КО ЈЕ ЊЕГА ИНФОРМИСАО? – Тито знао за распад СССР!

КО ЈЕ ЊЕГА ИНФОРМИСАО? – Тито знао за распад СССР!

15 новембра 2015

rep-17-tito--u-lovu-1348662925-2127_620x0Врховни командант и маршал Југославије Јосип Броз, по већ устаљеној традицији, примио је и 21. децембра 1979. године, поводом Дана ЈНА, војни врх Армије. У делегацији су били генерал Армије Никола Љубичић, адмирал Бранко Мамула, генерал-пуковници Дане Ћуић, Џемаил Шарац, Петар Матић, Енвер Ћемаловић, Дане Петковски, Илија Радаковић, Душан Вујатовић, Бруно Вулетић, Душан Кораћ, Радован Војводић, Бранислав Јоксовић, Душан Ћорковић, вицеадмирал Тихомир Виловић, генерал-потпуковници Бора Чаушев и Бранко Јеркић и генерал-мајор др Драго Николић. Нико од присутних није претпостављао да ће овај сусрет уједно бити и последњи, да се Јосип Броз, који ће десетак дана касније отићи у Љубљану, у Клинички центар, никада више неће вратити.

Тито се сусрео с генералима у 11.00 часова, а увече у 19 сати савезни секретар за народну одбрану, генерал армије Никола Љубичић, организовао је вечеру, са уметничким програмом на којем су наступали Тереза Кесовија, Биљана Ристић, Јулија Бисак, Анастазија Низанова, ансамбл „Тамбурица“, Фолклорни ансамбл „Златибор“ и мали састав Оркестра Гарде.

О овом разговору, најистакнутијих генерала и Тита, свих ових година, колале су разноразне мистификације, чак се појавио и „Тестамент Јосипа Броза из Карађорђева“, наводни Титов „опроштајни говор“ који је публиковао један сумњиви публициста из Хрватске. Документ се налази у у Архиву Југославије (фонд бр. 837, фасцикла КПР, јединица описа П-2/741). На првој страни стенограма руком је дописано: „Нередиговано! Неауторизовано!“

На почетку разговора Тито је говорио о раду на мемоарима, а потом су прешли на преглед међународне ситуације и нова кризна жаришта…

Б. МАМУЛА: Оно Ваше упозорење, друже Маршале, из Бугојна, управо о тој ситуацији, говори да је то Ваша једна чврста оцјена да се ситуација не побољшава.

ПРЕДСЕДНИК ТИTО: Не, какви побољшава.

Б. МАМУЛА: Иде назад, жаришта све више.

Н. ЉУБИЧИЋ: Послаћемо Вам један материјал – процену талијанске обавештајне службе да видите како они цене. И говори – сад ме је адмирал Мамула мало подсетио, јуче је имао разговор са војним изаслаником совјетским. Талијанска обавештајна служба говори о овим ракетама које треба да они инсталирају, да они желе да наметну трку у наоружању Совјетском Савезу. И сматрају да Совјетски Савез трку у наоружању, односно у економској тој утакмици, финансијској, да они не могу издржати дуго. Да могу издржати најдаље до 1990. године. Значи, још десет година. То им је крај. Тада ће доживети један економски слом. И данас им је економска ситуација тешка. А Запад и Америка, поготово, с обзиром на њихов укупни национални производ и на њихове финансијско-економске могућности, сматрају да ту трку могу да воде дугорочно. Самим тим они сматрају да ће Совјетски Савез и Исток довести у једну тешку ситуацију. Сада се поставља питање – Руси то сигурно знају – да им ови намећу такву трку – шта ће сада Руси предузети. Јер их они доводе да ће их тако сломити. Хоће ли они дозволити да буду економски сломљени или ће они нешто предузети пре. Шта је то пре? Рат? Имамо процену начелника Генералштаба Велике Британије који је рекао да ће 1980. године до 1990. године бити преломне и тешке и он предвиђа да може бити рат. Очекује чак скори рат у том периоду. Он чак говори да је 1983-1985, тај период.

ПРЕДСЕДНИК ТИТО: Немојте мислити да ја мислим да неће уопће рата бити. Не мислим. Мени све изгледа да иде у том правцу. Американци би хтјели да економски руинирају Русе тако да буду неспособни као партнер, односно баланс да буде… То сам ја рекао, била је читава влада и Картер, кад ме је питао он тамо пред свима зашто Руси њих мрзе. Ја сам им отворено рекао зашто. Рекох, због база које сте нацифрали око Русије по читавом свијету, имате свугдје базе. Онда због неутронске бомбе. Руси виде да то није никаква потреба вама кад имате атомско оружје као и они, можете уништити један другог атомским оружјем. Него, то је издатак, то је велик економски терет. Ви лако то подносите јер сте три пута економски јачи од Руса, а Руси то знају. И они знају да ви њих на том питању хоћете да срушите и притиснете. И тако сам му рекао читави низ ствари због чега… Ја, рекох, не видим никаквога другог излаза него да се састанете вас двојица, Брежњев и Ви – то сам рекао и Брежњеву, да би добро било па да се договорите. Иначе, рекох, то је апсурд што ви идете на ту неутронску бомбу. Она је за тенкове итд, а огромно кошта. А имате могућност да један другог уништите атомским бомбама. За мене је атомска опаснија, јер то је стратегијско наоружање за даљине и за све. Све сам то рекао овима тамо. Они нису се много бранили ту, нису могли одговарати на све то. Био је Бжежински тамо. Он ме само гледа. Кад им говориш онако тачно у… чињеницама, онда не знају шта да одговоре.

