МАКРОН ЗАЉУЉАО БЕОГРАД: Ево како је француски председник дигао Србију на ноге

МАКРОН ЗАЉУЉАО БЕОГРАД: Ево како је француски председник дигао Србију на ноге

12 новембра 2019

Добро упозната са његовим противљењем брзом проширењу ЕУ, Србија од посете француског председника Емануела Макрона у јулу није очекивала много више од понављања песимистичних порука о евроинтеграцијама. Упркос томе, дочекала је човека који је петоминутним говором на готово течном српском језику подигао Београђане окупљене на Калемегдану на ноге.

Порука да ће ЕУ примити нове чланице тек када изврши унутрашње реформе није изостала, али је пала у други план након крупних речи љубави због којих се Србија уљуљкала у утиску да је добила пријатеља који ће бранити њене интересе у Бриселу и на светским политичким позорницама.



А онда је само три месеца касније један вето све срушио.

“Француска нас воли”

Традиционално вековно пријатељство између Србије и Француске протеклих деценија имало је своје успоне и падове.

Пријатељство две земље датира много пре ЕУ. Французи су подржали Карађорђа у борби за независност и били наши савезници у Првом светском рату, због чега је на Калемегдану подигнут Споменик захвалности Француској. Али Србија памти и Бадинтерову комисију која је донела одлуку о распаду Југославије, санкције, бомбардовање 1999. у коме је Француска учествовала, као и признање тзв. Косова 2008. године.

Након периода неутралне дистанце, односи су поново уздрмани пре годину дана пропустом протокола Јелисејске палате током обележавања краја Првог светског рата, када је председник привремених приштинских институција Хашим Тачи седео у првом реду, раме уз раме са Макроном, Доналдом Трампом и Владимиром Путином.

Макрон је у Београд стигао са задатком да учини да се протоколарни гаф заборави и у томе је успео. Најупечатљивији детаљ дуго најављиване и месецима планиране посете био је неочекиван говор на српском језику на Калемегдану којим је купио срце српског народа.

Макрон је више од пет минута говорио на нашем језику, а сличан изузетак није направио ни током једне друге званичне посете.

Током емотивног обраћања, неколико пута је подсетио на заједничку прошлост две земље, нагласивши да „Француска никада неће заборавити жртвовање српског народа, крв српских кћери и синова“.

“Показујете да порука исписана на овом споменику: „Волимо Француску као што је она волела нас“, живи и 100 година касније. Сада је ред на мене да кажем: Француска воли вас као што сте и ви волели њу”, изговорио је Макрон пред окупљеном масом која га је прекидала аплаузима.

Србија је овај гест прихватила не само као извињење за грешку Јелисејске палате, већ као и коначну обнову пријатељства и позив на поправни испит за отуђене односе две земље.

Хладан туш

Негде између емотивних говора, овација и потписивања двадесетак споразума о унапређењу економске сарадње, у други план је пало да је Макрон поновио Србима добро познат став о евроинтеграцијама.

“Паралелно са реформама које Србија треба да спроведе, Европска унија мора да се реформише како би била спремна да прими Србију”, јасан је био Макрон.

Ове речи су најавиле оно што се догодило само три месеца касније, а што је Србија, уљуљкана сликом обостране љубави, ипак доживела као хладан туш.

Макрон је остао доследан да ЕУ треба прво да се реформише, па тек онда проширује, а директне последице тога на својој кожи осетиле су Северна Македонија и Албанија, које прошлог месеца нису добиле датум почетка преговора.

Оваква одлука дошла је након вишесатног састанка шефова држава и влада ЕУ који нису успели да се договоре и дају зелено светло обема државама, а као главни кривац за то јасно и гласно се наводи Француска.

Стопирање преступних преговора за Северну Македонију и Албанију лоша је порука целом региону, а самим тим и Србији, оценили су редом аналитичари, али и бројни европски лидери који нису желели да стану иза ове заједничке одлуке, донете управо под Макроновим притиском. Било како било, због његовог вета балканске земље, а пре свега Срба и црна Гора, полако опрашају од 2025. као године у којој ће се придружити европском блоку.



Вучић у Паризу

Синоћ се, међутим, председник Србије Александар Вучић још једном у Паризу састао са Макроном „у четири ока“, тачно годину дана од скандала са распоредом седења и четири месеца од говора на Калемегдану. Нови састанак и разговор уследиће данас.

Вучић је у Охриду оценио да његов сусрет са Макроном можда никада није био важнији, да очекује да добије подршку за пројекат „мали Шенген“, али и да чује о новој методологији коју предлаже француски председник у погледу проширења ЕУ.

