Путин матирао Оланда

Путин матирао Оланда

28 августа 2015

mistral-putin-olandРуски председник Путин, је по свој прилици на најбољем путу да изађе као победник у ломљењу руке са француским председником, у афери две Мистрал лађе француске. Тако бар изгледа према писању најчувенијег сатиричног недељника „Оковани Патак“. Не само да се јавности крије истина о огромној колатералној штети, већ се из све снаге ћути и много већој разорној моћи медијске бомбе о неозбиљности једне војне силе, која је у стању да погази своју реч и поништи званично оверен уговор. Таква политичка економија је наука које се ретко виђа у сфери војних индустрија, а поготово у свету рентабилне мафије трговаца оружјем. Али победник није Оланд већ Путин, који је дуплирао своје паре и успут задржао оригинал планове Мистрала, да би започео да гради свој први Мистраљски карабљи, маде ин Русија, тврди наш дописник из Париза

Реално гледајући, Оланд ми је натоварио на плећа две милијарде евра дуга. Да, управо тако, ја сам ни крив ни дужан сада ако не крив, онда бар дужан Русији огромне паре! Наравно, не само ја, обичан порески обвезник Француске државе, већ и сва локална раја која нема права било шта да каже у вези политичког ембарга кога је Оланд успоставио Путину. Као и увек, кроз сву историју света, сиротиња раја опет мора да се испружи и подмири дугове својих челника. Све је евидентније да су последице кризе, коју је Запад инсценирао и проузроковао на једном украјинском тргу, све погубније за тржиште целог континента. Неиспоручени бродови су само видљиви део нелогичне и нерентабилне политике актуелне власти, као што су мигранти директан нус-производ политике бившег француског председника Саркозија; Све је очигледније де је мали Наполен био тај који је уз савете и помоћ Бернара Анрија Левија, организовао хуманитарно бомбардовање Либије.

Била је то ударна каписла општег срања које је произишло из сурове елиминације Гадафија, и опште расподеле оружја исламистима. Тако је отворена пандорина кутијетина из које је кренула велика сеоба народа од више стотина хиљада гладних, жедних и свега жељних људи.

Највећи актуелни проблем Европе, директно је произишао из сулуде политике Саркозија и његовог енглеског колеге, уз свестрану помоћ америчког великог брата.

Избеглички талас који је запљуснуо Европу и Свет полако се претвара у цунами од крви и меса који се свуда по мало претвара у праву ксенофобну хистерију, у барикадирање граница, па чак и у све чешће позиве на одбрану од инвазије. Али ни то није све што су демократски изабрани успели да унаказе, ако се узму у обзир сва теледиригована арапска пролећа, разне плишане револуције и остала хуманитарна ваздушна дејствовања, највероватније смишљена у неким позлаћеним салонима Запада.

Многи подобни медији и неодговорни политичари су тако индиректно одговорни за стварање исламске државе и свих хорора који оданде долазе. А све је то могло да се избегне, тврде француски фармери-свињари, који су од почетка лета у отвореном сукобу са властима, јер немају коме да продају прасиће и крмаче, од када је бумеранг убио коку која је носила златна јаја.

У преводу, контра ембарго Владимира Путина не дозвољава француским свињама улаз у руске месаре ни по коју цену. А цена је главни камен спотицања, јер сада свињари продају своје благо испод цене коштања и тако сваким даном постају све задуженији и све сиромашнији. Неколико истакнутих политичких личности види као једино решење овакве свињарије од политике, хитно укидање ембарга и успостављање нормалних односа са својим главним економским партнером, Русијом.

Аутогол Оланда

„Оковани Патак“ није обичан купусов лист за смех и зајебанцију широких народних маса, већ стручан и добро обавештен лист за обелодањивање и критику скривених тајни.

Он је један од највећих узбуњивача у историји новинарства. Небројене су политичко-економске афере које су процуреле у јавност из ове патке. Увек на страни истине и закона, сатирични недељник има своје изворе које је тешко зачепити, јер долазе директно из органа блиских власти и догађајима. Последњи облак прашине коју је патак подигао је дошао испод тепиха и кулиса подземних мувања око две лађе француске, које се не крећу иако су наплаћене. Тако је пукла брука око афере Мистрал, која ће да кошта Оланда као Светог петра кајгана, плус ђаво и по за успутне трошкове.

