Коју храну можемо да једемо после истека рока?

Коју храну можемо да једемо после истека рока?

12 новембра 2016

618126_chocolate-1335353-1920_f

Скоро трећина произведене хране на свету годишње се баци – што је око 1,3 милијарде тона. Статистике су шокирајуће, али се људи често боје тровања храном, па ће радије бацити храну него ризиковати, чак и када изгледа и мирише добро. „Фимејл храна и пиће“ откривају која је храна сигурна, а која није после датума до ког пише да је најбоље употребити намирницу.

Пре свега, треба разликовати две врсте упозорења које стоје на амбалажама. „Најбоље употребити до“ и „Употребљиво до“ не значи исто. Када на намирници пише „Употребљиво до“, то значи да се не може користити после истека назначеног рока, док се „Најбоље употребити до“ више односи на квалитет хране, што значи да је јестиво и након истека рока, само неће бити истог квалитета.

Алкохол може да траје годинама, али чак и након истека рока, вотка и виски вам неће наштетити. Пиво такође, али вероватно неће имати исти укус. С друге стране, кремаста алкохолна пића, или она која су дуго стајала на сунцу, нису безбедна за наше здравље.

Које су то намирнице безбедне, а које нису после истека рока?

Чоколада

Чоколада којој је истекао рок ће по себи имати беле тачке, које су заправо последица кристализације шећера, али је заправо безбедна да се једе, иако неће бити баш укусна.

Чипс

Он је такође безбедан након истека датума до ког пише да га је најбоље употребити, али само до три недеље након истека.

Јаја

Извештај научнице Дане Гундерс наводи да јаја могу да трају од три до пет недеља, али само ако стоје на температури испод пет степени Целзијусових, како би се спречила салмонела. Један од начина на који можете да проверите да ли је јаје безбедно за јело, јесте да га спустите у чашу хладне воде. Ако потоне, свеже је, ако плута, баците га, преноси „Космополитан“. Ако је на дну али окренуто нагоре, у прелазном периоду је.

Сир

Само тврди сиреви попут чедара или пармезана су безбедни да се једу након истека рока до ког пише да их је најбоље употребити. Иако се на њима налази буђ, кад се део одсече, безбедни су за јело. С друге стране, меки сиреви су безбедни само недељу дана након што отворите амбалажу, никако дуже, а ни после истека рока.

Млеко

Укисељено млеко вам неће нашкодити и можете га користити и за прављење колача, торти и палачинки, уместо што ћете га бацити. Али уколико желите да вам млеко дуже остане свеже, ставите га на хладније место место у фрижидеру, уместо у врата.

Мед и џем

Иако се у меду налази велики грумен шећера, након дугог стајања, мед је безбедан за јело, као и џем.

Конзервирана храна

Да ли и даље имате конзерву куваног пасуља која вам стоји већ годину дана и коју никако да поједете? Све док се налази на мрачном месту, попут ваше оставе, трајаће годинама.

Месо

По правилу, месо може да се једе и до два дана након истека рока, међутим, набоље је пре употребе помирисати месо и проценити сам.

Салата у кеси

Паковања попут зелене салате која се продаје у затвореној кеси,могу се јести све док се не појави буђ. Ако се није појавила буђ, а стоји вам отворено, можете је освежити леденом водом.

Сирова морска храна

Никада немојте јести морску храну након истека рока!

Паковања макарона, шпагета…

Небитно колико дуго имате ту кесу макарона у остави, она се увек може безбедно користити. Битно је да стоји у добро затвореној посуди, у случају да сте отворили кесу, како влага не би могла да уђе.

Прерађено месо

Ризично је јести прерађено месо, попут салама, виршли и остале сухомеснате производе након истека рока, па чак и када на њима пише „Најбоље употребити до“. Чак и када га држите на хладном месту, опет није безбедно због бактерија, које могу да изазову озбиљне болести.

KOMENTARI



Један коментар

  1. Kosovac says:

    На Ускрс су Турска деца доносила јаја да се кршкамо, али некувана (није се смело код њих кући), која су била јаче коре од куваних. Ми смо то проверавали завртећи турско јаје, па ако оно шлајфује, (српски - неће да се врти), онда знамо да није кувано и онда га тако елиминишемо (сиктеришемо). Чини ми се да се сада врте исто и кувана и некувана јајца. По томе што су се њихова деца кршкала јајима са нашим, ценим да би и њихови оци (Турци) радо нама правили друштво, али нису могли зато што су били муслимани……….А храну којој је истекао рок употребе, конзумирајте опрезно, зато што је рок употребе стриктно везан за старост те хране. Према EN нормама не може се употребљавати храна 10 дана после истека рока уколико је рок декларисан за становнике 200 километра у радијусу од центра вољене нам ЕУ. Уколико је радијус Становника већи од 200 километара, а мањи од 1500, онда се дозвољава рок употребљивости хране 27,50 дана после истека рока, што је дефинисано позитивним нормама „EN Hrana-am.am 2018a“. Уколико се конзумира храна после истека рока од 27,50 дана, обавезно је јавити се Агенцији за донацију унутрашњих органа да би исти могли да буду приправни да после вашег клиничког престанка постојања, преузму ваше употребљиве органе у Хуманитарне сврхе. Донацију сте потписали чином вашег рађања, па према томе Ваши рођаци немају право да се буне и стварају неред………. Уколико посумњате да је ваша крана коју сте добили у маркету СУПЕР лоша, ништа вас не спречава да остварите ваше демократско право и рекламирате њен квалитет. Рекламирање мора бити културно, па зар псовањем треба кварити хармонију за коју се целог живота борио и наш први демократски председник и стара варалица и преварант, професор Мићуновић.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u