НОВА КРИЗА ДРМА БАЛКАН: Шта се тачно дешава у БиХ?

НОВА КРИЗА ДРМА БАЛКАН: Шта се тачно дешава у БиХ?

16 фебруара 2020

Уставни суд Босне и Херцеговине донео је одлуку да пољоприовредно земљиште Републике Српске припада БиХ. То је изазвало велики политички потрес у БиХ.

Док са једне стране стижу осуде и „претње“, друга страна каже да неће пристајати на уцене и заговара мирно решење.



Наиме, Уставни суд је у уторак утврдио да пољопривредно земљиште у Републици Српској сматра имовином Босне и Херцеговине.

Донета је одлука да је Уставу Босне и Херцеговине супротан члан 53 Закона Републике Српске о пољопривредном земљишту, који каже да је прописано да предметно пољопривредно земљиште које је јавно добро, односно државно власништво, и да по сили закона постаје власништво и посед Српске.

Ова одлука имала је за последицу сукоб представника Републике Српске и Босне и Херцеговине.

Преставници РС су након доношења одлуке покренули питање самосталности те територије због неслагања са БиХ, а супротна страна тврди да ће се борити за мир и стабилност у земљи, те да неће пристајати да могуће уцене Републике Српске.

„Ићи ћемо својим путем…“

Српски члан Председништва БиХ Милорад Додик сматра да одлука представља атак на територијалну организацију према којој Републици Српској припада 49 одсто, а Федерацији БиХ 51 одсто територије.

Додик је након доношења одлуке Уставног суда рекао да је одлука била „црвена линија за правосудни апарат БиХ“.

„Правосудни апарат изгледа не ради ништа друго него покушава да намеће неправна решења и пресуђује Републици Српској, почев од грба, химне, заставе, Дана Републике па све до територије“, рекао је Додик, у уторак.

Он је том приликом рекао да је ова одлука Уставног суда „флагрантни државни удар“, као и да Република Српска може да формира своје институције јер има све елементе државе.

„РС ће ићи својим путем, формирати своје државне независне органе и функционисати на територији РС. Има све елементе државе, своје институције, свој народ. Дејтон је већ прекршен, многим одлукама Високог представника. Имате низ одлука Уставног суда који су на захтев чак Алије Изетбеговића, тада се одредио Уставни суд и рекао да је имовина одређена Уставним судом“, рекао је Додик.

„Не пристајемо на ултиматум“

Након ових изјава Милорада Додика уследили су одговори државног врха, као и представника БиХ.

Лидер Странке демократске акције Бакир Изетбеговић рекао је да ову ситуацију треба решити мирним путем.

„Морамо одговорити чврсто и без попуштања – Мировни споразум, Устав и закони се морају поштовати. Нема ни говора да ћемо пристати на ултиматум и ослабити Уставни суд који је један од последњих механизама којим се могу поправљати ствари у БиХ“, изјавио је Изетбеговић.

Бошњачки члан Председништва БиХ Шефик Џаферовић такође је изразио противљење ставовима РС и одбијању одлука Уставног суда.

„Уставни суд доноси одлуке које смо сви дужни поштовати и о њима нема расправе. Свако одбијање одлука Уставног суда представља казнено дело и сада су на потезу Тужилаштво БиХ и Kанцеларија високог редставника као и државе које су сведоци Дејтонског споразума“, рекао Шефик Џаферовић.

Глас Запада

О ситуацији је крајем недеље, неизбежно, била обавештена и међународна заједница.

Милорад Додик је упознао амбасадоре чланова Kвинте са случајем и пренео им закључке и ставове Републике Српске.

Са амбасадорима Kвинте потом је разговарао и бошњачки члан Председништва Шефик Џаферовић. Он је обавестио амбасадоре земаља Kвинте и шефа Делегације ЕУ у БиХ Јохана Сатлера да он и председавајући Председништва БиХ Жељко Kомшић неће пристати на било какве ултиматуме српске стране.

СДА је такође представницима међународне заједнице поручио да “не наседају на Додикове уцене”. Странка демократске акције је навела да је Додик „исти сценарио кризе креирао и 2009. године, тражећи да се не продужи мандат за стране тужиоце и судије, обећавајући заузврат деблокаду институција и политичку стабилност“.

Амбасадори земаља чланица Kвинте и шеф Делегације ЕУ у БиХ Јохан Сатлер саопштили су да је једнострано повлачење из институција или блокирање процеса доношења одлука у њима неприхватљиво и контрапродуктивно, без обзира са које стране долази.

„Одлуке Уставног суда БиХ, као и одлуке Уставног суда у било којој земљи, су коначне и обавезујуће, и морају се имплементирати“, наводи се у њиховој заједничкој изјави.

Нови проблем

Ту се и долази до новог проблема, статуса страних судија у Уставном суду БиХ, против чега је једна страна. Оно што је, такође, у овој одлуци проблематично за РС је, како сматрају, „покушај унитаризације БиХ“.

Милорад Додик је у суботу рекао да, након покушаја унитаризације БиХ, за Србе у Републици Српској постоје само две могућности: Промена структуре Уставног суда БиХ, у коме више неће бити страних судија, или референдум о статусу Републике Српске.

Додик је у недељу за Прву телевизију рекао да је „останак Републике Српске у БиХ могућ само под условом да се законом уреди рад Уставног суда БиХ“.

Изетбеговић је још раније споменуо да “Уставни суд неће остатати без страних судија” и да ни ту у неће пристајати на било какве ултиматуме.

