ОВИХ 5 ПОРУКА у 4 ДАНА НАМ ГОВОРЕ ДА КОСОВО И АЛБАНИЈА у 2018. крећу у уједињење?

ОВИХ 5 ПОРУКА у 4 ДАНА НАМ ГОВОРЕ ДА КОСОВО И АЛБАНИЈА у 2018. крећу у уједињење?

28 новембра 2017

У албанском граду Корча одржана је заједничка седница влада у Приштини и Тирани, под слоганом „Једна земља, један народ, један сан“.

Иако нико од званичника из Приштине и Тиране није у последње време поменуо термин „Велика Албанија“, пет порука званичника које су упутили у само четири дана могу се протумачити као намере да у наредној 2018. години планирају уједињење такозваног Косова и Албаније.

ПРВА ПОРУКА

Албански министар за Албанце ван границе, Пандели Мајко, позвао је на Економском форуму албанске дијаспоре у Приштини косовске власти на „отварање граница“ 1. јануара 2018. називајући то „европском акцијом“.

Приштински лист „Коха диторе“ пренео је да је Мајко, бивши премијер Албаније у време НАТО бомбардовања Србије, у суботу је на форуму „говорио у име актуелног председника владе Албаније Едија Раме“.

Мајко је изјавио да 1999. године „када је Албанија отворила границе косовским Албанцима, нико из света није питао за пасоше и да ни сада нема потребе за документима“.

– Ми, Албанци, са друге стране радујемо се отварању границе до јануара 2018. Изведимо ову европску акцију – поручио је Мајко.

ДРУГА ПОРУКА

Албански академик Реџеп Ћосја изјавио је да уједињење Косова и Албаније треба да буде следећи први циљ Албанаца, тврдећи да његово остварење неће бити могуће уласком у Европску унију, преноси РТС.

– Ми данас чујемо људе како ће то питање бити решено у Европској унији. Не, неће се решити у Европској унији. Као што не дозвољава државама чланицама поделу на две земље, Европска унија не дозвољава да се њена два члана уједине у једну државу – рекао је Ћосја албанској ТВ станици „Вижн плус“.

Он сматра да треба искористити историјски тренутак „након стварања две државе Албанаца“.

– Треба да размишљамо и морамо да знамо и морамо бити јасни шта желимо и шта је за нас у овом тренутку, у овој историјској срећи која нам је понуђена – навео је Ћосја и додао:

– Требало би да имамо јасан циљ, да знамо како би требало да идемо ка том циљу, морамо имати јасан пут. Као прва тачка: уједињење Косова са Албанијом, без уласка у Европску унију.

Он тврди да „уједињење није само жеља, воља, или осећање Албанаца, већ питање које решава многе друге проблеме живота албанског народа“.

ТРЕЋА ПОРУКА

У албанском граду Корча одржана је заједничка седница влада у Приштини и Тирани, под слоганом „Једна земља, један народ, један сан“, на којој је отписано 12 споразума и меморандума о сарадњи. Премијери такозваног Косова и Албаније Рамуш Харадинај и Еди Рама су се, како су пренели медији, обавезали да ће учинити за економску интеграцију „две државе“.

На заједничкој конференцији за новинаре са косовским премијером Рамушем Харадинајем, након седнице две владе, Рама је најавио да ће наредна таква седница бити одржана у Пећи.

– Што се тиче наредног састанка, одлучили смо да га одржимо у Пећи. Грубо речено, састанци две владе не треба да изазивају друге, уместо тога они треба да гурају ствари напред – рекао је Рама на питање да ли би се усудили да одрже такав састанак с друге стране Ибра, у Митровици.

Упитан да прокоментарише то што је председник Републике Српке Милорад Додик рекао да северни део Косова види као део Србије, Рама је рекао да је „свако слободан да сања“, преноси АТА.

– Балкан је слободан и свако је слободан да сања. Ми смо јасни око наших снова и нико не може да нам стане на пут – тврди Рама.

ЧЕТВРТА ПОРУКА

На Косово је данас први пут званично прослављен Дан албанске заставе, који је одлуком Рамуша Харадинај проглашен за државни празник.

Иако власти у Приштини тврде да је Косово независна држава, овим потезом су одлучили да прослављају празник друге суверене државе, која је призната у међународним оквирима.

ПЕТА ПОРУКА

Централна манифестација поводом Дана независности Албаније одржана је данас у Валони, уз присуство представника државног врха и косовског председника Хашима Тачија.

Албанија данас обележава 105. годишњицу од доношење Декларације о независности.

Иначе, албанску заставу су на почетку церемоније на јарбол подигли председник Иљир Мета, премијер Еди Рама, косовски председник Хашим Тачи.

Стара прича која с времена на време утихне, па се појача, тако коментарише за Телеграф.рс, Милован Дрецун, председник скупштинског Одбора за Косово и Метохију, ове поруке које стижу из Тиране и Приштине. Међутим, према његовим речима, треба видети која је позадина поменутих порука.

– Ово сада већ постаје једна осмишљена кампања, где се припрема терен за нешто што треба да уследи. Питање је шта Албанци то планирају. Да ли мисле да ће доћи до неке међународне конференције на којој ће се коначно решавати статус Космета, јер је јасно да једнострано проглашена држава запела у ћорсокак, када је у питању признање пуног међународног субјективитета или покушавају да у очекивању тог расплета догађаја испоставе међународној заједници неке своје максималистичке захтеве, а то је обједињавање тих, како они кажу, албанских етничких територија што укључује и део Македоније, па да на крају извуку мање до тог захтева, али да се припреме за то – рекао је Дрецун.

Он каже да треба видети да ли у том свом захтеву имају подршку неке западне земље и шта таргетирају, јер повремено активирање приче о „Великој Албанији“ постаје бесмислено и већ виђено.

– Али овога пута захтеве које постављају, износе као нешто што би били конкретни кораци ка „Великој Албанији“, па остаје да видимо шта желе са овом најновијом кампањом – закључио је председник скупштинског Одбора за КиМ.

(Telegraf)

KOMENTARI



Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u