ОВО ФАРМАЦЕУТИ KРИЈУ ОД ВАС! ДОKТОРKА ТОДОРОВИЋ ОТKРИЛА KОЈЕ БИЉKЕ ЛЕЧЕ! Бели лук никако пре операције, чај од крушине за затвор, срдачица за штитну жлезду…

ОВО ФАРМАЦЕУТИ KРИЈУ ОД ВАС! ДОKТОРKА ТОДОРОВИЋ ОТKРИЛА KОЈЕ БИЉKЕ ЛЕЧЕ! Бели лук никако пре операције, чај од крушине за затвор, срдачица за штитну жлезду…

24 јануара 2020

Верица Тодоровић фитотерапеут и нутрициониста открила је на који начин можемо да се лечимо природно, зашто грешимо када пијемо доста увиног чаја код уринарних инфекција, зашто чај губи лековито дејство ако се кува дуже, колико зеленој чаја сме да се пије дневно и зашто не сме да се пије увече, зашто камилицу не смемо да дуго пијемо и још много непознатих ствари о биљкама!



ЗАБЛУДЕ

Употреба лековитог биља је безбедно јер је оно природно

„Биљке колико могу да буду добре, могу да буду и лоше. Прво што треба да урадимо јесте анамнеза пацијента, односно да се утврди право стање огранизма, да ли је реч о превенцији или лечењу. То се види на основу крви и урина. У великој смо заблуди јер камилицу користимо у дугом временском интервалу и они могу да изазове велике поремећаје. Нарочито ако користимо јаче, оштрије биљке које садрже алкалоиде. Ту пре свега спадају руса, жалфија, како код жена тако и код мушкараца.

Ако неко нема времена да кува чај, добра замена су тинктуре, али само ако су припремљене на прави начин. Постоје препоруке које лековите биљке смеју дневно да се користе у којој мери, доза се креће од 2,5 до 750 мл, у зависности од биљке“, открива докторка.

Зелени чај се може користити свакодневно у неограниченим количинама

„То је велика заблуда, зелени чај никако не сме увече да се пије јер је стимулативан, нарочито код особа које имају тахикадрију и повишен крвни притисак. Најбоље је да се пије ујутру и једна до две шоље дневно. Најчешћа грешка коју сам приметила јесте дуго држање чаја у води. Он се мора припремати у складу са упутством, ако пише 5 минута, то толико треба да траје, у сурпотном изазивамо проблеме у дигестивном тракту. Исто тако ако га припремамо мање времена од препорученог, може се десити да такорећи пијемо у празно. Оно што је исто важно јесте да се води рачуна о температури, неки активни принципи се губе у тачки кључања, као рецимо етерична уља која се потпуно губе. Мера и доза су веома важни, али и временски интервал у ком се чај користи, односно он не сме бити дужи од три недеље“, додаје докторка Тодоровић.

Могуће је доста смршати уколико се свакодневно користе одређени биљни препарати, а навике у исхрани остану исте

„То би било фантастично да је могуће, али није. Има мало истине, али само ако хоћемо да смршамо килограм, два или три, али уз дужи временски интервал. За више килограма, мора се мењати стил живота, мора се кренути од дигестивног тракта, очистити бубреге, јетру. Дигестивни трак је 70 посто имуног система, не можемо да топимо масноће без чишћења. Добар диуретик је раставић, он има својство да избаци воду а да остави минерале и соли. Раставић у себи има силицијума, он је одличан против канцера. Добра биљка је и берберис вулгарис, он убрзава метаболизам, а чисти бубреге и јетру, а за све нас који смо вечито у стресу и смирује, а такође је и антиканцероген.

Чај од крушине спада у други ред лаксатива, али у већини случајева га користе самог, што је велика грешка. Најбоље је комбиновати га са раставићем, листом брезе, а за жене цвет зове, као и нана. То је битна пропорција, крушина у том случају може да буде феноменална, нећемо имати болове у стомаку, а оно што је мање познато је да подиже гвожђе“, додаје она.

У току уринарне инфекције потребно је узимати што више увиног чаја

„То је велика заблуда, пре свега ува у себи има танина, а они могу да буду проблематични за стомак, нарочито ко има проблеме са желуцем. Још један важан састојак уве је арбутин, који изазива затвор. Уву је добро користити за уринарне инфекције, али је пре тога потребно користити соду бикарбону – и то пола кафене кашичице или једну целу соде у децилитар воде, а после пола сата 2,5 делицитра чаја од уве. Увин чај се пије две до три шоље дневно, између оброка, односно минимум пола сата пре оброка“, открива Тодоровић.

Пребиотик је исто што и пробиотик

„Сви знају за пробиотик, то су добре бактерије. Најпознатији пребиотик је инулин, то је природно биљно влакно, угљенихидрат. Он стимулише пробитиок да расте, а уништава лоше бактерије. Инулина има у банани, црном луку, маслачку, али је проблем што су нам потребне велике количине банана да бисмо унели неопходну дневну количину инулина, односно око 2,5 килограма банана или од 500 грама до килограм, два лука. Рецимо инулина имамо скроз издвојеног из корена цикорије, а довољно је између 5 и 30 грама, а веома је укусан. Он стимулише имуни систем и нема контраиндикација, једино ако претерамо је ређа столица или блага надутост, али могу сви да га користе. Такође снижава гликемијски индекс у храни, препоручује се дијабатесом. Ако имате потребу за слаткишима, узмете 5 грама инулина и она нестаје“, додаје докторка.



ИСТИНЕ

Стање готово сваке болести може се побољшати употребом неке лековите биљке

„Прво се чисти дигестивни тракт, па се онда користе чајне мешавине. Биљка русу се третира као отровна биљка, битна је количина, али је антиканцерогена и добра је за снижавање холестерола. За холестерол је добра и атричока, као и боквица. Људи који имају висок крвни притисак користе бели лук, али он разређује крв, па га не би смели да користе пацијенти који иду на неку операцију две недеље пре интервенције“, истиче Тодоровић.

Биљном терапијом се може утицати на хормоне

„На све хормоне и аутоимуне болести се може утицати биљном терапијом. Рецимо поремећаје штитне жлезде врло често имају хиперсензитивне особе, односно емотивци. Срдачица рецимо доводи хормоне у баланс и уједно смирује. Ако осетите нервозу узмете капи ове биљке, само не треба предозирати, а у том случају долази до поспаности“, наводи она.

Биљке се могу употребити као природно контрацептивно средство

„Рецимо биљка јаребика је одлична контрацептивна биљка, али морамо да знамо и контраиндикације – она је добра за реуматска обољења, код мушкараца када се скупља мокраћна киселина, али она разређује крв, тако да се мора констултовати стручњак“, посебно истиче Тодоровић да се све мора радити уз консултације лекара.

Биљним препаратима је могуће побољшати концентрацију

„У већини случајева се узима биљка гинко билоба, она је наиспитанија биљка на свету и најстарији фосил. Ту је и мирта, али све биљке које се користе за концетрацију разређују крв и оне се често користе после можданог удара. Мора се водити рачуна, у руској литератури је биљка која је три пута екфикаснија од гинка, то је суручица медуника“, истакла је докторка Тодоровић.

(Informer)

KOMENTARI



Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u