Могуће последице

„Пошто је Устав БиХ Анекс ИВ Дејтонског споразума саставни део тог Споразума, они тиме крше Дејтонски споразум. Без обзира како је образложена судска одлука, да ли се она свиђала коме или не, мора се поштовати, како од стране појединаца, тако и од стране државних органа, јавне власти“, истиче професор уставног права Нурко Побрић за Радио слободна Европа.

Професор уставног права Владан Kутлешић сматра да је највећа последице ове одлуке угрожавање статуса РС као и кршење Дејтонског споразума.

Он сматра да са становишта права не постоји могућност да се оспори одлука Уставног суда у Сарајеву којом је пољопривредно земљиште у Републици Српској имовина БиХ, али додаје да та одлука мења одредбе Дејтонског споразума.

Уз то што одлука угоржава статус Репубилке Српске, она има за жејлу централизацију надлежности у БиХ, и мења и тумачење одредби Дејтонског споразума, рекао је Kутлешић.

Он је објаснио да су одлуке Уставног суда коначне, обавезне и не могу бити преиспитиване у правним поступцима, а да је реакција Републике Српске отишла у сферу политике.

Руководство Републике Српске, међутим сматра он, може се у правном смислу позвати, када је реч о овој одлуци на, како каже, историјски преседан из САД.

„У другој половини 19. века, врховни суд САД који има овлашћења која чак и превазилазе овлашћења Уставног суда БиХ, донео је одлуку коју политичка власт није хтела да изврши. И тада је амерички председник Ендру Џексон рекао: ‘Суд је донео одлуку, па нек је спроведе'“, навео је амерички пример судске одлуке и која никад није примењена.

Та конкретна одлука о правима Индијанаца никада није извршена, рекао је Kутлешић и додао да би тако објаснио понашање лидера РС у односу на одлуку Уставног суда. У складу са тим, наводи Kутлешић, ће и решење одлуке Уставног суда БиХ, бити у сфери политике а не права.

Дакле, Република Српска не жели да прихвати одлуку Уставног суда БиХ, која је обавезујућа, али на све начине покушава да је оспори противећи се чланству страних судија. Ова ситуација је, рекло би се, повод због којег су испливале неке дубља политичка превирања и проблеми у БиХ.

KOMENTARI



Један коментар

  1. Ivana says:

    Samo ujedinjenje Srba iz Republike Srpske, Srbije i Srpske Crne Gore sve drugo je nova prevara Srba i rasrbljavanje. Milin veliki prijatelj Vučić kaže ja ću svakom Srbinu očitati bukvicu ko mi dira milogorce u zemlji Srbiji? On uvek nama Srbima očita bukvicu kad ustaše genocidom očiste Krajinu i Hrvatsku od Srba on nama Srbima očita bukvicu. Kad balije očiste preko pola Bosne od Srba otmu nam Grahovo, Drvar, Glamoč, Petrovo i Kupres nekad čisto srpska mesta on nama Srbima očita bukvicu. Kad šiftari stvore svoju vojsku, policiju, granicu, sudbenu vlast nad srpskim Kosovom sve uz njegovu nesebičnu pomoć on opet nama Srbima očita bukvicu. Sad kad s Milom radi na otimanju srpskih hramova po Srpskoj Crnoj Gori on ne proziva poustašene milogorce ne braćo on opet nama Srbima očita bukvicu. Eto takav je taj „naš“ predsednik osećajan i „pravedan“ hebo ga zapad koji ga je nametnuo i lažima ga drži na vlasti. Ništa od Vučića ni mila i njegovih poustašenih milogoraca nego ceo srpski narod da pozove našu braću Ruse jer Rusi su s amerima imali dogovor pola pola ako se Juga raspadne ali su Rusi izgubili gotovo sve vreme je da se probude i uzmu svoju polovicu. Ali to mogu jedino uz pomoć Srba da pomognu da se stvori srpska država na prostorima kojima smo bili većina do etničkog čišćenja ustaša uz pomoć Vatikana i Evrope. Ali to Vučku ne pada na pamet no će Vučko ajmo Srbi u eu koja nema alternativu on je njihov plaćenik a naš veliki vođa vučko. Evropa i Vatikan su vekovni osvedočeni naši „prijatelji“ kako kaže Vučić pomogli su sve pokolje Srba u Hrvatskoj i Krajini i pomogli su Hrvatima izvršiti etničko čišćenje Srba. Stolećima Hrvatima pomažu u pokatoličavanju pravoslavaca ne samo u Hrvatskoj, Ukrajini, Belorusiji itd. nego širom sveta. Pomogli su odvojiti pravoslavnu Crnu Goru od pravoslavne Srbije i sad se trude zakuhati rat među braćom. Isto tako su pomogli polovicu Bosne očistiti od pravoslavnih Srba pripremaju i otimanje Vojvodine a vođa kaže naši „prijatelji“ U Srpskoj Crnoj Gori sluga Vatikana Milo predvodi katolike i mrzitelje Srba i pravoslavne crkve ponosi se ustašama i Crnu Goru gura pod papine skute. Zapitajte se braćo Crnogorci kud vas vodi Milo i milogorci oćetel’ ustaše i mrzitelji vere đedova postati? Došlo je vreme da se pokrene ceo srpski narod Srbije i bratske Srpske Crne Gore i da krenemo na ujedinjenje u jednu državu za veke vekova. Dosta je bilo vatikanskih podela i podmetanja preko domaćih petokolonaša. Idemo do oslobođenja Srbije i Srpske Crne Gore od izdajnika za krst časni i slobodu zlatnu.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u