Како спречити претерано знојење?

Како спречити претерано знојење?

20 јуна 2017

Газирана пића, као и љута храна или алкохол, подстичу јаче знојење, наводе стручњаци.

Појачано знојење могу да подстакну љута храна, алкохол, никотин и поједини лекови, углавном антидепресиви, лекови који се користе за сузбијање јаког бола код пацијената с карциномом и аспирин, пеницилин и кортикостероиди.

Осим инфекција, појачано знојење најчешће узрокују и шећерна болест и појачан рад штитне жлезде, а ређе туберкулоза и карцином.

Код појединих људи је појачано знојење и урођено.

Универзалног рецепта против појачаног знојења нема, али ово стање можете себи да олакшате одржавањем нормалне телесне тежине, престанком пушења и исхраном богатом воћем и поврћем.

Намирнице богате мастима и брза храна затрпавају организам токсинима, којих се тело затим решава повећаном производњом зноја, па се саветује да их избегавате. Из истог разлога избегавајте и газирана пића, алкохол и цигарете, али и слану храну која изазива дехидратацију.

Претерано знојење узрокују и намирнице које убрзавају метаболизам и подстичу дехидратацију, као што су кафа, енергетска пића и чај, као и бели лук, црни лук и чили.

Да бисте смањили знојење, пијте што мање газираних пића и бар два литра воде на дан и редовно вежбајте, саветују лекари.

Редовна хигијена и примерена одећа

У борби против прекомерног знојења помажу редовна хигијена и шира одећа од природних влакана, у којој кожа слободно „дише“. У синтетичкој одећи знојење је много јаче него у одећи од природних влакана, а бактерије и гљивице се брже размножавају.

Ако је одећа упила зној, с ње ће се ширити непријатан упркос дезодорансу. Најважније је одабрати дезодоранс или антиперспирант који не садрже алуминијум, односно соли алуминијума, као што су алуминијум хлорид и алуминијум хлор хидрат, јер их истраживања повезују с карциномом дојке, али је питање колике су дозе заиста штетне.

Особе склоне алергијама требало би да избегавају и парабене. Важна је и правилна хигијена која обухвата депилацију и бријање јер се на длачицама задржава непријатан мирис, а код неких људи и гљивице.

Можете да користите и кристални деокамен, природну минералну со која нема штетно дејство по кожу. Користи се тако што се навлажи водом и нанесе на пазух. На кожу испушта микрослој минералне соли која има антибактеријско дејство и смањује мирисе

KOMENTARI



Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u