ОВО ЋЕ БИТИ СВЕТСКА КАТАСТРОФА: Америка чека само сигнал

ОВО ЋЕ БИТИ СВЕТСКА КАТАСТРОФА: Америка чека само сигнал

22 септембра 2019

Након напада дроном на Абкаик у Саудијској Арабији, највеће светско постројење за прераду нафте, изгледало је као да је Блиски исток поновно на ивици рата, пише у анализи Јутарњи лист.

Чланови владе америчког председника Доналда Трампа директно су окривили Иран, Трамп је најавио да је Америка попут пушке „запета и спремна“, али се затим “примирио“ и објавио да чека да му Саудијци кажу шта желе даље да учини, пише у тој анализи.



Када је државни секретар Мајк Помпео стигао у среду у Ријад, пет дана након напада, чак је и најагресивнији члан Трампове владе знатно ублажио своје ставове и најавио да Вашингтон и његови савезници трагају за „мирним решењем“ ситуације. У позадини овог сложеног случаја као и увек налази се жестока битка Ирана и Саудијске Арабије за доминацију на Блиском Истоку, заливски хладни рат, у којем готово да и нема позитиваца, наводи хрватски лист.

Данашње растуће напетости почеле су пре нешто више од годину дана, када је Трамп одлучио да се Америка једнострано повлачи из споразума о нуклеарном наоружању са Ираном, који је на три године колико-толико спустио тензије у регији.

Трамп је годинама критиковао споразум са Ираном, верујући да може да постигне бољи, а приликом изласка из споразума најавио је како ће пронаћи „стварно, свеобухватно и трајно решење“ које би требало да спречи Иран да развије нуклеарно оружје.

Наметнуо је санкције Ирану, верујући да ће Техеран тиме присилити да се врати за преговарачки сто и пристане на уступке које би потом могао да приказује као свој велики спољнополитички успех, но та стратегија му се обила о главу.

Иран је након америчког повлачења из споразума почео да се понаша све агресивније у региону, вероватно да би демонстрирао предности мировног споразума, али и како би обезбедио да у будућим преговорима напуштени споразум буде тек полазна тачка, минимум испод којег се не иде.

Већи део агресије Иран је усмерио на највећег регионалног супарника, уједно и најоданијег америчког савезника у региону, Саудијску Арабију. Иранци су одлуцили да Саудијце ударе тамо где их највише боли и где ће цео свет осетити последице – производњу нафте.

У мају ове године неидентификовани нападачи саботирали су четири нафтна танкера у Оманском заливу, од којих су два била у власништву „Арамка“, саудијске државне нафтне компаније. Према извештају Уједињених нација, напад су одрадиле изразито добро обучене и обавештене снаге. Истрага УН закључила је да је напад „морао да буде спонзорисан од стране неке државе“.

Иако се вероватно радило о иранским специјалцима, што су тврдили и Вашингтон и Саудијска Арабија, Техеран је задржао довољну дистанцу да може да негира било какву умешаност. САД су одговориле слањем додатних 1.500 војника у Персијски залив, заједно са извиђачким летелицама, ратним авионима, војним инжењерима и другим снагама.

Месец дана касније нападнута су још два танкера, поновно без икаквих доказа о томе ко су нападачи. Убрзо је дошло и до директног сукоба америчких и иранских војних ресурса, када је противваздушна одбрана Иранске револуционарне гарде срушила најмодернији амерички извиђачки дрон „Глобал Хок“ у Ормуском мореузу.



Трамп је дан касније тврдио да је све било спремно за одмазду у виду авио напада на иранска војна постројења, али да је напад отказао у последњем тренутку, 10 минута пре планираног почетка, јер су му војни званичници рекли да би у нападима погинуло до 150 људи. Одмазда је дан касније изведена у облику сајбер напада, без људских жртава.

