ШОК: Комитет за Нобелову награду тражи од Обаме да врати награду за мир!

ШОК: Комитет за Нобелову награду тражи од Обаме да врати награду за мир!

26 августа 2015

Jagland_and_Obama(на слици: Торбјорн Јагланд и Барак Обама на додели награде)

Торбјорн Јагланд, председник Комитета за додељивање Нобелове награде за мир, рекао је да би Барак Обама требало да врати своју награду за мир.

Како преносе шведске новине Свенска Дагбладет, Јагланд и четири друга члана комитета кажу да никада раније нису ни од кога тражили да врати награду за мир, па чак ни од ратних злочинаца попут Хенрија Кисинџера.

Комитет је доделио награду за мир Бараку Обами 2009. године када је успео да убеди све да он подржава „стварање новог окружења за мултилатералну дипломатију“, нагласивши улогу Уједињених нација као алата за решавање међународних конфликата.

Међутим, реалност је разбила илузије чланова комитета, али и већег дела међународне заједнице, која је била сведок варварства, цинизма, демагогије и манипулације чињеницама од стране Обамине администрације.

Прочитајте још:

НАГРАДЕ ЗА ЗЛОЧИН – Награде за мир добијају они који су најзаслужнији за рат, а за хуманост они који су одговорни за најнехуманија дела

МИРЈАНА БОБИЋ – МОЈСИЛОВИЋ: Нобелова награда за мир унела је немир у владајућу коалицију, а све то ће платити народ

Како су навеле индијске новине Хиндустан Тимес, „Свет је постао много небезебедније место откад је Обама почео да влада“.

Један добар пример тога је састанак министара спољних послова у Дохи, где су се руски министар Сергеј Лавров и амерички секретар државе Џон Кери нашли како би разрешили ситуацију у региону. Управо тада је Барак Обама долио уље на ватру.

Он је наредио да америчке оружане снаге могу да одговоре на било који непријатељски потез против „умерене“ сиријске опозиције. Пентагон такође задржава право да заштити противнике Башара ел Асада из ваздуха и да се освети уколико их нападну радикали ИСИС-а или сиријска војска.

То у суштини значи да САД сада могу директно да се умешају у грађански рат у Сирији на страни сиријске опозиције. Треба напоменути да Вашингтон није добио одобрење за своје деловање ни од УН ни од званичне владе Сирије. Изгледа да САД ништа нису научиле из Авганистана, Ирака и Либије.

Иначе, како тачно војска САД може са толике висине да разликује који су терористи „добри“ а који „лоши“? Ко дефинише „умереност чланова опозиције“? Да ли су они стварно опозиционари или су обични терористи који су добили оружје од Американаца уз великодушну „накнаду“ за своје услуге?

Наводи се да су амерички саветници обучили само 60 чланова опозиције. Није ни чудо што САД бомбардују сиријску територију из ваздуха, пошто са таквом шаком опозиционара не могу да ураде ништа.

Наравно, САД су остале запамћене по својој „храбрости“, тако што су гађале немачке градове за време Другог светског рата или рецимо Хирошиму и Нагасаки.

У складу с тим, министар спољних послова Сирије, Валид Муалем, оптужио је Вашингтон да обучава борце Исламске државе дајући им на милијарде долара, што је у Русији забрањено.

Муалем је ову примедбу навео разговарајући са својим руским колегом, Сергејем Лавровом. Он је рекао: „Америка захтева политичко решење, а шаље милијарде долара за обучавање терориста“.

Многи политички аналитичари верују да Вашингтон седи на две столице, с једне стране се противећи калифату, а с друге стране трудећи се да он постане што јачи барем до пада председник Башара ел Асада.

Обамина администрација има план да свргне проруски и проирански режим из Дамаска, након чега ће ујединити све снаге против калифата. Наравно, тај план није изложен јавно, али недавна деловања САД упућују на то.

Што се тиче Обаминог наређења изложеног у Дохи, јасно је да је оно у ствари одговор на мирољубива решења и мере против ИСИС-а која је предложио руски министар спољних послова.

Руска страна верује да ваздушни напади неће решити проблем, те да је неопходно да се оформи коалиција која ће се борити против терористичке претње на копну. Та коалиција би требало да укључује сиријску и ирачку војску, али и Курде, навео је министар Лавров.

Москва очекује одобрење овог решења на 70. састанку Генералне скупштине УН у септембру.

Није изненађење да су сви представници арапских држава подржали руске мировне предлоге. Политички аналитичари сматрају да је састанак у Дохи значајно повећао сарадњу између Русије и заливских држава.

Русија је успела да привуче Саудијску Арабију на своју страну, што је знатно пореметило равнотежу моћи на арапском полуострву.

На крају, још једном ћемо цитирати председника Комитета за Нобела, Торбјорна Јагланда, који је рекао да су чланови комитета сигурно били „трештени пијани“ када су гласали да Барак Обама добије награду за мир.

Он је додао да би Обама могао да пошаље своју награду у најобичнијем пакету поштом, уколико не жели да буде осрамоћен тиме што ће то учинити јавно.

Виктор Микхин (Неw Еастерн Оутлоок)

(Wебтрибуне.рс)

KOMENTARI



4 коментара

  1. Apis says:

    Srpski receno sviraju krcu! Nikada te nagrade i nisu delili posteno. Sve sto zapad organizuje uvek je bilo politicka igra i ekonomska prevara. Zar nije ironicno da nagradu za mir inicira pronalazac dinamita. Zar je moguće da sve nagrade preskoce Teslu i niz drugih pronalazaca i naucnika. VISE SU NAGRADILI RAZBOJNIKA I PLAGIJATORA NEGO ZASLUZNIH.

  2. Evroazijska Unija says:

    VRAĆAJ LOVU BUREKU OBMANO !!! :-))) KOJE PONIŽENJE ZA USA :-)))

  3. Žan Žak Masturbatourr says:

    njemu treba dati Nobelovu nagradu jedino za rat

  4. Radomir says:

    Vracaj vracaj.sram te bilo majmune covekoliki

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *



ИНТЕРМАГАЗИН НА FACEBOOK-u