних протеста неће доћи до серије „отказа у знак протеста” од стране новинара и дипломата, нити до „протестних писама интелектуалаца“ и томе сличног. Они могу дати подстицај масовном преласку грађана на страну мајдана само у ситуацији када протест расте а власт нема времена да одговори на избијања нових жаришта.

Очигледно је да је опозиција закаснила у мобилизацији протестног потенцијала и да није успела да достигне довољан број протестних скупова до тренутка критичног прелома. Али то не значи да је већ одустала.

Прво, сада, као и код Хитлера након битке код Смоленска, њени редови се пресабирају и припремају за други талас блицкрига. Биће то покушај да се победи у повратном удеру, у чему је Хитлер замало успео – немачки тенкови заустављени су на 30 километара од тадашње Москве (што се тиче тренутних градских граница, скоро цела Нова Москва је била окупирана).

Друго, не знамо да ли се белоруски мајдан припремао само за блицкриг, или је имао резервни план у случају продуженог рата са „режимом“. Ако је постојао резервни план, опозиција ће сада просто променити тактику.

Ако није, они ће или покушати да доврше блицкриг (у том случају ћемо видети нову фазу њихове активности), или да се реорганизују у ходу (што је мало вероватно да ће успети, највероватније би се то скончало расцепом на низ грчевитих, лоше кооридинисаних акција).

Kако год, Лукашенко има шансу. Сада треба да преузме иницијативу. С обзиром да је опозиција привремено предала улице, треба искористити време да се прочисте редови.

Написао сам да ће Макејеве дипломате бити први званичници који ће издати Лукашенка. Макеј је тај који је држи монопол у министарству спољних послова већ осам година. Он је тај који је одговоран за његов састав, морал и лојалност амбасадора и других запослених.

Ако га, након свега што се десило, Лукашенко не отпусти, то ће значити да намерава да одржава западни вектор своје спољне политике по сваку цену, и тада му ништа неће помоћи.

Такође се мора позабавити издајом међу новинарима, интелектуалцима и директорима који су помогли у организовању штрајкова.

У идеалном сценарију јавности би требало показати покајничка обраћања ових провокатора, како би се раскринкала технологија стварања привида „масовног протеста“.

Пошто је улица отишла у други план, потребно је успоставити потпуну контролу над обавештајним апаратом и инфромационим простором.

Ако све ово успе да се уради пре наредног таласа уличних протеста, други талас мајданског блицкрига ће бити много мање неочекиван и страшан од првог.

Ако се време буде губило на „састанке о питању Устава“, друге шансе [за Лукашенка] можда неће бити.

Ростислав Ишћенко

Превео Александар Вујовић (Стандард.рс)

KOMENTARI



20 коментара

  1. Zorana says:

    Sta ja danima ovde pricam. Evo citajte o samo nekim greskama Lukasenka koji je svojom glupsocu celu zemlju doveo u opasnost. SVi ovi komentatori koji su penili na moje komenatre, evo procitajte od coveka kojem ne mozete prigovoriti. Istina je istina.

    • Miraš says:

      Shvatili smo ko si. Idi kupi sebi beli kostim, ako već nisi dosad. Baš si našla na koga ćeš da se pozoveš. Rostislav Išćenko ne spada u talentovane i naročito sposobne analitičare. Više od 40 posto izvoza Belorusije ide u Rusku Federaciju, dok od 25-30 posto izvoza ide u zemlje EU. Pored toga treba istaći da Belorusija ima značajne i finansijski veoma vredne privilegije prilikom uvoza nafte i drugih energenata iz Rusije. Ali kad je zbog ekonomskih posledica pandemija svetska cena nafte opala i još smanjen je izvoz nafte, Rusija je počela da razmatra koliko sme da ide u tim privilegijama prema Belorusiji. Naravno da je to osetljivo i za Belorusiju koliko će privilegija izgubiti. Zapad je iz tih polemika shvatio da je povoljan trenutak za napad; koriste ekonomske posledice pandemije na cenu i izvoz nafte, da bi odigrali geopolitičku igru protiv Rusije. Belorusija treba da ima multivektorsku spoljnu politiku koja podrazumeva i Zapad. Ali EU iako je prilično manje značajna za Belorusiju od Rusije, po osnovu svog manjeg stepena saradnje sa Belorusijom, hoće da postigne veći uticaj u Belorusiji. EU hoće izrazito prozapadnog lidera na čelu Belorusije i zato rade protiv Lukašenka i svim silama pljuju po Lukašenku, pride Tihanovska, i pride Zorana.

    • Слободанка says:

      Заправо Америка стоји иза свега овога, затим Пољска, а остали Европљани глатко извршавају. Америка хоће да направи санитарни коридор око Русије од Естоније-Летоније-Литваније-Белорусије-Украјине, ево само им још Белорусија недостаје. Трамп је тај који је правио нови војни уговор са Пољском у јуну ове године, Трамп је тај који је захтевао померање америчке војске из Немачке у Пољску. Да су успели био би то леп плус за Трампа пред изборе. НАТО је хтео да коначно преузме Гродњенску област, а уз помоћ опозиције преузели би не само Гродно него целу Белорусију. Лакше тако, него заратити са ОДКБ.

