ПОТРЕСИ У ИТАЛИЈИ: Почео удар на Салвинија

ПОТРЕСИ У ИТАЛИЈИ: Почео удар на Салвинија

7 септембра 2019

У Риму је у четвртак формирана друга Влада новог премијера Италије Ђузепеа Kонтеа, као резултат савеза антиестаблишментског покрета Пет звезда и централно-леве Демократске партије. Са просечном старошћу од 47 година, то је најмлађа Влада у историји Италије, у којој трећину министара чине жене, седам од њих 21.

Тако ће нова министарка унутрашњих послова Лучијана Ламоргезе бити задужена за промену оштре политике против миграната свог претходника лидера Лиге Матеа Салвинија, који се оштро противио бриселској мигрантској политици и који је изазвао пад досадашње коалиције са покретом Пет звезда.



„Врућ кромпир“ пао је у руке новог министра економије Роберта Гвалтиерија, који ће морати да обликује буџет за 2020. годину, како би спречио повећања ПДВ-а у износу од 23 милијарди евра, смањи порез и уведе минималну плату, држећи Европску комисију по страни.

Kо се највише радује

Нови састав Владе у Риму чини се да посебно радује Брисел. Наиме, потпредседник Европске комисије Франс Тимерманс је изјавио да је добро што је нова Влада Италије на потпуном проевропском курсу и додао да је спреман на сарадњу са њом.

Међутим, како за Спутњик оцењује политиколог Александар Павић, радост бриселске администрације могла би да се претвори у „Пирову победу“.

„Ова влада направљена је само како би се спречио Салвинијев долазак на власт, како би се спречио ’још један Орбан‘, овог пута у Италији. То је практично главни замајац формирања нове Владе, у шта су више били умешани спољни фактори, него сами Италијани. Наиме, Салвини и његова партија су сада најпопуларнији политичар и партија у Италији, а ова влада је формирана само да би се спречили превремени избори на којима би Салвини однео победу и самостално формирао власт. Такав исход био би наставак оног такозваног ’популистичког таласа‘ којег се бриселска ’дубока држава‘ толико плаши“, објашњава Павић.

Салвинијев одговор

Он напомиње да треба имати на уму да, иако Брисел краткорочно гледано има разлога за задовољство, лидер Лиге Матео Салвини неће мирно да се повуче и да ће већ наредног месеца организовати протесте.

„Његова порука ће бити да народна воља мора да се поштује и да Влада не може да се прави мимо најпопуларније политичке снаге у земљи. Салвини ће искористи атмосферу у друштву и то што је Брисел практично, заједно са партијама које су сада формирале власт, направио један отворено антидемократски чин, уместо да се иде на ванредне парламентарне изборе где би грађани опет исказали своју вољу по питању тога ко треба да води Италију“, сматра Павић.

Kада је реч о будућности нове Владе, наш саговорник каже да је јасно да ће она бити приморана да иде непопуларним курсом даље политике затезања у економској сфери, као и либерализације мигрантске политике.

„Они ће морати опет да пуштају више миграната него што је то био вољан да ради Салвини, а његов оштар став у том погледу управо је био и главни разлог његове велике популарности. Дакле, имамо краткорочну победу бриселократије над демократском вољом народа у једној од земаља чланица Европске уније“, истиче Павић.



Kолико ће опстати нова влада?

Наш саговорник сумња да ће ова Влада опстати до наредних редовних парламентарних избора 2023. године.

„Италија је у јако лошем финансијском стању, а политика која ће се водити скоро да гарантује да ће то стање бити још горе. Притом, ако будемо сведоци нове навале миграната, уз протесте Салвинијеве Лиге, све то ће опстанак ове владе пуне четири године чинити немогућим. Питање је да ли ће опстати и годину дана. Међутим, Брисел је, као и цела та глобалистичка суперструктура на политичком Западу, сада у фази да бира чак и краткорочне победе, јер више нема никакву визију осим да како-тако одржи тај неодрживи неолиберални систем због којег све више људи лоше живи“, категоричан је Павић.

Брисел сада, уверен је Павић, размишља по принципу „од данас до сутра“, али растуће незадовољство свуда у свету, па и у Италији, због тешке економске ситуације, бесперспективности и све веће социјалне неједнакости довешће до тога да ће Влада у Риму тешко моћи да оствари пун мандат.

Сандра Черин (Спутник)

KOMENTARI



Један коментар

  1. milorad2 says:

    Birokratski državni udar uz mešanje i pomoć sa strane.Obiće im se to o glavu ali njima u briselu je očajnički potrebna garnitura u italiji koja će uvesti italiju u finanisjki kolaps kao i grčku što su očerupali.Nije njima do migranata, njima je do dojče banke i evra.NEKO mora da plati toksične obveznice deponovane u nemačkoj,grci su odradili jednu tranšu i ostali unazadjeni socijalno i ekonomski najmanje 10 god., sad stiže druga tranša i to je namenjeno italiji.Ovi će da potpišu u "ime naroda" a salvinija će kad pobedi na neminovnim izborima u bliskoj budućnosti da sačeka teška kriza u italiji.I što je za režisere ove vlade iz brisela NAJGORE, Italijani VIDE šta se radi i opet oni guraju tu priču, toliko su očajni izgleda.Umesto da bankrotiraju lopovske finansijske institucije i pohapse bandite sa kravatama oni se spremaju da opljačkaju MILIONE ljudi-"legalno" :)CCC.Ovo će da bude početak KRAJA EU.Moće se desiti da italija ekspres izadje odatle u nekoj doglednoj budućnosti i da to povuče još neke sa njom, a za sve su krivi amerikanci i njihov obaveštajni i politički mehanizam duboko ugradjen u same temelje nemačke "države".Ko god je slušao nemce i radio navodno sa njima ustvari je direktno radio po nalozima vašingtona i sam sebe gurnuo u finansijsku propast, jer ratove neko mora da plati a amerika niti ima pare da plaća to bez sopstvenog ekonomskog kolapsa niti je imala nameru da to uopšte plati.Platiće "saveznici"-OVCE su u toru spremne za klanje sad će da radi kasapin:)Ove jeseni se očekuju TEŠKI finansijski lomovi sada je pitanje još kratkog vremena,balon ne može još dugo da se dopumpava.Iskreno ja sam iznenadjen koliko je to sve dugo uopšte i trajalo mislio sam da će ranije to da pukne:)

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u