ЈЕРЕМИЋ: „Само јединствена опозиција може бити успешна у Београду“

ЈЕРЕМИЋ: „Само јединствена опозиција може бити успешна у Београду“

8 јула 2017

(foto: Youtube printscreen)

У овом тренутку постоји само једна опција која би могла да направи суштинску разлику на предстојећим београдским изборима, а то је јединствена листа опозиције.

Верујем да, уз све поштовање супротности које постоје, оне нису непремостиве, поготово имајући у виду теме које ће бити доминантне на градским изборима. Разлика између било ког дела стварне опозиције и режима је много већа у односу на наше међусобне разлике, каже Вук Јеремић, председник Центра за међународну политику и одрживи развој (ЦИРСД) и бивши шеф дипломатије, одговарајући на питање о томе да ли је уопште могуће уједињење опозиције пред изборе у Београду.

Јеремић објашњава да би све друго осим заједништва опозиције послало изузетно обесхрабрујућу поруку бирачима и показало да интерне калкулације односе превагу у односу на оно што би требало да буде стварни стратешки циљ и наводи да ће учинити све што је у његовој моћи да опозиција јединствено наступи.

* Да ли је у овом моменту било неких разговора у оквиру опозиције око тога?

– Разговарао сам са једним бројем опозиционих лидера и са некима од њих постигао висок степен разумевања. Али поражавајуће је да се још није ни покушало да се сви заједно нађемо за истим столом и да се договоримо бар око ствари где не би смело да буде никаквих подела. Рецимо, око заједничке листе захтева за омогућавање фер и поштених избора у Београду, за разлику од онога како су изгледали председнички.

* Са ким сте конкретно разговарали?

– Разговарао сам са многима, највише пута са Сашом Јанковићем.

* Са својим бившим страначким колегама из ДС-а?

– Нажалост не. Стичем утисак да они уопште нису заинтересовани да разговарају.

* Да ли сте дошли до тачке у којој вам се ставови преклапају са Сашом Јанковићем?

– Мислим да не би било коректно да говорим у било чије име осим у своје. Али искрено верујем да би све осим јединства опозиције водило још једном бродолому, што би била неопростива грешка. Председнички избори, уз све кардиналне нерегуларности, показали су да постоји капацитет за промене у Београду.

* Постоје ли спољни притисци да се опозиција уједини?

– Колико је мени познато – не.

* Дакле, између вас и ваших бивших страначких колега постоји неслагање око тога на који начин би требало ићи на београдске изборе?

– Не будемо ли оставили по страни тактичке партијске интересе и личне нетрпељивости, дозволићемо да нашим главним градом и даље ведре и облаче људи попут Горана Весића и Синише Малог. Зар због тога да би неко имао шачицу одборника више од неког другог треба да се настави пропадање и унакажавање престонице певајућим фонтанама и сличним небулозним пројектима док квалитет живота Београђана незаустављиво опада? Ништа не тражим за себе, нити за странку у чијим ћу редовима бити. Основну линију раздвајања треба повући између оних који желе функционалну, демократску и правну државу и оних који би да наставе да је урушавају.

* Косовски председник Хашим Тачи је изјавио да ће ускоро бити потписан бриселски споразум између Србије и Косова. Шта то тачно значи?

– Заиста не знам, а верујем ни било ко други ван најужег Вучићевог круга. То је један од основних проблема у начину на који се тренутно приступа овом круцијалном и деликатном проблему. Разговори се воде иза затворених врата, без сведока и записника, без установљене платформе којој би институционални легитимитет дала влада или скупштина, а јавност остаје у потпуности ускраћена за информацију у ком правцу тај процес иде.

* Како гледате на досадашњи ток бриселских преговора Београда и Приштине?

– Преговори су последњих година вођени на изузетно некомпетентан и неодговоран начин. Направљен је велики број уступака са српске стране и сви су они мање-више одмах имплементирани. Оно мало што је обећано заузврат, рецимо Заједница српских општина, није материјализовано. Или је по среди катастрофална неспособност наших преговарача, или је тражено заузврат нешто што се заправо и не односи на наше интересе у Покрајини.

* Мислите на имовину Србије на Косову?

– Не, мислим на добијање прећутне политичке подршке за тоталитарни начин управљања у земљи који је у потпуној супротности са европским вредностима.

* Мислите на Запад који прећуткује понашање власти?

– Да.

* Шта мислите колики је утицај Русије и Запада на ток бриселских преговора?

