Предић се вратио у Београд

Предић се вратио у Београд

18 марта 2018

ДЕЛА и предмети из атељеа Уроша Предића у Светогорској улици, у коме је живео и стварао 44 године, поново ће се наћи у Београду после више од 60 година, пред посетиоцима Галерије САНУ, где ће вечерас од 19 часова бити отворена изложба, реализована у сарадњи са Народним музејом у Зрењанину, који од 1954. чува сликарев вредни легат. Поставка „Дакле, ви сте тај Урош Предић“, поводом 160 година од рођења великог мајстора и академика, прва је његова изложба која се организује под кровом здања у Кнез Михаиловој.

Према речима академика Душана Оташевића, управника Галерије САНУ, поставка ће обележити још један јубилеј – пола века овог изложбеног простора, а отвориће је академик Љубиша Ракић.

– Предићево дело обухваћено је од првих, школских цртежа, до слике „Каменовање Светог Стефана“, која је остала незавршена на штафелају када је умро – рекла је представљајући изложбу, аутор Оливера Скоко, виши кустос зрењанинског музеја. – Поред дела представили смо и његову личност, однос према породици, пријатељима, савременицима. Његов дуги живот обухвата читав један век наше културе.

У београдском атељеу, који је комплетно пренет у Зрењанин, сликар који је поживео 96 година, сачувао је готово све: разгледнице, писма, фотографије, визит карте… Тај целокупан инвентар послужио је као основ за ову изложбу коју чине 32 рада Уроша Предића (слике, цртежи, студије), као и вајарски и цртачки радови других аутора који су представљали овог уметника. А причу о Предићевој личности допуниће лични предмети, намештај, фотографије, посетнице, ордење, дневник, сликарски реквизити и материјал, каталози, књиге, часописи…

Куриозитети поставке коју чине различити сегменти (од његовог школовања у родном Орловату, преко Панчева, Беча, путовања по Италији, повратка у завичај до коначног пресељења у Београд) су и једини сачуван гимназијски цртеж његовог пријатеља Михајла Пупина, као и цртежи по којима је Предић радио иконе за Његошеву капелу на Ловћену која је срушена. Једна од његових најпознатијих слика „Визија у облацима“ заузеће посебно место уз детаљну интерпретацију, са уписаним објашњењима.

Зрењанинска поставка је, како је рекла Јелена Межински Миловановић, виши кустос Галерије САНУ, за ову прилику допуњена портретима Вуке Велимировић, Ксеније Атанасијевић и Марка Мурата, који су део Уметничке збирке САНУ, као и Предићевом „Аутобиографијом“ из Архива Српске академије наука и уметности. Поставку „Дакле, ви сте тај Урош Предић“, отворену на сликарев рођендан 7. децембра у Зрењанину, видело је за два месеца, више од 8.000 људи, истакла је Јелена Гвозденац Мартинов, в. д. директора Народног музеја.

КОСОВКА ДЕВОЈКА

ДЕО поставке је и једна од Предићевих најпознатијих и ретко излаганих слика – „Косовка девојка“, која у јавности није виђена последњих 13 година, а за ову прилику позајмљена је од Музеја града Београда. Ово иконичко дело како је објаснила Исидора Савић, кустос Музеја града, настало је 1919. године, а по поруџбини Кола српских сетара. Као предложак за слику инспирисану чувеном народном епском песмом, Предићу је послужило истоимено дело хрватског сликара француског порекла Фреда Кикереца (1845-1893).

KOMENTARI



Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u