Нови хрватска условљавања за Србију

Нови хрватска условљавања за Србију

25 фебруара 2015

pol-rampe_620x0Само дан након што су у Европском парламенту одбијени захтеви Загреба да европски пут Београда услови читавом листом нових задатака, из Хрватске су стигле нове претње да ће саплитати Србију.

Пошто су убедљивом већином од 50:4 у Спољнополитичком комитету ЕП и званично одбијени њихови амандмани на резолуцију о напретку Србије известиоца Дејвида Мекалистера, хрватски посланици најавили су још јачу дипломатску офанзиву да се српском тужилаштву оспори право да истражује и подиже оптужнице за злочине на подручју бивше Југославије.

Они ће у свим институцијама ЕУ наставити да траже да Србија промени Закон о организацији и надлежности државних органа у поступку за ратне злочине. Покушаће ово питање да ставе на дневни ред пленарне седнице ЕП у марту. За Хрвате је пропис споран јер је њихов грађанин Вељко Марић осуђен у Србији због ратних злочина и служи казну у једном од наших затвора.

У Министарству правде „Новостима“ је речено да Србија остаје при томе да се закон неће променити, без обзира на уцене и претње.

Мекалистер је поручио да се противи томе да се европске интеграције Србије услове решавањем отворених питања које имамо са Хрватском.

Министарка за ЕУ Јадранка Јоксимовић тврди да је закон у складу са принципима универзалне јурисдикције за ратне злочине који су усвојиле и неке друге државе у ЕУ. То је потврдио и Сајмон Морђу, један од директора у ЕК.

За Александра Сенића, шефа скупштинског Одбора за ЕУ, било је очекивано да амандмани хрватских посланика буду у највећој мери одбијени:

– Резолуција је остала избалансирана и уравнотежена.

Од 222 амандмана, колико је поднето на Мекалистерову резолуцију, у нови текст уграђен је 21 компромисни амандман. Ту се од врха ЕУ тражи да отвори преговоре са Србијом, а наша земља добила је похвале за реформе, напредак у дијалогу о нормализацији са Приштином и развој добросуседских односа.

ШОПРАД : НЕМА СРБА

У Европском парламенту јуче је усвојен и Нацрт резолуције о Косову, против које је био француски посланик Емерик Шопрад. Он је објаснио да се у документу не помиње да је „ова провинција одговорна за етничко чишћење Срба, пошто је од 1999. до 2004. године протерано њих 235.000“. Шопард је навео и да се противи логици интеграције Косова у ЕУ, када унутар Уније нема консензуса око његовог статуса, и истакао је да сви знају да је Косово легло међународног криминала трговине дроге и људи.

ШТА ЕП ТРАЖИ ОД НАШЕ ЗЕМЉЕ

* прикључење санкцијама Русији
* отварање архива ЈНА и РДБ * не смањивати аутономију Војводине
* обезбедити већу слободу медија

(Вечерње новости)

KOMENTARI



Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u