НЕЗАПАМЋЕН ШОК: Израелска чувена ваздушна одбрана “Гвоздена купола“ заправо не ради – РУСИ ШАМПИОНИ ОДБРАНЕ

НЕЗАПАМЋЕН ШОК: Израелска чувена ваздушна одбрана “Гвоздена купола“ заправо не ради – РУСИ ШАМПИОНИ ОДБРАНЕ

22 новембра 2018

Израелска ваздушна одбрана “Гвоздена купола“ је пропаст, руски системи заправо раде – ево и зашто. Кључни неуспех система “Гвоздена купола“ је то што он покушава да пресретне палестинске ракете са задње стране.

Током најновије рунде сукоба у Гази, израелски систем ваздушне одбране “Гвоздена купола“ (који се користи за одбијање локалних напада ракетама и минобацачима) успео је да пресретне мање од 25 одсто ракета које су испаљене на Израел од стране палестинских оружаних група.



Ово се десило упркос чињеници да су палестинске ракете биле готово потпуно примитивне по савременим стандардима дизајна оружја – путујући релативно споро и по врло предвидивом курсу, не маневришући одбрамбено и без икакве електронике контрамера да омете пресретачке ракете.

Према речима Теодора Постола, сада пензионисаног али врло цењеног професора за науку, технологију и међународну безбедност на Институту за технологију у Масачусетсу (МИТ), кључни неуспех система “Гвоздена купола“ је то што његове ракете за пресретање покушавају да ухвате долазеће палестинске ракете са задње стране – поређења ради, модернији Панцир-С систем који је направила Русија је програмиран за пресретање долазеће ракете спреда и са стране.

Наводећи студију о сукобу Газе и Израела из 2012. године, Постол истиче закључке овог извештаја да је Гвоздена купола постигла стопу пресретања од мање од 5 одсто; када су палестински ракетни напади поново масивно испаљени на Израел 2014. године, извештаји након напада о перформанску Гвоздене куполе су указали на врло мало побољшања у систему.

Насупрот томе, сиријска ваздушна одбрана предвођена руским експертима, супротставила се заједничком нападу крстарећим ракетама Америке, Британије и Француске у априлу ове године и успела да пресретне 71 од 103 ракете – од којих су све биле типови софистицираних вођених ракета дизајниране да лете ниско, редовно мењају курс и имале су помоћ ометања радарима контрамера из разних извора.

Низ система ваздушне одбране – неки од њих су стари, други релативно нови – био је коришћен током напада у Сирији. Иако осам пресретачких ракета испаљених из сиријских старих С-200 система није успело да обори ни једну крстарећу ракету, модернији Панцир-с је забележио стопу пресретања од 90 одсто; други системи забележили нешто између. На крају, укупна стопа успеха је износила око 70 одсто.

(Wебтрибуне.рс)

KOMENTARI



6 коментара

  1. Vojna i ojdesve says:

    Biche veliki rat tamo...

  2. Deda Micko says:

    Izrael ce isprziti sve okolo, a Rusi ce se povuci kao male mace u Rusiju. Posao obavljen: prodato je oruzje mnogim zemljama i nadoknadjena steta od nametnutih sankcija, to je sve i iza toga nema nista drugo.

  3. bane says:

    Čuj, od pozadi... kako im je to palo na pamet??

    • Taipova Češma says:

      Што би брнабићка окарактерисала са БОРЦИ ЗА РАЗЛИЧИТОСТ.

  4. živoder iz Oseka i Ovčare says:

    hahahaha, samo 25% uspešna jevrejska odbrana :-))) Pa to ko KROmanjonci da su im konstruirali u onim seljoberijama Uljaniku ili Đuri Đakoviću :-)))

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u