НАТО ЈЕ ПРОШЛОСТ! Србија хоће руске и белоруске ракете и радаре

НАТО ЈЕ ПРОШЛОСТ! Србија хоће руске и белоруске ракете и радаре

14 јануара 2017

94788 buk m2

После јачања ваздухопловства, следи нова фаза војне сарадње са Русијом. Набавка ПВО система тема разговора са Рогозином у марту.

Међу главним темама разговора између потпредседника Владе Русије Дмитрија Рогозина, који у марту долази у посету Београду, и државног врха Србије биће набавка ПВО система „бук“ и „тунгуска“. Обнова ракетне заштите Србије биће друга фаза војног аранжмана са Русијом, започетог донацијом шест авиона „миг 29“, тенкова и борбених возила.

Према сазнањима „Новости“, у овом пакету могли би да се нађу и савремени радарски системи који би заокружили систем заштите нашег ваздушног простора. Скица овог посла већ је позната и она подразумева куповину ефикасног система ПВО.

– Потпредседник Рогозин ће, када дође у марту, бити на челу делегације руских произвођача наоружања и војне технике. Са представницима Србије они ће разговарати о могућностима за испоруку руске технике, али и о заједничкој сарадњи на развоју борбених система – наводе у Влади Србије.

У ишчекивању доласка руских авиона и војне технике, Министарство одбране настоји да опреми Војску Србије домаћим наоружањима и средствима. Планирано је да првих 1.500 војника до пролећа добије најсавременију опрему и наоружање. Реч је о припадницима Специјалне бригаде из Панчева који ће бити снабдевени недавно купљеним америчким модуларним пушкама калибра 5,65 и 6,5 милиметара. Специјалци ће први задужити и најсавременију балистичку заштиту, као и низ средстава по усвојеном моделу назива „војник 21. века“.

– Исту опрему и наоружање добиће још један контингент војника, тако да до краја године имамо око 3.000 војника опремљених по стандардима најјачих армија у свету – објашњавају у Министарству одбране.

Планирано је да до лета у наоружање Војске Србије и формално уђе хаубица „нора Б52 М15“, коју производи „Југоимпорт СДПР“. Спремна за употребу је и савремена хаубичка муниција од 122 милиметра, чији је домет и до 40 километара.

Aртиљеријске јединице требало би да се појачају и самоходним вишецевним модуларним системом „морава“. У Техничком опитном центру у току су завршна испитивања овог средства које ће, пошто добије печат војних инжењера, моћи да лансира све врсте ракета које се налазе у наоружању наше војске.

– Набавке планиране за 2017. заокружиће набавка оклопног возила „лазар 3“, као и почетак модернизације постојећег возила „бов“. Ови точкаши биће преправљени на више начина, после чега ће у Војску ући четири основна типа „бова“ – набрајају у Министарству одбране.

БЕЛОРУСИЈА И СРБИЈА УСПОСТАВЉАЈУ ВОЈНУ САРАДЊУ

Наиме, министар одбране Зоран Ђорђевић боравио је у дводневној посети Белорусији, где је уговарано даље унапређивање војнотехничке и војноекономске сарадња две земље, а један од домаћина сусрета био је и Богољуб Карић, а управо захваљујући његовом пословном утицају у Белорусији, наша земља би ускоро могла да добије и вредну донацију.

Поводом тога се огласио и сам Богуљуб Карић, који је преко друштвених мрежа поручио:

– Драги моји, јуче сам имао велико задовољство и посебну част да је и поред велике заузетости нашу грађевинску компанију и нови грађевински пројекат „Минск Wорлд”, од три милиона квадратних метара у Белорусији, посетио наш министар одбране господин Зоран Ђорђевић – написао је, између осталог, Богољуб на Фејсбуку.

И војни аналитичар Мирослав Лазански сматра да Војска Србије може имати велике користи од сарадње са белоруским оружаним снагама.

– Белоруско ваздухопловство и ПВО системи су изванредни. Они, пре свега, могу да нам помогну у модернизацији ПВО система совјетске производње, али и ремонта авиона „миг 29“, мада ремонт и модернизацију тих система и сами радимо.

Ја мислим, пре свега, да би у ПВО требало ићи на систем „бук-М2“, и он би са нашим постојећим системима добро затворио небо за сваког уљеза који би се нашао у нашем ваздушном простору – каже Лазански за “Ало!”.

(Вечерње новости, Ало)

KOMENTARI



Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u