РЕЧИ КОЈЕ СУ УЗДРМАЛЕ БАЛКАН: „ОЧЕКУЈЕ СЕ ПРОМЕНА ГРАНИЦА“

РЕЧИ КОЈЕ СУ УЗДРМАЛЕ БАЛКАН: „ОЧЕКУЈЕ СЕ ПРОМЕНА ГРАНИЦА“

7 јануара 2021

Професор доктор Дарко Танасковић каже да не изненађује што Вашингтонски споразум Приштину није обавезао на било шта.

Kако наводи, „они ништа до сада нису испунили од онога на шта су се обавезали“ и наглашава да ове године можемо очекивати да се Приштина поново кандидује за пријем у Унеско.



Поручује да Дејтонски споразум за сада нема алтернативу иако није идеалан. Наглашава и да у даљој перспективи очекује промену граница на Балкану.

Дарко Танасковић је рекао да је пред нама Божић који је најважнији хришћански празник, јер је реч о рођењу Исуса Христа, али да је најрадоснији празник Васкрс.

„Између Божића и Васкрсења прелази се један тежак пут, све до Великог четвртка и Великог петка када су најтужнији дани и када се свеће гасе. Ако то пренесете на нашу судбину, судбину нашег народа и нашу индивидуалну судбину у овим годинама, ја мислим да је ту поука како треба имати тај онтолошки оптимизам – да треба веровати да ће свакако доћи бољи дани, а чинити све оно што стварно сматрамо да је исправно, а не оно што чинимо зато што мислимо да би требало радити из неког другог разлога“, поручује Танасковић.

„Тако важи и за нас – ми морамо да се боримо и као Србија и као спрски народ и као појединци за оно у шта верујемо и сигуран сам да ће доћи у том смислу бољи дани“, додаје професор.

На питање како Срби дочекују овај празник и да ли су уједињени, Танасковић каже да морамо признати да нису потпуно уједињени.

„Уколико је саборност једна од најзначајнијих порука светосавља, онда њу баш у потпуности не испуњавамо и то у вези са неким најзначајнијим питањима из нашег народа и наше судбине“, рекао је Танасковић.

О кандидатури Приштине за пријем у Унеско

Говорећи о могућој поновној кандидатури Приштине за пријем у Унеско, упркос обавези из Вашингтонског споразума да годину дана неће аплицирати за чланство у међународним организацијама, Танасковић каже да „знамо сви да они ништа до сада нису испунили од онога на шта су се обавезали и што су потписали, сем нешто мање значајно уколико би били натерани споља под неким великим притиском“.

„Зато се не треба ни изненађивати што тај Вашингтонски споразум, чија је судбина сада прилично неизвесна, да би њих обавезивао на било шта. Ја мислим да уколико буду имали унутрашње снаге, с обзиром на ту ванредну политичку ситуацију у самој Приштини, они свакако имају план да покушају после шест година, од 2015. када су први пут покушали да се домогну Унеска, зато што је то један од њихових приоритета“, истиче Тансковић.

То се може очекивати ове године, наглашава Танасковић и додаје да је и косовска министарка културе то најавила.

На питање да ли је Приштини победа Бајдена дала ветар у леђа, Танасковић каже да је његова победа свима у региону који рачунају да су неки амерички савезници и штићеници дала ветар у леђа.

„Kолико ће се то показати реално то ћемо тек да видимо. Међутим, мислим да ми у Србији имамо разлога за опрез и да морамо уложити све напоре да и са новом америчком администрацијом, без обзира на то што знамо одакле она потиче, али у међувремену се много тога променило, ипак успоставимо што боље радне односе“, наводи Танасковић.

„Дејтонски споразум за сада нема алтернативу“

После Бајденове победе све су јачи захтеви за ревизијом Дејтонског споразума. У једном интервјуу Танасковић каже да је можда снага Дејтонског споразума баш у томе што су све три стране незадовољне. Позива се на Хенрија Kисинџера да су највећи споразуми управо они у којима су све стране једнако незадовољне.

„У ситуацији у којој су заиста ставови толико супротстављени, као што је то случај са Kосовом и Метохијом и Босном и Херцеговином, једино споразум да су пођеднако незадовољне све стране може за извесно време бити одржив“, наглашава професор.



Истиче да Дејтонски споразум за сада нема алтернативу. „Без обзира на то колико има захтева са познатих страна да се он мења, једноставно Босна и Хрецеговина не би опстала уколико би Дејтонски споразум, који није идеалан али је такав какав јесте, био суштински угрожен, а стално га помало угрожавају“, додаје Танасковић.

Одговарајући на питање можемо ли очекивати промене граница на Балкану, Танасковић каже да је то тешко рећи и врло незахвално.

„Мени се чини да до трајног решења на Балкану, у некој прилично магловитој будућности, не може доћи уколико се границе успостављене после Другог светског рата, а после тога мењане на један прилично произвољан начин и увек на штету једног народа, пре свега српског, а неки мисле и на њихов рачун, не буду промениле на начин који ће обезбедити трајнију стабилност. Ја у даљој перспективи очекујем промену граница на Балкану“, поручује Танасковић.