– Русија се, са изузетком ангажовања у Савету безбедности УН, углавном држи по страни кад је реч о косовском питању. Главну реч у дијалогу води бриселска администрација.

* Ипак, председник Вучић бриселску администрацију оптужује да је пристрасна у преговорима на страни Приштине?

– Мислим да је то једна врста реторичке димне завесе која се пушта да би се попунио јавни простор и избегао озбиљан разговор и критике по том питању. Досадашњи ток преговора указује на то да српска страна није имала велика неслагања са оним што су на сто стављали међународни преговарачи.

* Скоро да нема суседне државе са којом нисмо у неким врло високим тензијама. И што се тиче Косова, Хрватске, Босне… Како видите будућност регионалне сарадње?

– Регионална сарадња није била слабија и мање садржајна годинама уназад. Парадоксално, лични однос носилаца власти овде и у окружењу није лош, али укупни односи очигледно назадују. Може се закључити да постоји нека врста прећутног договора између једног броја лидера региона да се гложе и упућују једни другима тешке речи у јавности, а да иза затворених врата постоји висок степен хармоније и да једни другима свесрдно помажу у учвршћивању популарности код куће. То врло подсећа на однос који је својевремено постојао између Милошевића и Туђмана. Сви знамо колико се то трагично завршило.

* У ком правцу ће се даље развијати односи између Србије и Хрватске и Србије и Босне?

– Мислим да нема разлога за неки посебан оптимизам. Постојећи однос се испоставио као модел који и те како добро функционише за властодршце, али не и за грађане.

* Тај модел односа ће у једном моменту морати да пукне…

– То можда и није план носилаца власти, али плашим се да би до тога лако могло доћи. Историја нас учи да се такве ситуације једног тренутка отргну контроли, уз девастирајуће последице. Стратешка је штета што се оваквим начином функционисања све више удаљавамо од европских стандарда и идеала изградње европског друштва. Разочаравајуће је што један број европских лидера према томе показује висок степен толеранције. То не може да не изазове сумњу да нам је намењена будућност континенталног „тамног вилајета“, неке врсте тампон зоне између Европе и Блиског истока.

* Ипак, ЕУ је у преговорима са Србијом отворила поглавља 23 и 24 (правосуђе, људска права, националне мањине и безбедност), мада Србија не испуњава већину постављених стандарда да би их уопште отворила. Спекулише се доста о идеји да се Србија, заједно са другим балканским земљама, убрзано усиса у ЕУ, да би се Русија одбацила од Балкана.

– Не бих могао да се сложим са тим. Мислим да тренутно не постоји значајна заинтересованост од стране Европе да нас „усиса“, поготово не убрзано. Уместо тога, држимо се у маратонском процесу ниског интензитета, којим се ствара привид да напредујемо. Свако ко живи у овој земљи, ако се само осврне око себе, може да види да сваким даном све мање личимо на уређена и демократска европска друштва.

* Најавили сте формирање странке, докле се стигло?

– Интензивно радимо на правним, оперативним и свим другим аспектима формирања странке која ће створити нову вредност на политичкој сцени и понудити конкретна решења за проблеме у којима се налазимо. Уколико буде све како смо планирали, то ће се догодити на јесен.

* Имате ли неки предлог за назив странке?

– Неколико назива је у разматрању, али у овом тренутку их не би износио у јавност.

* Знају ли се нека персонална решења?

– Помињао сам већ да смо веома захвални на подршци Синише Ковачевића, а блиско сарађујемо и са председником Адвокатске коморе Београда Владимиром Гајићем. У странци ће бити и мноштво оних који нису познати широј јавности, али су изузетно часни и остварени људи у својим професијама.

* Какав однос ћете као странка имати према напредњацима?

– Мислим да су резултати владавине овог режима у протеклих пет година безмало поражавајући. Наравно, главни носилац власти није толико Српска напредна странка колико њен лидер и клика која га окружује. Странка којој будем припадао ће бити према томе изузетно критична.

* Хоћете да кажете да нема сарадње са Вучићем?

– Не видим никакав простор за то. Налазимо се као друштво у слободном понирању по свим критеријумима, првенствено захваљујући његовом карактеру и опредељењима.

KOMENTARI



Један коментар

  1. micky says:

    Ovaj je dobio "CIP" direktno iz Vatikana i velikog demona. On je potrosen i lego je na rudu NATO-fasista.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u