РУСОФОБИЈА – ЕУ је измислила Русију као непријатеља да би опстала

РУСОФОБИЈА – ЕУ је измислила Русију као непријатеља да би опстала

30 маја 2015

103551094_Russia_03_272490c 342„Постоји ли ишта лакше него измислити непријатеља?“, за чланице ЕУ „Русија представља идеалног непријатеља“, а истовремено обезбеђује подршку војске САД.

Европа је створила вештачког „руског непријатеља како би створила вештачки европски идентитет“, навео је француски новинар, политичар и аутор Ги Метан, промовишући своју књигу „Русија-Запад: Рат од хиљаду година“.

Он је рекао да се заинтересовао пре 15 година, када је видео у ком правцу се крећу односи између Русије и Запада. Он је током тог периода често бивао запрепашћен тиме како се вести о Русији преносе у западним медијима. Ипак, криза у Украјини је оно што је заиста мотивисало Метана да напише књигу.

„Када је украјинска криза отпочела у фебруару 2014. године, био сам шокиран начином на који моје колеге извештавају о тим догађајима уз необјективан антируски став“, рекао је новинар.

На Западу, како у Европи, тако и у САД, преовладава антируски сентимент, рекао је Метан, додавши да сличан феномен не постоји у Кини, Јапану и другим државама.

„За мене је то облик расизма. Верујем да то не може другачије да се објасни“, рекао је Метан, додавши да је мислио да су корени свега тога у „стереотипима који су настали након раздора православља и католичанства“.

Модерна русофобија се појавила у западној Европи у 18. веку, рекао је Метан, наводећи да је Запад постао непријатељски настројен према Русији за време колонијалне експанзије Европе, када су западне државе схватиле да Русија представља „велику силу“ тог континента.

Метан наводи да су Американци постали русофоби након Другог светског рата, али је додао да су данас русофоби углавном и само Американци.

„Када је нацизам поражен 1945. године, Американци су се окренули против Руса, исто као што је био случај са Британцима 1815. године, убрзо након што су поразили Наполеона“.

Америчка русофобија је први пут повезана са борбом против комунизма, објашњава Метан, али је она опстала и након пада комунизма и распада Совјетског савеза 1991. године. „Она се састоји из два облика: идеолошког облика око такозване борбе за демократију и људска права и геополитичког ривалства с циљем хегемоније“, рекао је он.

Говорећи о Европској унији, Метан је рекао да блок „нема идентитет“ и да се бори за опстанак, поготово након што је дошло до интеграције нових источноевропских држава. Свеже чланице ЕУ, као што су Пољска, Румунија и балтичке државе, а које су некад биле на страни совјетске Русије, осећају потребу да створе нови европски идентитет.

„Постоји ли ишта лакше него измислити непријатеља?“, рекао је новинар, додавши да за чланице ЕУ „Русија представља идеалног непријатеља“, а истовремено обезбеђује подршку војске САД.

(Wебтрибуне.рс)

KOMENTARI



Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u