“Његове идеје не бих потцењивао и ниподаштавао као што други раде. Желим да разговарамо и о овој иницијативи. Тражићу од њега и молићу за подршку, јер ако то будемо имали створићемо потпуно нове услове и то би нам био један од извора убрзаног раста у наредним годинама. Ако добијемо ту врсту подршке, неће бити лако да се све ово сруши. Можда нам никад нису били важнији разговори с Макроном”, рекао је Вучић.

(Блиц)

KOMENTARI



11 коментара

  1. persida says:

    E, Makarona ce ti pomoci, on je stari Siptar. Nekad su Francuzi imali De Gola, a sada imaju Makarone. Jad i beda, a i dalje se trpaju u tudje poslove.

  2. Nika says:

    Vučić je u Ohridu ocenio da njegov susret sa Makronom možda nikada nije bio važniji, da očekuje da dobije podršku za projekat „mali Šengen“. Da li je pitao narod za podršku za projekat "mali Šengen"? Taman posla. Važno je da je dobio podršku od Edi Rame i Zorana Zaeva, koji su se o tome dogovorili sa Sorošem. Ko bi efikasnije sproveo njegov plan o naseljavanju migranata u Evropu. I zašto bi srpski seljak morao proizvoditi paradajz kad ga već Srbija odavno uvozi iz "prijateljske" Albanije, kao što iz Kine uvozi luk i pasulj, krompir iz Mađarske i Holandije, meso staro 30 godina iz Brazila i EU (u koju ćemo ući kad se mrtav konj ritne nogom). Srpski poljoprivrednik ostavlja najkvalitetniji krompir da istruli na njivi, jer ga ne može nikom prodati, kao što i vlasnici malinjaka seku stabla malina, jer cenom maline koju im daju otkupljivači ne mogu platiti ni berače. Silom prilika bivši poljoprivrednici najplodnije zemlje u regionu postadoše kupci proizvoda od koga su vekovima živeli, a sve manje su u mogućnosti da kupe i parče hleba, jer u većini slučajeva zavise od pomoći dece koja im novac šalju iz inostranstva, u koje su pobegli glavom bez obzira. Nije ni čudo što juče osvanu naslov na nezavisnom portalu da je Srbija “po kvalitetu života“ na 77 mestu od 80 zemalja sveta. Samo po samohvali na svim medijima u Srbiji „uskoro“ nastupa zlatno doba. Za njih je „uskoro“ reč koju najčešće upotrebljavaju otkad su „dovedeni“ na vlast.

    • Crna Plovdina says:

      Ја сам један од поменутих пољопривредника - верујте ми да је исплативије и сигурније да ја и још два пунолетна члана породице идемо на рад ПОД НАДНИЦУ него да било шта производимо на 5 хектара сопствене земље.

  3. Zoran says:

    A nista niejuticalo onih milion evra za Notrdam?

  4. Zoran says:

    Александар Вучић: Уклањање баријера у слободи протока робе, услуга, капитала и људи између Србије, Северне Макеодније и Албаније значајније од повлачења признања Косова

  5. Sreto says:

    EU Rajh se raspada, ali tu cinjenicu izgleda nas vrh ne uzima zaozbiljno. Kao ni vecina u EU Rajh-u. Izlazak Britanije nije samo psiholski udarac nego i udrac tezak 10-11 milijardi evra za kofere crne rupe u Briselu. Dojce Bank je na umoru, kada bude podnijela zahtjev za bankrotstvo svijet vise nikada nece izgledati isto poslije toga. U pitanju su astronomski dugovi, koji ce sirom svijeta izazvati velike pozare u finansijskim tokovima. Sa takvim ekonomijma, prezaduzenim, i na ivici bankrotstva, sa laznim finansijskim knjigama, i povecanim izdacima za odbranu, padom produktivnosti, rastom patriotskih anti-globalistickin snaga...jasno je da je EU Rajh na izdisaju. Sa te tacke gledista Makron je u pravu.

  6. Branicevac says:

    Prvo uopste NIJE TACNO da su podrzali karadjordja cak sta vise zbog napoleona jer je podrzao sultana a nije pomogao Srbima doslo je do sloma ustanka!

  7. kojic jovan says:

    Ako nas bas toliko voli nek povuce priznanje...

    • Ivana says:

      Ne pada mu na pamet ko ni nemcima ili usrašama svi su oni isti veliki neprijatelji Srba i Srbije i gazde našeg vođe.

  8. petrovgrad says:

    Може Француска да се правда, као и Шпанија. Косово су заједнички стваориле све државе НАТО. Сада кад се родио монструм од државе, сада га љуљајте.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u