      • Zorana says:

        I to sto si napisala im j omogucio Lukasenko. Rostislav o tome i pise, a to sam vam i ja govorila. Svi su oni truli.

        • Slobodanka says:

          Tebi fali koja daska u glavi. U mom komentaru jasno stoji da je Amerika glavni krivac. Lukašenko nije političar iz Amerike.

  2. Čist je ko Suza says:

    BeloRusija je jedan od potpornih stubova Rusije, koliko je samo zapad naštampao prljavog i mračnog novca da bi korumpirao sve te ljude kojima se svidelo da se igraju dobro plaćenih agenata misleći pritome da su čak i rodoljubi?

  3. Риста says:

    Овај бре гори од бота. Као, он све зна како се Пролећа развијају. Да га није учио неки Србин? Све зна али ништа не зна. Све ће бити "ако" или..."да" Лукашенко није..."да" опозиција није...Да кер није срао, уватио би зеца. Ако сам га добро разумео, ипак још увек немам појма ко је зец а ко кер. По мени, џукеле су вође демонстраната које само користе 20% незадовољних Белоруса. Па то је било и у Србији и тих 20% је уз помоћ Запада сјебало 80% Срба. Е сад...ако...Добро, то "ако" овај горе већ изанализиро. Мислим да ћу ипак остати само код кера.

    • Мираш says:

      Наравно да се разуме у обојене револуције кад је спасавајући главу од крвожедне "обојене" морао да побегне из Украјине у Русију.

  4. Slobodanka says:

    Za Belorusiju najrizičnije je na zapadu zemlje na granici prema Poljskoj dugoj 418 km, naročito u severnom delu te granice u gradu Grodno i u celoj Grodnjenskoj oblasti. Izvršna vlast u Grodnom još na početku protesta prilično je stala na stranu demonstranata, a medju stanovništvom ima dosta Poljaka i katolika. Grodno se nalazi blizu tromedje Poljska-Litvanija-Belorusija. Iz te tromedje na zapad-severozapad pruža se 104 km državne granice Poljska-Litvanija i stiže se do tromedje Kalinjingradska oblast-Poljska-Litvanija. Vazdušnom linijom to rastojanje je 65 km. Taj pravac poznat je kao Suvalki koridor. Ranije NATO je često isticao da je to jedan od najvažnijih teritorija i najveći bezbednosni izazov na istočnom boku NATO-a. Za NATO je fizička kopnena veza izmedju Baltičkog primorja na severu (misle ne samo na obalu nego na cele zemlje Litvaniju, Letoniju i Estoniju) i Evropske ravnice na jugu (Poljska). Tu vezu održavsju dva uska autoputa i železnička pruga. Ako bi ruske snage postale pretnja slobodnom kretanju NATO-a kroz taj prostor, Baltičke države Litvanija, Letonija i Estonija bile bi kopneno odsečene od veće teritorije natovske Evrope. ... NATO I POLJSKA MOGU DA KRENU U PREUZIMANJE "NEMIRNOG" GRADA GRODNO POD IZGOVOROM ZAŠTITE MIRA U POLJSKOJ I LITVANIJI. Nakon toga Suvlaki koridor bi postao manje tesan. Ali to bi bio početak novog svetskog rata, opet u Evropi. Mnogi analitičari Suvlaki koridor vide kao najrizičniju tačku za izbijanje takvog rata. U tom smislu ne čudi što je beloruska opozicija tražila da se sa teritorije Belorusije ukloni jedina i manja ruska vojna baza, a to je ruska radarska stanica u Baranoviču jer to je blizu Grodnjenske oblasti. NATO je važna poluga globalista te ako NATO nastoji da izazove takav rat eto ovde može da ga otpočne. Sada u pravcu Grodnog odvijaju se Beloruske sveobuhvatne taktičke vojne vežbe.

    • Slobodanka says:

      Mislim da se NATO na ovo zasad neće usuditi, ali ako bi u Grodnom postalo značajno nemirnije ... ?

  5. milorad3 says:

    počistiće ih lukašenko ovo je sve već očekivano i pripremano predugo.Napisao sam malo duži tekst da objasnim ZAŠTO ali sam ga obrisao, nije važno zašto važno je ŠTA će se desiti.Znači, LUKAŠENKO ĆE IH POČISTITI ZAJEDNO SA DETEKTOVANIM TROLOVIMA U VRHU VLASTI.(razni gradonačelnici, direktori, sindikalci itd zajedno sa odredjenim krupnijim činovnicima koji će biti smenejni zbog saradnje ili nesposobnosti)

  6. rade says:

