ПУТИНОВА НАРЕДБА ЈЕ САМО ДОКАЗ: Нема више шале

ПУТИНОВА НАРЕДБА ЈЕ САМО ДОКАЗ: Нема више шале

16 маја 2017

Руски председник Владимир Путин је организовао низ војних вежби које ће, омогућити Русији да уништи НАТО у року од 48 сати.

У одговору на канадско распоређивање војске у Летонији као део НАТО плана да се повећа западно војно присуство дуж руске границе, Москва је узвратила са планом који ће осрамотити напоре НАТО-а.

Летонски амбасадор у Канади, Карлис Ејхенбаумс, изјавио је у петак да је његова земља, која је раније изразила забринутост због руске војне активности у балтичкком региону у Европи, била посебно на ивици нерава уочи одбрамбеног маневра њихових суседа, под називом Запад, који треба да се одржи у августу и септембру.

Ејхенбаумс је рекао да су вежбе, које датирају из совјетског периода, оставиле Летонију у непријатности у последњих неколико година, али да ће овогодишња веђба бити посебно забрињавајуће с обзиром на дуално војно нагомилавање које се дешава између НАТО-а и Русије у последњх неколико година.

“Не можете се осећати безбедно,“ рекао је Ејхенбаумс за ЦБЦ Неwс.

НАТО је већ почео да шаље возила и опрему у Литванију, који су прошле године дизајнирани као једна од четири борбене групе којима би мултинационалне снаге допуниле своје ресурсе.

Поред Летоније, групе такође укључују пријатељске балтичке државе Естонију и Литванију, као и Пољску. Канада је спремна да пошаље прве од 450 војника у Летонију следећег месеца и придружиће се снагама НАТО савезника, Албаније, Италије, Пољске, Словеније и Шпаније. Око 1.200 војника ће бити стационирано у Летонији, са још додатних 800 у Естонији, 1.200 у Литванији и 4.000 у Пољској. Међутим, упркос овој ескалацији, потези НАТО-а су описани само као “потезна жица“ Русији.

Русија већ одржава силу која броји десетине хиљада војника на стратешким граничним прелазима у региону. од 2016. године, Ранд Цорпоратион је спровела анализу више сценарија сукоба и утврдила да су “у више сценарија игре, руске снаге елиминисале или заобишле сваки отпор и да су биле на вратима или су заправо ушле у Ригу, Талин, или обоје, између 36 и 60 сати након почетка непријатељства.“

Русија је од тада најавила опсежне иницијативе да прошири и модернизује своје одбрамбене способности, укључујући и моћније подморнице, сложеније системе противракетне одбране и стварање гране услуга посвећених посебно електронском ратовању. Овогодишње Запад вежбе су постављене за 70.000 до 100.000 руских војника да се придуруже својим белоруским савезницима у симулираној борби са снагама НАТО.

Секретар одбране Џејмс Матис је рекао током посете Литванији, која ће бити домаћин немачком НАТО батаљону, да је руско је нагомилавање трупа узнемиравајуће и навео да ће НАТО одржати дефанзивни став.

Амерички званичници су раније предложили да Пентагон може одобрити распоређивање система противракетне одбране Патриот у региону у припреми за руске рактне потезе широм границе, али су Матис и литванска председница Далија Грибаускаите одбили да коментаришу потенцијалне ракетне инсталације.

И САД и Русија су оптужили једни друге да покушавају да испровоцирају војни обрачун у Европи, али ни једно није изразило спремност да изазове другог у борби. Након што су претпрели распад комуникације раније овог месеца око супротстављених политика по питању рата у Сирији, Бела кућа и Кремљ су покушали да поправе свој политички однос, који је значајно трпео под бившим председником Бараком Обамом.

Међутим, низ скандала и истрага концентрисаних око веза између председника Доналда Трампа и Русије, оставили су многе америчке званичнике сумњиве по питању намера Москве. Русија негира мешање у америчку политику и позвала је Вашингтон да обнове односе између две светске најистакнутије војне силе.

Трамп се састао са русим министром спољних послова Сергејом Лавровим у среду да разговарају о позицијама земаља по питању међународних афера, а помоћник руског председника Јуриј Ушаков је позвао САД у петак да “нормализују односе Русије и САД-а,“ преноси руски медији.

KOMENTARI



4 коментара

  1. Зоран Павичић says:

    Ни милион НАТО војника у земљама Прибалтика нису опасност за Русију. Стварна опасност су супер брзи и супер прецизни офанзивни системи НАТО засновани на хиперсоничним технологијама. Велика је рањивост одбране Санкт Петербурга, Мурманска, Владивостока и Петропавловска на Камчатки.

  2. Za Srbiju says:

    Цела прича са нагомилавањем оружја на граници Русије је димна завеса за оно што НАТО спрема, а то је нуклеарни напад. Зато браћо, ударите пре њих.

    • Lajla says:

      Putin je porucio da udara prvi,to je naucio na ulicama Petrograda.A po narativi je dudista.

  3. Kosovac says:

    НАТО скупља војску у Литванији с коца и конопца: Канаде, Албаније, Италије, Пољске, Словеније и Шпаније. Могао је да узме и неког из Црне Горе, колико да одржи морал. Све ме ово подсећа на II светски рат, када су Немачки квислинзи такође морали да шаљу војску. Једини је Недић одбио, једино Срби нису ишли, зато би Недића и требало рехабилитовати.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u