Парлићеве ноте на поклон

Парлићеве ноте на поклон

28 фебруара 2018

ДЕО богате заоставштине Димитрија Парлића (1916-1986), нашег великог балетског уметника и кореографа, одскора се чува у Народној библиотеци Србије.

Вреднa и разноврсна грађа, за коју је НБС богатија, односи се на професионална деловања, интересовања и усавршавања Димитрија Парлића. Поред нотних материјала и либрета, као и аудио-касета, магнетофонских трака и грамофонских плоча, неопходних алата у кореографском раду уметника, поклоњене су и књиге, сценарија, текстови и видео-снимци.

Вођена жељом да грађа буде доступна широј јавности, Димитријева кћи Биљана Парлић препознала је да ће је национална библиотека на најбољи начин чувати, заштитити и давати на коришћење. Други део заоставштине који чини архивска грађа, Биљана је поклонила Архиву града Београда, где ће бити оформљен Легат Димитрија Парлића.

Парлић је обогатио национални репертоар балетима домаћих композитора и оставио неизбрисив траг, а његове кореографије до данас се играју на нашим и европским сценама. Рођен 1916. године у Солуну, балетски се школовао у Бечу и Берну, од 1942. године био солиста у Народном позоришту у Београду, а затим шеф балетског ансамбла и кореограф. Доцније постаје директор балета Државне опере у Бечу па и у Римској опери да би се 1971. вратио у Београд.

 

Као играч, показао је посебан смисао за улоге засноване на играчкој традицији наших народа, а кад се због болести повукао са сцене, наставио је изузетно успешну кореографску каријеру поставивши низ балетских дела са маштовитошћу и оригиналношћу каква се ретко среће.

Захваљујући првим поставкама балета на музику домаћих композитора, али и стилизацији фолклорних елемената, Парлић се потврдио као стваралац играчког националног блага које треба чувати и истицати. Величина његовог дела до данас није надмашена, а и за живота је био цењен и поштован, делећи своју светску славу и са играчима и са својим народом.

ПРИЗНАЊЕ

УДРУЖЕЊЕ балетских уметника Србије установило је награду „Димитрије Парлић“ 1996. године, а добијање плакете са ликом великог уметника (уз диплому УБУС и новчани износ) сматра се највећом чашћу коју кореограф може понети.

KOMENTARI



Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u