НОВА ТАКТИКА ВЕЛИКЕ БРИТАНИЈЕ: Све преко леђа Балкана

НОВА ТАКТИКА ВЕЛИКЕ БРИТАНИЈЕ: Све преко леђа Балкана

9 јула 2018

Да ли је Европа постала место парадокса или трулих компромиса. Домаћин самита земаља Западног Балкана, који се организује с идејом да будуће чланице Европске уније ефикасније сарађују, јесте држава која од марта идуће године и дефинитивно напушта ЕУ.

Како Велика Британија може да оснажи кандидате и претенденте на чланство у ЕУ организујући самит Западног Балкана када је пре само неколико дана британска краљица одобрила закон о „брегзиту“.



У Лондону ће се 10. јула окупити премијери Албаније, Србије, Црне Горе, БиХ, Македоније и самопроглашеног Косова, али и више држава ЕУ — Аустрије, Хрватске, Француске, Немачке, Италије и Словеније. Реч је о петом самиту који је први пут одржан 2014. у оквиру Берлинског процеса који је иницирала немачка канцеларка Ангела Меркел управо с идејом ефикасније сарадње будућих чланица ЕУ.

Свесна парадоксалне ситуације Влада Велике Британије је покушала да предупреди питања саопштењем на свом сајту, објаснивши да је пред излазак из ЕУ заинтересована за Западни Балкан у жељи да он буде снажан, стабилан и просперитетан.

Или, како је то објаснио британски амбасадор у Србији Денис Киф Велика Британија напушта ЕУ, али не напушта Европу и вредности и интересе које дели већ десетинама, негде и стотинама година.

Зашто се заправо Британија бави напретком Западног Балкана на путу ка ЕУ из које је изашла управо како Унија не би кочила њен просперитет? На то питање Спутњика, дугогодишњи дописник српских медија из Лондона Синиша Љепојевић сликовито одговара: „Да судови држе воду“.

„Балкан, односно ове земље које нису чланице ЕУ сада су једини простор где Британци могу да показују мишиће јер од следећег марта више нису у ЕУ. Потребно им је присуство у овом делу Европе, јер они после изласка из ЕУ имају само НАТО и Западни Балкан“, истиче Љепојевић.

Према његовој оцени реч је, такорећи, о својеврсном „паблик рилејшену“, о дневнополитичком блефу, попут оног о слању 40 војних специјалаца, обавештајаца, због наводне бриге Британије за судбину БиХ, каже саговорник Спутњика.

Апсолутно је исти случај и са самитом о Западном Балкану који је, према оцени Љепојевића, на нивоу дипломатске симболике, да би се показало да је Британија и даље у игри, наводно бринући о том нестабилном региону.

Одличан познавалац прилика у Британији, који је управо одатле стигао, указује да је тај самит, без праве теме, са општим местима од економије и безбедности, до политике, површно организован. Путем интернета су, каже, контактирали учеснике и позивали их да дају свој допринос предлажући идеје. С обзиром на то што је могло да се сазна протеклих дана, самит ће, сматра он, углавном бити посвећен споразуму Македоније и Грчке као примеру сарадње међу држава Западног Балкана.

Љепојевић указује и на још један разлог због којег се Британија прихватила домаћинства овог самита који се организује у оквиру такозваног Берлинског процеса, иако Британија формално више није ни његов део. Желе да упуте поруку да су ту иако напуштају ЕУ.

Ипак, познавалац британских прилика указује да је реч о одржавању привида о присуству.

Он тако види и најаву слања 40 специјалаца у Босну и Херцеговину, запитавши како 40 војника, који седе са слушалицама на ушима, могу да спрече било чији утицај, а камоли Русије. Подсећа и да су у завршници Светског фудбалског првенства у Русији сада опет пласирали причу о двоје отрованих Енглеза наводно истим новичокомкао у случају Скрипаљ. Та прича је, како каже, већ пропала, јер је толико наивна и неталентовано сложена да у њу више нико ни у Британији не верује.

„Самит о Западном Балкану у Лондону је једна политичка гимнастика, одржавање привида о присуству, која треба да покаже наводну бригу за овај регион и да пошаље поруку, пре свега Немачкој, али и Француској: ’Ми излазимо из ЕУ, али ми смо и даље тамо присутни‘“, закључио је Љепојевић.

(Спутњик)

KOMENTARI



2 коментара

  1. rajko says:

    Obicni sibiceri po pijacama. Ima malo publike ali njima je potrebno da uvek imaju bar jednu zrtvu. Prevara obicno picinje tako sto jedan (ali njihov) dobije a onda se ukljucuju naivcine. Kad opeljese nekog svi beze na sve strane samo jedan ostaj uz opljackanog i pokazuje mu gde su "sigurno" prevaranti pobegli. A pandur koji stoji sa strane i sve to posmatra (dobio je i on svoj deo), drzi se za ogradu da se ne srusi od smejanja. Svi su odradili svoje: sibiceri su kapitalisti, pandur je naoruzana sila u sluzbi tih kapitalista a onaj opljackan smo mi, obican, naivan svet koji veruje u sve sto je na tarabi napisano. I tako to traje, traje, traje....

  2. Miraš. says:

    Велика Британија је заинтересована за Балкан одавно још из периода када је она била водећа светска сила. В.Б. је у поступку изласка из ЕУ и сада је посебно заинтересована да још више повећа свој не мали утицај на Балкан, то нам говори да највероватније ни Србија ни остале бивше југословенске републике неће стићи у ЕУ. Дружиће се са британским неоколонијалним господарима који одлично знају свој посао. Не жели Британија као што је овде фино речено да помогне ЕУ, него зна да ЕУ све више губи своју снагу и да ће је све манје интересовати Балкан. Велика Британија као искусна стара граблјивица спремна је да попуни ту шуплјину и граби за себе Балкан и наравно настоји да он буде и остане само Западни Балкан. Након упада на Косово 1999.године тамо се појавио и nasmejan slikao принц Чарл лично, а 2016 године појавио се у широј посети Србији и то са посебним задржаванјем у Војводини. Nije mu tada smetalo što je njegova V.Britanija bila predlagač Rezolucije o genocidnosti srpskog naroda prethodne godine. Бивши британски премијер Тони Блер био је највећи подстрекач Клинтону да изврши агресију на С.P.Југославију, а и сада кружи po Srbiji као око готовог леша.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u