Шест катаклизми које могу да униште живот на Земљи

Шест катаклизми које могу да униште живот на Земљи

3 фебруара 2017

18160733058920de362b09167413217_v4_big-620x330

Човечанству из свемира прете неслућене опасности које је, нажалост, тешко или немогуће предвидети.

Ако се запитате шта је највећа претња човечанству, вероватно ће прво да вам падне на памет нуклеарни рат или пандемије неких болести. Живот на нашем малом плавом драгуљу може да се чини као потпуно сигуран све док не размислите мало о страхотама бескрајног свемира.

Соларна бакља

Иако на први поглед можда изгледа тако, наше Сунце није мирна звезда. Константно ствара снажна магнетна поља која стварају сунчеве пеге, често веће од планета нашег сунчевог система. Осим тога, редовно избацује хрпе честица и зрачења под именом соларни ветрови. Земљино магнетно поље нас штити од свега овога и једино што приметимо од овога јесу поларна светла. Снажнији ветрови могу да утичу на радио-комуникацију, а најснажнија соларна олуја је забележена 1959. године и проузроковала је сметње у малим електронским уређајима и апаратима.

Последњих година, како све више зависимо од електронике, лако би се могло догодити да једна снажнија соларна бакља изазове прави хаос на целој Земљи.

Удар астероида

Иако су ретки, опасни астероиди и друго свемирско камење отприлике долазе у размацима од 50 до 60 милиона година. „Могли бисмо да кажемо, наравно, да је дошао ред за тако нешто“, недавно је упозорио Џозеф Нут. Земља је релативно неприпремљена за удар астероида, а нарочито немамо никакву одбрану ако се догоди удар астероида оних димензија који је проузроковао нестанак диносауруса, сматра Насин научник. Генерално се сматра како су диносауруси изумрли пре око 66 милиона година након што је астероид ширине 10 километара погодио подручје које је данас оно код Мексичког залива.

Ширење Сунца

Све раније набројане опасности могу да се догоде у било ком тренутку, знамо да ће наша звезда нестати за 7,72 милијарде година. Тада ће да избаци делове атмосфере и постаће бели патуљак, остатак некад моћне звезде. Наша планета неће доживети тај тренутак зато што ће Сунце милијардама година расти све док не прогута Меркур и Венеру. Тада ће Земља практично одлетети у Сунце и нестати у пламену.

Гама зраци

Невероватно снажне експлозије зрачења назване гама зраци могу да настану у бинарним сунчевим системима где се две звезде врте око заједничког центра, а такође могу настати и експлозијом звезда. Такви зраци могу да оштете озонски омотач што би довело до све већег ултраљубичастог зрачења што би могло да значи крај живота на нашој планети.

Оближње супернове

Експлозије супернове, када звезда практично потпуно нестане, догађају се једном или двапут у стотину година у нашој галаксији. Очекује се да ће Бетелгеусе, звезда у сазвежђу Орион, ускоро да постане супернова. Ускоро у свемирским терминима, што значи да би могла да нестане у идућих неколико милиона година. На сву срећу, претпоставља се да је предалеко да би имала било каквог значајног утицаја на Земљу.

Звезде луталице

Иако звезде прате одређена правила, постоје и звезде које имају помало непредвидиве путање. Једна таква би могла да прође у близини Сунца и поремети Ортов облак, кластер стена на спољашњем рубу нашег сунчевог система, што би лансирало више комета према нашој планети. Пошто се и наше Сунце креће кроз галаксију, постоји могућност да ћемо наићи на неке препреке на том путу.

Ехпресс.хр / Б92

KOMENTARI



Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u