Разговор сенке и тела Еуридике

Разговор сенке и тела Еуридике

25 октобра 2017

ПРВА премијера у овој сезони на сцени „Мадленијанума“ је драма Елфриде Јелинек „Сенка – Еуридика говори“: представа је на репертоару куће 25. октобра, у редитељском читању Иване Вујић.

Биће то и праизведба комада (која је ауторки донела Несторову награду за најбољу драму на немачком језику 2016. године) у региону, као и први превод (Јелена Томић Костић) овог дела на нашим просторима.

– У тексту Елфриде Јелинек, као што се из самог наслова закључује, за разлику од мита, Еуридика говори. Комад се бави савременом женом, дискутује о вези љубави и несигурности, разним „купопродајама“ – каже редитељка Ивана Вујић, која је на истој сцени већ режирала представе „Фрида Кало“, „Мачка на усијаном лименом крову“ и „Милош Црњански“. – Ауторка „расеца“ ткиво данашњег живота, у којем смо јурећи за догађајима изгубили доживљаје и емоције. Нема више ни истинског осећаја за трагедију, зато Елфрида говори о трагичној иронији. У нашем читању комада своје место нашла је и Рилкеова поема у којој објашњава да је Еуридикина смрт препуна слободе и лепоте, нека врста ослобођења…У представи сам спојила Елфриду Јелинек и Ољу Ивањицки, инспирисана њеном поемом „За ново доба“. Обе уметнице су изузетне и своје.

Пред публиком ће се наћи дело необичне форме, у коме списатељица препушта редитељки одлуку који ће се ликови појавити на сцени. У поставци Иване Вујић биће седморо уметника, предвођених Даницом Ристовски (Еуридика Тело) и Даницом Максимовић (Еуридика Сенка), у улози Орфеја је Коста Бунушевац, а глумачке задатке имају и студенткиње ФДУ- Андреа Ржаничанин, Дуња Стојановић, Гала Исидора Вујовић, Мина Обрадовић и Тијана Шебез са Факултета драмских уметности

Представа се нашла на београдској сцени захваљујући и Аустријском културном форуму, који је откупио ауторска права. Драматург пројекта је Славенка Миловановић, сценограф Коста Бунушевац, костимограф Душица Кнежевић, a кореограф Барбара Милованов.

НИ КЕСА, НИ ГОЛОТИЊЕ

У ПРВОБИТНОЈ подели требало је да буду друге четири студенткиње ФДУ: Сања Марковић, Мина Софтић, Миона Марковић и Хана Бештић – а неке од њих су и кћери познатих уметника. Из поделе су изашле уочи премијере, док се у штампи појавио и наводни разлог: требало је да на сцени буду голе, с кесом преко главе и без хонорара…

– Немам коментар на ствари које нису истините. Нико није носио кесе на глави, нити је био наг. А није ни требало да буде – објашњава Ивана Вујић. – Недавно смо гледали „Олимп“ на Битефу у којем су 24 сата људи били голи и то ником није сметало. И не треба да смета. О чему се овде ради?

KOMENTARI



Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u