Н. ЉУБИЧИЋ: Има још један детаљ интересантан који су Талијани изнели. Каже да су се они и Руси договорили и да иду на обарање Хомеинија. Да Руси праве проблеме у Курдистану и ономе горе делу, а они да иду на другим секторима и да му праве тешкоће.

ТИТО: Па нека га оборе.

Н. ЉУБИЧИЋ: Једнима и другима овакав покрет у Ирану смета.

ТИТО: Може бити, може бити.

Н. ЉУБИЧИЋ: Ако се Руси и они могу договарати за Иран, онда могу и…

Б. МАМУЛА: Око Сауди Арабије ови са Запада, Американци, разрађују један читав план ојачања снага. Тамо је њихова једна велика групација која доље покушава да у те њихове постојеће базе уграде нешто снага нових, да ојачају ове постојеће, Бахре, Месира јер виде да се Сауди Арабија у овим задњим догађајима нашла у једној ситуацији гдје би могла да се сломи. Јер ова борба, изгледа, у тој џамији то је била озбиљна ствар, која је могла угрозити читав тај систем, режим. И ако би то пало, онда њихова…

ТИТО: То без Американаца неће пустити.

Н. ЉУБИЧИЋ: Кажу, кад је у питању Сауди Арабија, да је неће дати макар ишли у рат, јер сматрају да је то за њих животно питање. Ако изгубе Сауди Арабију онда су изгубили нафту. Добро, Иран су донекле могли и да отпишу, и Сауди Арабију не дају, макар ишли у рат.

ТИТО: Америка неће тако лако пустити. Онда им и Израел пада. И онда, не треба се успавати ту. Рат је врло близу, нарочито онда кад је врхунски већ наоружано све, кад је са наоружањем већ на врхунцу. Онда не знају у шта ће га друго употребити него у рат.

Н. ЉУБИЧИЋ: Видите, оно што Ви говорите за 1936, 1937. годину, оно доба када је било превирање у свету. Тако исто сте мало пре рекли, и то је тачно, потпуно превирање постоји и сада. Никада свет у задње време није толико говорио, и то озбиљни људи, о рату, и озбиљне државе, као што говоре данас.

ТИТО: Зато наши људи и бјеже ван са девизама да би их потрошили, да не пропадну (смех), ала смо ми чудни неки, ми се збиља понашамо као друга Америка.

Н. ЉУБИЧИЋ: Па и јесмо, друже Маршале, богати као друга Америка. Погледајте Ви како наш народ живи.

ТИТО: Па знам како живи, али…

Н. ЉУБИЧИЋ: Боље живе него Американци.

ТИТО: Боље живи наш човјек од просјечног Американца.

Н. ЉУБИЧИЋ: Боље живи наш човек обични него у Америци обичан човек. Буржоазију да искључимо.

ТИТО: Тамо је велика разлика.

Н. ЉУБИЧИЋ: Али погледајте колико мало ради код нас народ па како добро живи. То нигде у свету нема. Како се сналазе, ја не знам…

УВОЗ ВИСКИЈА ЗА 150 МИЛИОНА ДОЛАРА
НА овом сусрету маршала Тита и врха ЈНА разговарало се и о економском стању у држави:
ЉУБИЧИЋ: Морали смо да урадимо све да не увозимо пшеницу.
ТИТО: Нама пшенице не би требало увозити.
Џ. ШАРАЦ: Тим пре што доста вискија увозимо.
ТИТО: Ја сам га замрзио, сад га ја скоро и не пијем. А пио сам га прије.
Џ. ШАРАЦ: Друг Председник је неки дан овде рекао, на седници Савета за народну одбрану, да је чуо, да сте обавештени, тако сам Вас разумео, да наши у Трсту купе за око 150 милиона долара вискија.
ТИТО: И то трговци, обични.
Н. ЉУБИЧИЋ: То је само у Трсту. Сада замислите даље.
ТИТО: А држава исто увози…
(Вечерње новости)

KOMENTARI



Један коментар

  1. Александар says:

    Koješta! To je bio kraj epohe tzv. "senilnog socijalizma" kada su zemljom upravljali ljudi koji nisu mogli da kontrolišu ni svoju bešiku. Po Jovankinim rečima, JBT često nije znao tačno ni gde se nalazi. Njime su manipulisali i baš takav im je i odgovarao. Besmisleno je pripisivati njima nekakvu političku dalekovidost: nabrojana grupa ukupno nije imala dva grama mozga.Slatko me je nasmejalo ono, kad mu je Ljubičić rekao kako se kod nas dobro živi a malo radi, bolje nego u Americi. ...Sada su njihovi potomci aktivisti i šefovi nevladinih organizacija.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u