САДА ЈЕ СВЕ ЈАСНО! Ево зашто је ХАФТАР одбио преговоре!

САДА ЈЕ СВЕ ЈАСНО! Ево зашто је ХАФТАР одбио преговоре!

14 јануара 2020

Халифа Хафтар, командант Либијске националне армије, није током међулибијских преговора у Москви потписао споразум о примирју са Фајезом Сараџом, представником Владе у Триполију, просто зато што жели целу Либију.

Његовој жељи да стави под контролу целокупну територију Либије, наруку иде и војна надмоћ, али и подршка Уједињених Арапских Емирата, Египта и Саудијске Арабије.

Према мишљењу руских експерата — Хафтар има и подршку специјалних снага, чиме не може да се похвали Влада националног споразума Либије Фајеза Сараџа у Триполију.



Целу Либија — тежак залогај, чак и за Хафтара

Григориј Лукјанов, професор на Вишој школи економије, истиче да су борбена дејства дошла у ћорсокак и са једне и са друге стране.

„Триполи је град у коме живи око два и по милиона људи, то је мало мање од половине насеља целе Либије. Без жртава га не би освојила ни моћнија војна сила од Либијске националне армије“, рекао је експерт.

Халифа Хафтар и његови спољнополитички савезници то схватају и без обзира на све повећавају притисак, тражећи нове форме за политички дијалог у коме ће њихови захтеви бити урачунати.

Осим тога, у позадини унутрашње борбе за превласт се одвија озбиљна геополитичка борба између регионалних сила на Блиском истоку. Са једне стране имамо Уједињене Арапске Емирате, Саудијску Арабију и Египат, који подржавају Халифа Хафтара, а са друге стране Турску и Катар, којима је Влада националног споразума била принуђена да се обрати због великих губитака.

Геополитичка борба савезника зараћених страна

„Пре неколико дана у египатском Парламенту, приликом излагања представника Хафтара, предложено је да Египат примени оружану силу како би подржао Хафтара и истерао турску армију, коју је Ердоган послао у Триполи. Ова идеја је наишла на подршку“, рекао је Камран Гасанов, професор на руском Универзитету пријатељства народа.

Емирати, Саудијска Арабија и Египат врше притисак на Хафтара да не пристане на преговоре и да помоћу силе реши ситуацију у Либији. Са друге стране, Турска у Либији се бави тотално другим питањима која немају никакве везе са њеном унутрашњом ситуацијом и нестабилношћу, већ са геополитичким интересима Турске у источном Средоземном мору.

Како Гасанов објашњава — позиција Турске у овом региону је заснована на пројекту у који је улагао турски председник Ердоган још од почетка Арапског пролећа.

„План се састојао у томе да се путем државних удара на власт на целом Блиском истоку доведу Муслиманска браћа, партија која је представљена у многим арапским земљама — у Тунису, Мароку, Јордану, а умало и у Египту нису дошли на власт“, објашњава експерт.

Према његовим речима — то је била нека нова врста османлијског пројекта, јер су ове партије блиске Ердогановој Партији правде и развоја.

Јасно је да Турска нема могућности да сама преокрене ситуацију, већ да месецима покушава да увуче Русију у овај процес, јер је свесна да остали играчи нити су довољно способни нити желе да узму у обзир интересе Анкаре.

Маршал Халифа Хафтар спада у силе које желе да спрече распрострањивање утицаја Муслиманске браће. Њега подржава Египат, у коме је на власти човек који је директно збацио лидера ове исламистичке политичке партије. Осим тога, иако делује парадоксално да управо Саудијска Арабија подржава Хафтара, треба имати у виду, према речима Гасанова, да она има свој „вехабијски пројекат“ и да све друге „пројекте“, као што су Ал Каида, ДАЕШ или Браћа муслимани, схватају као претњу.

Мировна конференција о Либији у Берлину

Експерти сматрају да Русија и Немачка имају најбоље позиције у односу на све остале силе које су на индиректан или директан начин повезане са ситуацијом у Либији, и зато сматрају да је мировна конференција о Либији у Берлину логичан наставак руско-немачке сарадње, нарочито након што је ову иницијативу немачке канцеларке Ангеле Меркел отворено подржао руски председник приликом заједничке конференције за новинаре у Москви.

Гасанов истиче да је Меркелова, у политичком смислу, много ближа позицијама Москве, него позицијама Вашингтона, и да је могућа сарадња између Русије и Немачке, јер су обе стране заинтересоване за стабилност у Либији.

Осим тога, односи између земаља умешаних у либијски случај су једноставни. Немачка је политички и економски непристрасна у односу на било коју страну у конфликту. Русија, после ситуације са Сиријом, има контакте не само са Турском, него и са осталим арапским земљама. Како експерти објашњавају — интерес Москве лежи у економској користи и нема политичких симпатија ни према једној страни у сукобу, већ се користи подршком и интересом свих страна учесница. Москва и Берлин имају заједнички интерес, а то је прекид рата, за разлику од Италије и Француске, које су постале таоци својих геополитичких интереса. Док Француска подржава Хафтара, а Италија Сараџа, немачка канцеларка је неутрална. Меркелова признаје Владу у Триполију, али узима у обзир и чињеницу да постоји човек по имену Хафтар, који има реалну војну моћ. Експерти истичу да је прагматичан приступ оно што све више приближава Москву и Берлин у решавању кризних ситуација.

(Спутњик)

KOMENTARI



6 коментара

  1. Roy says:

    Ne citam vise od 5 recenica. Pretpostavljam da je to dovoljno da se sve kratko i jasno opise i pojasni. Ti opsirni tekstovi su dosadni, smaraju i niko ih ne cita.

    • Zoran says:

      I ja isto. Nemam pojma sto odbio.

    • persida says:

      Zato Slobodanka i pise duge tekstove jer nema sta da kaze. Sad ce u poduzem eseju opet braniti Ruse koji su se ukakili u Libiji, prvo su pomagali americkog coveka Haftara, a sada ni samo ne znaju sta hoce.

      • persida says:

        Ispravka… ni sami ne znaju...

      • Milan says:

        Libijski general Halifa Hatar predvodi bolje opremljene, brojnije, jače i moćnije snage Libijske nacionalne armije, jači su od terorista koje predvodi Fajez Saradž. Rusi su sa odlaskom ruskih specijalaca povukli nazad i turske vojne snage, to se upravo postigli pregovorima ovih dana. Niko o tome ne piše, ali na osnovu čestih letova ruskih teških transportnih aviona u Libiju pretpostavljam da je Haftar i sada dobro opremljen sa naoružanjem. Odlaskom turskih snaga iz Libije Saradž i njegovi teroristi biće još slabiji. Dakle general Haftar ovim dobija čistiji prostor da ostvari pobedu.

  2. Eto meni crne ptice, zlosutnice says:

    Pa šta je uradila fondacija Klinton? Zavadi pa vladaj, e zato je sad tako teško. Korupcija.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u