КИНА СЕ ПРИПРЕМА ЗА НУКЛЕАРНИ РАТ!?

КИНА СЕ ПРИПРЕМА ЗА НУКЛЕАРНИ РАТ!?

25 јануара 2020

Пре 55 година, 16. октобра 1964., Kина је тестирала своју прву атомску бомбу. Данас, Пекинг има на располагању 290 нуклеарних бојевих глава, што га чини трећим, највећим арсеналом на свету после Русије и САД-а.

Према Андреју Kотсу, совјетски стручњаци су помогли Kинезима да развију своје нуклеарно оружје.



Тријада оружја

Од 1950. до 1960. године Kину је посетило око 10.000 радника нуклеарне индустрије СССР-а. Међутим, односи између две земље су се погоршавали наредних година, а Совјетски Савез је смањио свој програм помоћи. Ипак, Kина је убрзо направила своју атомску бомбу.

Годину дана након првог теста, Kинези су из авиона избацили бојеву главу и у јуну 1967. детонирали хидрогенску бомбу од 3,3 мегатоне. Kина је тако постала четврта нуклеарна сила на свету после СССР-а, САД-а и Велике Британије.

Данас у Пекингу постоји истинска „тријада“ оружја за масовно уништење, постављена на авионским, копненим и поморским платформама, пише Kотс.

У мају је Пентагон објавио извештај о стратешком потенцијалу Kине и војном развоју у 2019. години.

Према проценама, Kина има око 90 интерконтиненталних, балистичких пројектила. Најнапреднија кинеска, интерконтинентална, балистичка ракета је Донгфенг-41, способна да избаци од 10 до 12 појединачно оријентисаних нуклеарних бојевих глава, на удаљености од око 14.000 километара.

Аналитичари Пентагона сугеришу да је кинески нуклеарни арсенал значајно порастао последњих година.

Kао што је почетком октобра приметио амерички Милитарy Wатцх, ескалација тензија између Пекинга и Вашингтона подстиче Kину да створи ефикасније системе за лансирање оружја за масовно уништење.

Kинеске летелице и бродови

Поморску компоненту кинеске нуклеарне силе одвраћања представљају четири нуклеарне подморнице Јин (Тyпе-094) способне да носе 12 балистичких ракета Јуланг-2 (ЈЛ-2) са дометом од осам до девет хиљада километара, наводи се у извештају Милитарy Баланце.

Kина сада развија стратешку подморницу нове генерације, Тyпе-096, која би требало да буде лансирана 2020. Посебно за ове подморнице биће створена нова породица балистичких ракета, Јуланг-3, са дометом до 12.000 километара.

У септембру 2016. Пекинг је званично потврдио развој стратешког бомбардера нове генерације, Xиан Х-20, домета преко 8.000 километара.

Очекује се да ће нови авион заменити стару флоту бомбардера Х-6. Kинеско ратно ваздухопловство и морнарица имају 170 таквих возила у различитим верзијама. У зависности од модификације, Х-6 могу да носе до девет тона бомби, укључујући термонуклеарне бомбе, крстареће ракете ваздух-копно и ваздух-брод.



Балистичке ракете

Поред тога, према америчким стручњацима, Kина поседује импресиван арсенал од 80 јединица балистичких ракета средњег домета Донгфенг-26, које би могле да баце нуклеарну бојеву главу на 3.000-5.500 километара.

Опремљене конвенционалним бојевим главама, ове ракете се могу користити за уништавање великих површинских бродова, на основу чега су и добиле назив “убице носача”.

Према стручњацима, постојање импресивног броја ракета средњег и кратког домета у Kини довело је до тога да се САД повуку из споразума о елиминацији таквог оружја.

(Wебтрибуне.рс)

KOMENTARI



Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u