Пред нама је КРАХ ЕВРОПСКЕ УНИЈЕ!

Пред нама је КРАХ ЕВРОПСКЕ УНИЈЕ!

16 децембра 2015

euro 676Европске интеграције застају и крећу изгледа у рикверц – то је јучерашња процена водеће америчке бонитетне агенције Стандард енд Пурз, уз најаву да би ЕУ могла ускоро остати без свог садашњег АА+ рејтинга, пренео је Ројтерс. Оклевање чланица ЕУ да се – суочене са мигрантском кризом – ближе интегришу, могући излазак Велике Британије из блока 28 држава и слабљење осовине Берлин–Париз главни су разлози за најновије упозорење америчке бонитетне агенције.

„Све је више показатеља да је дошло до застоја у дугом процесу интеграција и да расте ризик од разједињења ЕУ. Штавише постоје знаци који указују да су интеграције кренуле уназад”, сматра Стандард енд Пурз, позивајући се и на једва избегнути излазак Грчке из монетарне уније, мигрантску кризу и напрегнуте односе Немачке и Француске.

„Мигрантска криза је разоткрила како различити национални интереси чланица могу да надјачају потребу за заједничким одговором и зато је питање какво је политичко јединство Европе”, наводи се у саопштењу агенције Стандард енд Пурз, на које се позива британска агенција.

Ни осовина Берлин–Париз више није више у стању да издејствује јединство блока у кризним тренуцима, као некад, сматра америчка бонитетна агенција. Привредно снажна Немачка и економски посустала Француска учинили су да осовина Берлин–Париз не дејствује ефикасно, примећује ова агенција.

Колико крајем прошле седмице, Стандард енд Пурз и америчка бонитетна агенција Фич скренули су пажњу званичном Лондону да би излазак из ЕУ могао да обори кредитни рејтинг Велике Британије (сада беспрекорни ААА). „Брегзит” би смањио могућност Лондона да утиче на финансијску политику ЕУ, угрозио намиривање буџетског дефицита и у најгорем случају „могао да нашкоди улози фунте у корпи валута ММФ-а”, прецизирале су агенције Стандард енд Пурз и Фич.

Интервенција две утицајне америчке агенције за кредитни рејтинг уследила је крајем прошле седмице након двоструког упозорења Међународног монетарног фонда и Европи и Великој Британији да у одређеним сегментима воде политику која иде на штету њихових пословних интереса.

Наиме, и ММФ сматра да изостанак сагласности међу чланицама ЕУ о решавању мигрантске кризе води „ерозији ’Шенгена’”.

Видљиви мањак апетита за интеграцијама и размере неслоге међу чланицама ЕУ, по оцени ММФ-а, представљају „ризике по ЕУ”.

Мартин Шулц, председник Европског парламента, придружио се ових дана суморним проценама плејаде лидера ЕУ, који истичу да је ЕУ у опасности након плиме миграната и пораста национализма. „Нико не може да каже да ли ће ЕУ постојати за 10 година”, изјавио је Шулц.

Што се Велике Британије тиче, ММФ је недавно јавно упозорио Лондон да би „брегзит” свакако угрозио острвску економију.

Почетком августа Стандард енд Пурз променио је оцену пословних изгледа ЕУ са „стабилне” на „негативну”, због начина решавања грчке финансијске кризе и одлуке Лондона да организује референдум о останку или одласку из ЕУ. Тај потез америчке бонитетне агенције значи да би ЕУ у следеће две године могла да остане без садашњег рејтинга, што би, осим губитка пословног угледа, довело и до знатног поскупљења трансакција „фамилије” на међународном финансијском тржишту.

ММФ иначе припрема извештај о утицају мигрантске кризе на ЕУ, који ће према најавама, бити објављен почетком 2016.


ШУЛЦ: ЕУ је у опасности

Постојање Европске уније налази се у опасности и нико не може да гарантује да ће она кроз десет година постојати у свом данашањем облику – упозорио је председник Европског парламента Мартин Шулц.

У интервјуу чешком сајту Novinky, он је додатно објаснио: „Европска унија је у опасности. Ситуација је, нема сумње, крајње забрињавајућа. Заиста нико не може да каже хоће ли каква је данас постојати кроз само 10 година“.

Шулц је у наставку одмах додао: „За Европску унију као цивилизацијски пројекат – морамо се борити. Јер, алтернатива је срозавање ка Европи национализама, граница и ограда“.

Он је истовремено нагласио да је „апсурдно веровати да свака земља појединачно може изаћи на крај са глобалнм изазовима 21 века какви су миграцијем тероризам, климатске промене и међународни криминал. Шулц је додао да су то „проблеми који се тичу како великих, тако и малих држава“.

Председник Европарламента је Чешким новинарима рекао и ово:

„На жалост, неке земље ЕУ данас су пре заинтересоване за слабу Европску унију него за јаку, а истовремено је оптужују да је неспособна да решава главне проблеме данашњице. Примера ради, неке државе се нису понеле солидарно поводом пријема миграната, па је на крају главни терет пао на само пет земаља: Грчку, Итлију, Аустрију, Немачку и Шведску. А да смо милион избеглица распоредили на 508 милиона грађана 28 земаља-чланица, ми бисмо са тим проблемом сигурно изашли на крај“.

Шулц је посебно истакао да би и за Велику Британију било најбоље да остане пуноправн члан ЕУ.

(Политика, Факти)

KOMENTARI



Један коментар

  1. opran mozak ispeglan says:

    pa kako sad,ma dajte to nije fer... pa mi smo kupili kartu i seli u voz..i.. e stizemo pa makar se oni raspali.jer i raspala EU nam je milija od sopstvenog identiteta i puta.oni sve znaju bolje! oni nama zele da pomognu i daju mnogo para i posla i nista ne zele za uzvrat. recju,boljeg prijatelja nismo i necemo imati.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u