ЛАВРОВ ПРЕПРИЧАО ТОК РАЗГОВОРА: Путин и Трамп постигли договор у вези неколико важних ствари!

ЛАВРОВ ПРЕПРИЧАО ТОК РАЗГОВОРА: Путин и Трамп постигли договор у вези неколико важних ствари!

7 јула 2017

Дводневни састанак 20 индустријски најразвијенијих земаља света почео историјским сусретом лидера Русије и Сједињених Америчких Држава.

Први сусрет председника двеју најмоћнијих држава Доналда Трампа и Владимира Путина бацио је у други план дискусије почетка дводневног Самита Г-20 у Хамбургу. Сви су се фокусирали на њихов први разговор уживо у једној од сала хамбуршког сајма, јер су до сада Трамп и Путин причали само телефоном, три пута од инаугурације новог шефа Беле куће.

Да је велико интересовање било оправдано показало се после два сата и двадесет минута разговора а било је планирано да он траје највише 60 минута. Путин и Трамп су постигли више конкретних договора којима покушавају горућа питања међународне политике.

О чему су говорили Путин и Трамп новинарима је испричао очевидац, руски министар спољних послова Сергеј Лавров који је истакао да су оба председника водећи рачуна о својим националним интересима покушавали да траже узајамно корисне договоре. Разговарали су о Сирији, Украјини, Северној Кореји али и хакерским нападима и сајбер безбедности.

Сирија

– Русија и САД су се договорили да преузму на себе обавезу да обезбеде престанак ватре у зони на југозападу Сирије рејонима Дера, Кунејтра и Сувејда. О стварању такве зоне примирја договорили су се седмог јула и експерти Русије, САД и Јордана.

Престанак ватре у тој зони ће бити од 9 јула у 12 сати. Безбедност око те зоне ће осигурати руска војна полиција у координацији са САД и Јорданом. Разговор о северној зони престанка ватре ће се наставити, рекао је Лавров.

Украјина

Што се тиче Украјине Путин и Трамп су постигли договор да амерички представник о нормализацији ситуације у Украјини дође у Москву на консултације. Биће то Курт Волкер. Именовањем тог представника ће се створити канал везе између Москве и Вашингтона.

Циљ је да САД допринесе нормализацији односа на основи Минских преговора у тзв. Нормандском формату (Русија, Немачка, Француска и Украјина), казао је Лавров. Он је додао да се после разговора Путина и Трампа може рећи да „постоје снаге које могу да убрзају реализацију Минских договора“.

Узгред речено Курт Волкер је 2008. и 2009. био стални представник САД у НАТО и сматрају га америчким „јастребом“.

Сајбербезбедност

– О томе се доста говорило и председници се слажу да се у тој сфери јавља све више опасности. Трамп је казао да у Америци неки још увек раздувавају тему како се Русија мешала у америчке изборе иако ништа не могу доказати, испричао је Лавров.

Путин и Трамп су се договорили да сва питања о сајбер безбедности, укључујући и борбу против тероризма и криминала заједнички решавају. Формираће се заједничка група која ће се, између осталог, бавити и проблемом борбе против хакера.

Кореја

Што се тиче Северне Кореје два председника су задужила своје прве дипломате да се више ангажују преко Савета безбедности ОУН у решавању „атомског проблема“.

Увертира у ток разговора…

Колико је било интересовање за њихов први сусрет видело се кад су се пре почетка самита срели у кулоарима и само руковали. Разменили су тек пар речи уз „видимо се касније“, али је то било довољно да све агенције пожуре да емитују фотографију „историјског“ руковања.

Двојица председника су изостала са заседања о промени климе да би, у присуству министара спољних послова и личних преводилаца, разговарали о најважнијим светским проблемима као и билатералним односима САД и Русије.

Пре почетка самита Трамп је на свом твитер-налогу написао да са нестрпљењем чека сусрет са лидерима који учествују на самиту Г-20, укључујући и Путина. Врло брзо је и портпарол руског председника казао да такав став има и Путин.

„Увертира“ за сусрет Трампа и Путина је био разговор њихових првих дипломата Рекса Тилерсона и Сергеја Лаврова. Они су у Хамбургу разговарали управо о темама о којима су касније говорили Путин и Трамп.

Шеф дипломатије Русије Сергеј Лавров рекао је да је Москва затражила од Вашингтона информације после Тилерсонове изјаве о зонама забране летења у Сирији, додавши да је намера Вашингтона да сарађује са Москвом у решавању сиријске кризе корак у правом смеру.

Разговор Путина и Трампа почео је куртоазно, али у оптимистичком тону:

– Са нестрпљењем очекујем многобројне позитивне догађаје у односима двеју земаља. За мене је велика част да се са вама сретнем – казао је Трамп.

Путин се сложио:

– Ако желимо да решавамо најоштрије међународне проблеме, овакви лични сусрети су неопходни – истакао је Путин.

Иако нису присуствовали расправи о климатским променама, о том питању Путин и Трамп, као и о неким другим темама, имају различито мишљење, укључујући споразум о клими:

– Мада научно није доказано зашто се мења клима, Русија ће ипак ратификовати договор који је већ прихваћен као знак да поштујемо међународне договоре – рекао је Путин.