    "E moj narode stoko"Rece Pasic u jednom od govora i kontakta sa ruljom.I tacno je to.Istorija pokazuje da narod ima sindrom ovce koju kad cuvas da ne ode u sumu i ne pojede je vuk ona se otrgne i sve ovce za njom podju i tako postaju lak plen divljoj zveri.Tako je i sa Belorusima ,traze leba preko pogace a dobice mrvice i mozda ostati bez leba.Nije im dobar standard bolji od standarda vecine zemalja Evropske Unije,nije im dobro besplatno skolstvo,zdravstvo cista zemlja ,plata bolnicarke 1000 eura,pomoc mladim bracnim parovima od 50000 dolara za pocetak porodicnog zivota i kupovinu stana,nije im dobra puna zaposlenost,nije im nista dobro.E posto ih nema da masovno izadju i podrze unistenje lazne opozicije podrzanu od strane agenture i pljackaskog zapada,te zlocinackog Nato pakta ,dobice ono sto smo dobili mi 5 oktobra,libijci,ukrajinci i drugi.A posle ce biti kuku lele jer ce imati laznu demokratiju ,pet posto bogatih lopova i tajkuna ,opljackanu zemlju od stranih kompanija i tapsanje po ramenu marionetskoj vlasti kako su ljudska prava u Belorusiji po najvisim standardima OEBS-a.

    • milorad3 says:

      TAČNO TAKO BELORUSIJA SADA IMA BTO NACIONALNI DOHODAK OD 7000$ PER CAPITA (po glavi stanovnika za neznalice)Bivša juga jue u ono zlatno doba kad se ovde DOBRO živelo imala oko 5200$ pa vi vidite.Ako im u lete stranci spustiće im dohodak na 4-4500 u vrh glave ostalo ide u dupe pljačkašima.

      • Риста says:

        Није добро поређење. За време Југославије, а то је пре 40 и ПЛУС година(за незналице - 40 и више) 5200 долара је било као 20000 долара данас. А сматрани смо средње сиромашном државом и био је све већи одлив становништва на Запад да би преживели. Значи, по овоме, Белорусија данас је СИРОМАШНИЈА скоро 4 пута него Југославија онда или негде испод нивоа Румуније у оно време. Базирано на твојим подацима. За незналице, базирано значи - на основу.

    • padre says:

      Tačno tako!Sečam se pre nego što smo prešli u kapitalizam, prolazim ja tvornicom i one radnice i radniki za tekućim trakama sa završenom osnovnom školom,i to ne svi, se strašno uzjogunili, kako oni hoće kapitalizam!Pa sam se pitao,šta to oni, sa svojom stručnom spremom očekuju od kapitalizma!I dođe i taj dan, pređošmo mi u kapitalizam, a od onh radnika i radnica na poslu ostade nekolicina, a ostali, kud koji mili moji!Tako i ovi misle, da će zapad sa njima podeliti svoj ugodan život a ustvari mu trebaju soam zato, da bi on još bolje žive od onog, šta će pokrasti u novodošlim "demokratijama"!

  7. uddu says:

    Neki kažu da belorusi žive slično kao i mi,ako je tako,onda znam kako im je.Nikad nisam tamo bio i ne znam kako je tamo.Ali,jedno mogu reći:-Molim se našem Gospodu da štiti našu Pravoslavnu braću u Belorusiji,da ne bude rata, ni sukoba i da ne dozvole da ih ni NATO,ni Rusija,koriste za svoja potkusurivanja !Braćo,ne budite naivni !

  8. Риста says:

    Ај немојте претеривати. У Белорусији се живи прекрасно, бар како ја схватам, иако сиромашно. Бити сиромашан уопште не значи живети лоше. Немаш 10 мајица са америчким мудростима, али имаш 2 са народним мудростима. Немаш језик, културу и војску по НАТО и ЦИЈА стандардима, али имаш своју војску и своју културу. Питање среће је релативна ствар. Тачно - народ то не схвата док не изгуби и зато се не бори. Тачно да део народа увек може да се манипулипе, али они су ништа без Запада. А како се Запад умешао, неће ту помоћи ни Русија. Само Батко може спасити Белорусију и то само и једино ако је диктатор и генерали га слушају. У супротном, оде Белорусија. Чак и ако се Русија умеша, биће још горе. Тек онда ће још већи део народа бити за опозицију. А кад после схвате шта су урадили, зец побегао. Белорусија и Лукашенко су закаснила да се придружи Русији. Можда ће успети и овако, али биће жртава сигурно. Батко се мало преманипулисо а Русија није била баш добар избор, иако је Русија далеко мање лош избор. Од два зла, Батко је још пре 5 година морао изабрати мање зло, а то је Русија. Сада је то 5 пута теже а Белорусија није 5 пута јача. Једино верујем у мудрост и лукавост Путина и Батка. Овог пута није исто као са Кримом. Дакле, све зависи 50% од Батка, 20% од Путина и 20% од Запада и 10% од народа. На чију страну стане народ отворено, тај ће превагнути. За тако лош избор је крив Батко и нико други. Прерачунао се. Јебала га куповина нафте од Америке. Ту је почело Пролеће само Батко није схватио. Ко од нас није знао да је то била грешка?

    • Jevrem says:

      Само се заборавља колико је Руса у Белорусији...и Јевреја има много,већина Белоруса се сигурније осећа уз Русију,с правом...

  9. petrovgrad says:

    Svaki treći Belorus je ubijen od Germana i njegovih sateli. Samo lud može poverovati da će dozvoliti da im se to ponovi.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u