Саудијска Арабија на папиру је изузетно моћна војна сила, са трећим највецим војним буџетом на свету, иза САД-а и Кине. Али, у пракси се показала као “папирни тигар“.

У директном сукобу Саудијске Арабије и Ирана војни аналитичари тврде да „не би било победника“. Иран има двоструко више војника од Саудијаца, али ирански авиони су стари и очајнички им треба модернизација. С друге стране, Иранска револуционарна гарда оставља утисак знатно боље организоване војске и много боље мотивисане.

(Тањуг)

KOMENTARI



9 коментара

  1. Miraš says:

    Nakon ovakve analize mogu samo da zaključim: Glup kao Rvat. Kazniće nas zbog ove moje primedbJe pa nas neće nas primiti u EU.

    • Mile says:

      Jeste slaba analiza. Pogledao sam original. Samo su opisivali stanje i ko je šta rekao, a zaključci su izostali. ... Ako SAD i natovske zemlje, Saudijska Arabija, Izrael, zatim još Katar, UAE, Turska, itd. itd. nisu uspeli da svrgnu Asada, kako se uopšte usudjuju da misle o uspehu njihovog napada na Iran??? Ako veoma dobro naoružana saudijska vojska i svi ostali saveznici nisu mogli da slome otpor bosonogih Huta, kako li će se tek pokazati protiv vojske Irana? ... Pre će biti da moćna i bogata S. Arabija ne sme ni da prizna da su ih nakon 4 godine ratovanja porazili Huti, niti da dozvoli mogućnost da njihovo najveće naftno postrojenje pogodjeno je zahvaljujući veštini hutskih siromaha iz pustinje. Zamislite koja bruka bi bila takvo priznanje za S.Arabiju pred ostalim arapskim zemljama, zatim pred drugim državama svetski značajnim proizvodjačima nafte. Takodje SAD sakriva svoju veliku bruku da kombinacija njihovih PVO sistema spavala je i sasvim je zakazala u zaštiti tako značajnog objekta, pa još da priznaju da je pala pod udarem Huta!!! Saveznici SAD i KSA u ovoj situaciji naprosto moraju da ukazuju prstom na neku značajniju silu, dakle na Iran, da bi koliko toliko smanjili bruku i to dvostruku bruku. ... Novi rat na B. Istoku za SAD znači da će ostvariti značajne prihode u milijardama dolara od prodaje naoružanja bogatoj i glupoj vladarskoj kući Saud.

  2. Miraš says:

    Saudijci jesu značajno jači u avijaciji, ali zamislite kako će da padaju njihovi aviončići, kao kante, kad Iran uključi Bavar 373 a imaju i ruske S-300.

  3. Miraš says:

    Interesantnijа je tema koje sve ciljeve će Iranci pogoditi sa svojim balističkim raketama. Unapred su najavili da će uništiti 2 amerčke baze (1 u Kataru i još 1 u UAE) i 1 američki brod. Šta ako taj početni zadatak u praksi pomnože sa 2 ili sa 3?

  4. spira says:

    Oni koji su napali bluztnakinje su napali i Saudisku Arbabiju

    • теоретичар says:

      Најзад један истомишљеник. Ја се мало шалио а мало тврдио исто што и ви пре који дан, али слаба била вајда.

  5. Slobodanka says:

    Sjedinjene A. Države su odavno zadale sebi za cilj da slome Iran. Tramp će u jednom momentu doneti odluku o napadu na Iran, a Iran će na to biti spreman, brzo će odraditi mobilizaciju. Američki napad na Iran u prvoj fazi znači bombardovanje iz aviona i sa drugih nosača, ali verujem da će Iran izdržati taj napad. Iran neće pokleknuti.

  6. Mile says:

    Ameri baš dugo prave priliku za napad na Iran, ali na kraju neće uspeti da postignu šta su hteli. Biće bukvalno probušeni iranskim raketama. Ma biće duplo ispuvani što raketama što zbog neuspeha.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u