А на самиту…

Уочи почетка Самита Г-20 састали су се лидери земаља организација БРИКС који иначе координишу своје наступе на међународној арени. Имали су идентичан став о првој теми самита Г-20 о „глобалном економском расту и трговини“, заложивши се за принципе отворене, равноправне и узајамно корисне трговине, а не протекционизам, за који многе земље оптужују САД.

Руски председник је позвао Г-20 да удруже напоре у борби против међународног тероризма, под покровитељством УН. Разговарајући са председником Јужне Кореје Мун Че Ином, Путин је апеловао да се са руководством Северне Кореје о атомском програму разговара прагматично и врло опрезно. САД су раније изразиле спремност и на војну интервенцију:

– Не сме се игубити самоконтрола – рекао је Путин.

Г-20, коју чини 19 држава, плус ЕУ, основана је 2008. и представља две трећине светског становништва и четири петине светске трговине. Чланице су Аргентина, Аустралија, Бразил, Канада, Кина, Француска, Немачка, Индија, Индонезија, Италија, Јапан, Мексико, Русија, Саудијска Арабија, Јужноафричка Република, Јужна Кореја, Турска, Велика Британија, САД.

Процене уочи самита су биле да би то могао да буде најнапетији сусрет Г-20 од оснивања форума, због великих разлика у погледима чланица.

Најдубљи јаз је по питању слободне трговине и борбе против климатских промена, али и кад је реч о мигрантској кризи, као и ситуацијама на Корејском полуострву и Блиском истоку. Тешке теме су и одрживи развој до 2030. године, као и питања националне безбедности и борбе против тероризма.

Домаћица скупа, немачка канцеларка Ангела Меркел, поручила је лидерима да се милиони људи надају да Г-20 може да помогне у решавању светских проблема:

– Решења се једино могу наћи уколико смо спремни на компромис – додала је Меркелова на почетку радног ручка првог дана самита Г-20.

Након првог дана преговора, Меркелова није била задовољна развојем ситуације на „домаћем терену“.

Нови „квартет“ светског врха

У анализама су се појавиле процене да би самит Г-20 могао да означи крај „каријере“ САД као глобалног лидера. Пред старт дводневног скупа најављено је да би вођство могло да пређе на нови нестабилни „квартет“ који би чинили лидери САД Доналд Трамп, Русије Владимир Путин, Кине Си Ђинпинг и немачка канцеларка Ангела Меркел.

(Новости)

KOMENTARI



5 коментара

  1. goran says:

    Lavrov je rekao sta su Tramp I putin SMELI DA KAZU jedan drugom, a ne sta su stvarno rekli. Protuva jos iz vremena Jeljcina, Lavrov je odlican primer zaakulisne mafije koja sve kontrolise. Deset puta je mocniji od Putina. Kao sto je i penzionisani krokodil Kisindzer mocniji od bilo kog americkog predsednika.

    • теоретичар says:

      Добра ти је ова, Горане!

  2. теоретичар says:

    "Домаћица скупа, немачка канцеларка Ангела Меркел, поручила је лидерима да се милиони људи надају да Г-20 може да помогне у решавању светских проблема" - а милијарде знају да неће ништа решити или у најмању руку, решиће само оно што је од њиховог интереса. Мислим на Мркелу, Крампа и Пучина. Него, где је Си Миле???