KOMENTARI



5 коментара

  1. milorad 4 says:

    imaćemo granice tamo gde se zautave naši tenkovi,ili neprijaljski tenkovi, to je činjenica.bolje da se pobrinemo da budu naši tenkovi ti koji obeležavaju naše gani9ce, stvari su na balkanu jako jednostavne, ako osakatimo američke proksije ganice će biti tamo gde mi kažemo:)Mi ne treba da vodimo rat sa merikom mi treba da utucamo njihovo topovsko meso koje nas napada za njihov račun a amerika nema ni vremena ni namere da se angažuje ovde bitno na terenu to važi i za NATO oni imaju predstojeći rat sa rusijom i kinom i ne berujem da će uopšte puštati balkanske kerove sa lanca,.pošto sam sasvim siguran da će zapad izgubiti rat protiv istoka(da generalizujemio , jednostavnije je to)mi treb da se priorpemimo da posle njuihovog poraza očistimo dvorište od okupatora i konačno uspostavimo svoj suverenitet na našim pravno neotudjivim prostorima.NIKO neće ni prstom mrdnuti ako tako uradimo u pravom momentu i počistimo mafiju i teroriste koji glume države ovde.

  2. Gagi says:

    Dobar i bezbrizan zivot menja SVE. Svedoci smo da su proleteri sve zivo rasprodali da bi ziveli besplatno, uz minimalno zivotno zalaganje i licnu zrtvu. Nazalost,to se nastavlja i u ovim nasim danima,taj olos i dalje vedri i oblaci i rasprodaje imovinu koju nisu stvorili i za koju nisu zasluzni. Srbija je od 45-e devastirana i razrusena, sve sto smo imali je oteto i preseljeno u druge republike.Planski se radilo na urusavanju Srbije i njenih pobeda u sv. ratovima, nisu mogli da nas junacki pobede pa su nasli neradnike i hohstaplere da nas pobede iznutra. Taj neradnicki i hohstaplerski olos se toliko rasirio da vise nije moguce to ispraviti i suzbiti. Svi hoce da zive besplatno i na "foru", kako kazu, vazno je snaci se. U tom "snalazenju" granice se menjaju, naravno na nasu stetu jer "zivot nema alternativu". Danasnji Srbi su nejaki i prosti, naucili ih mangupi da je zivot samo jedan i sada, unici neka se snalaze kako znaju i umeju, neka i oni budu sluge onih koje smo puno puta pobedili. Strasno smo sruseni iznutra, nasi neprijatelji su nas dobro proucili i nepogresivo nadju najgore medju nama za svoje saradnike. Sta je danas SRPSKO osim imena, sve je otislo na dobos kafanskih pevaljki i "snalazjljivih" proletera,naroda koji je radio i stvarao nema nigde u ovim "promenama". Ide to ciklicno, prvo su rasprodali fabrike, pa rudna bogatstva i vodu, ma, sve ce da rasprodaju. Jedino nece moci da prodaju Hilandar, manastire na KiM su prodali, pre neki dan prodadose i energetski sistem Srbije siptarima na KiM. Dobise penzioneri neki dinar od te prodaje, nove fontane ce se tek izgradjivati i bice tek raznog izivljavanja. Uvazeni Profesor upozorava, castan i svestan covek, sta to vredi kada su ovi koji nas "vode" svetski digitalizovani klonovi koji nas vode u novu mentalnu okupaciju.

  3. Косовац says:

    Мало по мало, многи сада помињу Доналда Трампа у позитивном смислу. Надам се да су свесни сорошоидне опасности за људски род, која се ето кристалише у виду Џоа Бајдена и инструктора.

  4. Miraš says:

    Tokom narednih 10 godina šta će se sve desiti? 1. SAD će slabiti zbog unutrašnjih neslaganja, istovremeno slabiće i u spoljnoj dominaciji nad svetom. Koliko još godina će držati bazu Bondstil? 3-4-5? 2. EU će biti sve slabija, njen uticaj će bledeti, manje će se pitati na Balkanu. 3. Najveća nepoznanica je budućnost Turske, a koja je takodje uticajna na Balkanu.

  5. I Love persida says:

    Ovo u prevodu ukratko može da znači brisanje i raspodela srpskih tradicionalnih granica. Srbija do Beograda i Nazad? Mi valjda pristajemo a sve u smislu očuvanja mira i sloge sa ostalim narodima i narodnostima i time osiguranje donacija MMF-a srpskom budžetu za opstanak vlasti i vladavine prava manjina u srbiji, ovo otvara dalju daradnju sa SZO i njihovih investicija u razvoj kovida u srbiji. Valjda je to, to? Oni valjda hoće reći:"Sve smo vam promenili pa valjda možemo i granice, nekako izgledate široko?"

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u