Како се тврди у поузданим изворима оковане патке, Путин је на путу да преведе француског председника и целу западну алијансу жедну преко воде. Супротно многим мишљењима, Путин излази као добитник у овој детињарији. Не само да је игром девалвације зарадио 20 милијарди рубаља, што је сића у односу на главну добит из поништења сарадње због политичких обавеза према НАТО у и САД-у.

Путин није тражио предвиђену одштету за нелегални раскид, већ се задовољио повратком уложеног капитала и успут је задржао 150. 000 страница оригиналних планова и прорачуна Мистрала, довољно да их изгради на принципу направи сам! Патакт тврди да је на бродоградилишту у Санкт Петерсбургу, већ набачена кобилица која треба да буде кичма првог клонираног носача хеликоптера, Мистраљски карабљи, Маде ин Русија.

Програм партнерства је предвидео и многе друге споредне трошкове који су надували дуг Француске према Русији до невероватних размера. У уговору лепо пише да у трошкове надокнаде за повлачење пре свршетка сарадње, мора да се пљуне за… Па иде редом: Адаптацију луке у Владивостоку, адаптацију 32 хеликоптера К52 за поморске акције на носачу, плус за обуку 400 морнара као и демонтирање и преузимање све електронике већ уграђене на бродовима. Али ни то није све, бар не за француски буџет. Војни бродови су се претворили у теретњаке јер су пали на терет буџета.

Трошак на трошак

Сваки поштени дужник зна колико је лако позајмити и која је трагедија кад се дуг враћа. Државе нису у много бољој ситуацији. Већ дужна и ружна француска економија сада има и додатне трошкове око лађе коју би најрадије потопила у дубоко море да није брука и срамота удавити милион радних сати стручних радника бродоградилишта. Јер, поред Русије, своје паре тражи и фирма ДЦНС која је званични преговарач и посредник око трговине бродовима.

То су додатних 350 милона еврића. На то све треба додати бар 200 милиона за нову електронику и сређивање бродова, плус трошкове за паркирање, осигурање и одржавање који износе читавих пет милиона евра месечно. Укупно 60 милиона евра годишње.

Али, ни ту се буђелар не затвара, јер треба да у цену коштања одлуке о раскиду убацити и приходе који неће бити наплаћени због повезаности разних сличних уговора. Тако на пример, француска фирма Талес неће добити предвиђени посао око испоруке електронике за још два Мистрала а то је багатела од пола милијарде. Ни фирма ДЦНС неће моћи да наплати лиценцу за следећа два брода који треба да се трансфером технологије граде у руској луци ОСК.

На све набројано, треба додати бар још пола милијарде евра који ће да цуре следећих 30 година, колико је било предвиђено за бродоградиоце у Сан Назеру, под чланом одржавање и сервисирање Мистрала.

Да би се задовољио апетит оних којима никада доста расипања пара, ево још неколико уништених извора прихода за земљу која се дави у дуговима. Пре свега, два брода за полагање морских каблова, и један француско-руски авион за трансфер горива у ваздуху су пројекти који су пали у воду. А, и да не говоримо о свињама, јабукама, разном поврћу и осталим парфемима који немају довољно купаца. Нека све то остане за неки следећи допис из земље која је од свог верног партнера направила љутог непријатеља против воље својих трудбеника.

Са своје стране министар економије Мишел Сапен тврди да Оковани Патак опасно претерује и обећава да ће тачан износ штете бити објављен у септембру. Опозиција је са своје стране већ најавила захтев за формирање парламентарне комисије који би спровео анкету око овог случаја. Све у свему Мистрал, у преводу јужни ветар, подигао је велику буру у Француској јавности.

(Миле Урошевић / Таблоид)

KOMENTARI



3 коментара

  1. Brus Li says:

    Fino, to je još 1 (od zadnjih) ekser na sanduku Francuske i eu

  2. Meilosav Blogovic says:

    Једино што су заборавили штету од 8 милијарди колико су после мистралског скандала изгубили у Индији где је већ била уговорена продаја "рафала" али се индуси нису усудили да им таквима уплате новац већ су купили руске сухоје.

  3. ВИЗАНТИОН says:

    Инека га матира ,Француска од Де Гола нема државу ни државника ! Односи које Француска има с Немачком су односи Србије и Хрватске с тим што се зна ко је ту газда а ко искомплексирани кретен .

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u