  3. Fića says:

    Polećela dva vrana gavrana sa Mišara‚ polja širokoga‚ a od Šapca‚ grada bijeloga‚ krvavijeh kljuna do očiju i krvavih nogu do koljena‚ Prelećeše svu bogatu Mačvu‚ valovitu Drinu prebrodiše‚ i čestitu Bosnu prejezdiše‚ te padoše na krajinu ljutu‚ baš u Vakup‚ prokletu palanku‚ a na kulu Kulin–kapetana; kako pa'še‚ oba zagraktaše. Tu izlazi kada Kulinova‚ izlazila‚ te je govorila: "Ja dva vrana‚ dva po Bogu brata‚ jeste l' skoro od donje krajine‚ od Mišara‚ polja širokoga‚ a od Šapca‚ grada bijeloga? Jeste l' vid'li mlogu tursku vojsku oko Šapca grada bijeloga‚ i u vojsci turske poglavice? Jeste l' vid'li moga gospodara‚ gospodara Kulin–kapetana‚ koj' je glava nad sto hiljad' vojske‚ i koji se caru zarekao da ć' Srbiju zemlju umiriti i od raje pokupit harače; da će Crnog Đorđa u'vatiti‚ i živa ga caru opremiti; i da ć' isjeć srpske poglavice‚ koj' su kavgu najpre zametnuli? Je li Đorđa caru opravio, Je l' Jakova na kolac nabio, Je li Luku živa ogulio, Je l' Cincara na vatri ispekô, Je l' Čupića sabljom posjekao, Je l' Miloša s konjma istrgao - Je l' Srbiju zemlju umirio? Ide li mi Kulin–kapetane, Vodi l' vojsku od Bosne ponosne, Ide li mi‚ hoće l' skoro doći? Ne goni li mačvanskijeh krava, Ne vodi li srpskijeh robinja‚ koje bi me vjerno poslužile? Kaž'te meni kad će Kulin doći, Kad će doći‚ da se njemu nadam?" Al' besjede dvije 'tice vrane: "0j‚ gospođo‚ Kulinova ljubo‚ radi bismo dobre kazat glase‚ ne možemo‚ već kakono jeste‚ Mi smo skoro od donje krajine‚ a od Šapca‚ grada bijeloga‚ sa Mišara‚ polja širokoga‚ Viđeli smo mlogu tursku vojsku oko Šapca‚ grada bijeloga‚ i u vojsci turske poglavice‚ i vid'li smo tvoga gospodara‚ gospodara Kulin–kapetana‚ i vid'li smo Crnoga Đorđija u Mišaru‚ polju širokome; U Đorđija petn'est hiljad' Srba‚ a u tvoga Kulin–kapetana‚ u njeg' bješe sto hiljad' Turaka; Tu smo bili‚ očima gledali‚ kad se dvije udariše vojske u Mišaru‚ polju širokome‚ jedno srpska‚ a drugo je turska; pred turskom je Kulin–kapetane‚ a pred srpskom Petroviću Đorđe. Srpska vojska tursku nadvladala; Pogibe ti Kulin–kapetane‚ pogubi ga Petroviću Đorđe‚ S njim pogibe trides't hiljad' Turak'; izgiboše turske poglavice‚ po izboru bolji od boljega, od čestite Bosne kamenite. Niti ide Kulin–kapetane‚ niti ide‚ niti će ti doći‚ nit' 'se nadaj niti ga pogledaj‚ Rani sina‚ pak šalji na vojsku Srbija se umirit ne može!" Kad to žaču Kulinova kada, ona ciknu kako ljuta guja, pa kaduna 'vako govorila: "Jao vrani, da zla moga glasa! Još mi kaž'te, dva po Bogu brata: kad ste bili, očima gledali, znadeše li još kog po imenu poglavara koj' je poginuo od čestite Bosne kamenite?" Govore joj dvije tice vrane: "Znamo svakog, gospo Kulinova, svakog znamo, i kazat hoćemo poglavara svakog po imenu i ko ih je, kado, pogubio. Pogibe ti Mehmed kapetane od Zvornika, grada bijeloga pogubi ga Miloš od Pocerja; pak pogibe paša Sinan-paša iz Goražda, sa Hercegovine, pogubi ga Lazarević Luko; pogibe ti mula Sarajlija, pogubi ga Čupić kod Drenovca; pogibe ti Asan Beširević u Kutogu, lugu zelenome, pogubi ga pope Smiljaniću; pogibe ti derventski kapetan, pogubi ga Valjevac Jakove, na Dobravi ods'ječe mu glavu

  4. Blicko says:

    Stalno govorite o promenama pa to postaje naporno za vaše okruženje, naročito za saradnike. Svoje strahove najviše projektujete na ženski deo populacije. Neopreznom izjavom možete izazvati žestoki sukob, iako verujete da ste dobronamerni.Loši odnosi u vašoj radnoj sredini postaju nepodnošljivi pa vama ne preostaje ništa drugo do da razmišljate o odlasku. Situacija nije povoljna i svesni ste da biste odlaskom iskomplikovali već nezavidnu finansijsku situaciju Zbog naglašene promenljivosti raspoloženja pojačano ste osetljivi što može klimavu ljubavnu vezu dovesti u veliko iskušenje. U dnu srca još uvek čuvate jake uspomene iz daleke prošlosti pa vam sećanje na propalu veliku ljubav remeti Tranziti vam donose šansu da svoje ideje, koje su do sada bile neshvaćene, konačno prezentujete na najbolji mogući način i dobijete podršku saradnika od kojih ste to najmanje očekivali. Čuvajte se povreda, a naročito budite oprezni u saobraćaju.Vaga Idete preko svojih mogućnosti. Umor, koji vas već izvesno vreme muči, uzima svoj danak. Za svakodnevne poslove potrebno vam je više truda nego inače. Zbog nedostatka sna pada vam i koncentracija pa ako to ne rešite, sledi vam ozbiljan pad energije. ŠkorpijaDan je idealan za sabiranje učinjenog i planiranje budućih aktivnosti. Gospodarite svojim vremenom, ali, ne zanemarujte činjenicu da ste vi deo nečijeg života. Ako odlučujete samo u okvirima ličnih interesa, neko pored vas ozbiljno trpi.Preokupirani ste finansijama, partnerskim odnosima i dilemom o nekakvom ulaganju. Od vas se očekuje da se prilagodite, a vaša reakcija je potreba da pobegnete. Savet je da istrajete u svemu, jer, dobitak koji možete ostvariti nije zanemarljiv. U misli vam se uvukao neki nemir, nikako da odgonetnete šta je to što vas muči. Tenzija vas onemogućava da sagledate situaciju u realnosti, pa je najbolje da odagnate teške misli i dan provedete s prijateljima, zabavljeni druženjem i ćaskanjem.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u