„Пуч“ дрма Македонију

„Пуч“ дрма Македонију

11 фебруара 2015

makedonija1-45567Опозициони Социјалдемократски савез Македоније (СДСМ) Зорана Заева још није одлучио када ће почети да објављује компромитујућу документацију која премијера Николу Груевског и део његових сарадника сумњичи за корупцију, а полиција је ухапсила још двојицу осумњичених за подривање уставног поретка и њима је одређен притвор до месец дана.

Од двојице ухапшених један је био запослен у МУП-у девет година, а један још ради у том министарству. Полиција их сумњичи да су радили за стране службе, а провере су показале да је њихова имовина била несразмерно велика, то јест да поседују на стотине хиљада евра у готовини и у акцијама.

Раније је ухапшен бивши директор Контраобавештајне дирекције Зоран Верушевски и његова супруга са још једном особом из Струмице. Засад је једино Заев још на слободи, али је полицији морао да преда пасош као гаранцију да неће напустити земљу. Против њих су поднете кривичне пријаве за „шпијунажу” и „насиље над представницима највиших државних органа”.

Ова хапшења се у македонској јавности тумаче као последња порука Заеву да одустане од објављивања наводно компромитујућих доказа против власти.

Према најавама, СДСМ ће документа објављивати у деловима.

Владајућа ВМРО-ДПМНЕ је поздравила овакву одлуку СДСМ-а уз оцену да „очајање, похлепа и недостатак капацитета Зорана Заева коначно добијају своје финале”. У сусрет најављеном објављивању компромитујућих докумената, премијер Груевски је, пишу медији, покушао да релативизује све експресно донесене законске измене које су изазвале огромно незадовољство код грађана који су њима погођени.

Прво је влада прихватила један од синдикалних захтева, па је отказан синдикални протест. Затим је премијер позвао на сусрет са представницима Професорског и Студентског пленума и најавио одлагање дела усвојених мера и новог закона о образовању. Направљен је и трећи уступак – посланичка група ВМРО-ДПМНЕ је најавила измене већ усвојеног повећања доприноса на хонораре који би били знатно повољнији од досадашњих.

У јавности нема дилеме да ће влада због претње објављивања компромитованих докумената ревидирати све потезе које је до јуче жестоко бранила, али је проблем што погођени тим изменама не верују у искрене намере већ сматрају да се „вук маскира у јагњећу кожу”.

Комуниколог Петар Арсовски сматра премијер таквим потезима жели да затвори све друге фронтове како би могао да се усредсреди само на санирање последица које би могле да буду изазване објављивањем компромитујућег материјала коју у македонској јавности називају „бомбом”. „Мислим да су, према признању Груевског, материјали које очекујемо да буду пуштени у оптицај истинити, а судећи по његовом понашању, они су и опасни, па се он труди да остави што мање простора за незадовољство које би објављени документи могли да запале”, рекао је Арсовкси за Дојче веле на македонском језику.

Он је искључује могућност да ће се цела ситуација завршити расписивањем превремених избора.

„Мислим да куповање социјалног мира треба да се делимично усвоји као стратегија да се на изборе иде са само једним, а не са стотину проблема”, казао је Арсовски.

У међувремену се ништа не оставља случају. Подршка владиној политици, то јест „одбрана Македоније од издајничких марионета у страним службама и за стране интересе”, стално расте. Глумци, певачи, писци који, како су изјавили, „примају плату од државе , раде за државу и имају обавезу да је бране” организују се у Грађански покрет за одбрану Македоније.

А у вези с саопштењем тужилаштва у коме се наводи да је забрањено емитовање материјала који би могли да постану предмет кривичних поступака, забринутост је изразила америчка амбасада у Скопљу истакавши да су слободни медији стуб модерног друштва.

Медији играју кључну улогу у представљању информација од јавног интереса, укључујући и информације које би могле да укажу на злоупотребе од стране власти и да резултирају кривичним поступцима против јавних личности, наводе из те амбасаде.

Званичници Европске уније озбиљно су забринути због ситуације у Македонији настале након хапшења више особа због осумњичених за шпијунажу, а европски комесар за проширење Јоханес Хан је потврдио да ће наредне седмице допутовати у Скопље. Хан, међутим, не жели да коментарише случај „Пуч” јер, како каже, сматра да дијалог треба водити у парламенту, а не на неком другом месту, пренео је портал на македонском језику „Тајм”.

Министарка спољних послова Хрватске Весна Пусић је изразила озбиљну забринутост због случаја „Пуч”. Пусићева је, како је саопштила агенција МИА, оценила да се ради на случају који је нанео штету Македонији, а која се одражава и на читав регион. Европски комесар за суседство и преговоре о проширењу Јоханес Хан и словачки министар спољних послова Мирослав Лајчак рекли су да политичку кризу у Македонији треба решавати у парламенту, уз поштовање демократске процедуре.

„Проблеме треба решавати у парламенту”, рекао је Хан новинарима у Бриселу уочи састанка шефова европских дипломатија посвећеног украјинској кризи и сузбијању тероризма.

(Политика)

KOMENTARI



Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u