ОВО ЈЕ ПРАВА ИСТИНА о историји ВЕЛИКЕ БРИТАНИЈЕ!

ОВО ЈЕ ПРАВА ИСТИНА о историји ВЕЛИКЕ БРИТАНИЈЕ!

12 децембра 2018

Британија је владала Индијом око 200 година, што је био период великог сиромаштва и глади. Богатство Индије потрошено је у та два века. Реномирана економисткиња, Утса Патнаик, која је истраживала фискални однос колонијалне Индије и Британије, покушала је да одговори на питање које мучи бројне Индијце: колико су новца тачно Британци узели од Индије?

Патнаикова је у свом есеју објављеном у новинама Универзитета Kолумбија, рекла да је Британија Индију “исцедила” за 45 билиона долара, што је до данашњег дана и те како допринело сиромаштву ове земље.



Патнаикова је рекла да су ожиљци колонизације и даље видљиви, упркос томе што је Британија напустила Индију пре 70 година. “Између 1765. и 1938. године, укупна количина исцрљеног новца јесте 9,3 билиона фунти односно 45 билиона долара. То је довело до извоза вишка прихода и до каматне стопе од 5%”, рекла је Патнаикова.

Она је додала да Индијцима никада није дат кредит за дуг, за њихове драгоцене ресурсе попут злата, које је хранило британски народ.

Према истраживању, приход земље био је миран током периода од 1900. до 1945-46. године. Од 1900. до 1902., Индији капитал је растао . Индија је тридесетих година имала другу највећу зараду од извоза на свету.

Сваке године, како тврди Утса, Британсци су трошили ресурсе у вредности од 26 до 36% владиног буџета. Ово је променило путовање Индије ка “развијеној” нацији. Економисти верују да би земља живела много боље, да су ове зараде остале у земљи и имала би боље здравствене и социјалне услове.

Патнаикова је рекла да док су људи у Индији умирали због неухрањености и болести, Британци су и даље узимали новац од сиромашњих Индијаца. Током 1911. године животни век Индијаца био је само 22 године.

Она је рекла да је Британија извозила храну и наметнула високе порезе, који су ширили глад у Индији и умањили њихову куповну моћ. Што се економије тиче, годишњи капитал од потрошње намирница, што је било 200 кг 1900. године спао је на 137 кг после Другог Светског рата 1946. године.

Она каже да је позиција Индије у време независности била веома суморна, због свих социјалних фактора.

Пре Утсе, лидер Kонгреса и писац Саши Тарур је у својој књизи “Неславна империја” (Инглориоус Емпире) назвао британског премијера Винстона Черчила, који је сматран највећим вођом и заштитником слободе говора током рата, “једним од најгорих геноцидних диктатора”.

“Ово је човек због којег нас је Британија лишавала слободе и демократије, и има толико крви на рукама као неки највећи диктатор 20. века”, рекао је приликом једног интервјуа.

(Wебтрибуне.рс)

KOMENTARI



2 коментара

  1. Taipova Češma says:

    јенглези - у души геноцидан народ.Ма какав народ - дебили и идијоти.

  2. Velika Metla says:

    Пиргаво зло се многима замерило! Многи желе да их виде на дну океана! И ја ! Даће Бог! Ако је ико заслужио они су!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u