СПРЕМАЈУ ПОТПУНИ ПОРАЗ СРБИЈЕ – Нови „нон-пејпер“ о Kосову: Оштре последице

SPREMAJU POTPUNI PORAZ SRBIJE – Novi „non-pejper“ o Kosovu: Oštre posledice

31 januara 2023

Kosovo je slobodno da ne osnuje Zajednicu opština sa srpskom većinom i može u potpunosti da se povuče iz Sporazuma iz 2013, ali tada mora da „snosi posledice poništavanja svih dosadašnjih dostignuća (slobodno kretanje, pozivni broj Kosova +383, integracija severnog dela, kontrola dva granična prelaza sa Srbijom i dr)“, stoji u poslednjem non-pejper dokumentu koji je ekskluzivno objavio Albanian Post.

Oštrim i nimalo diplomatskim jezikom u ovom non-pejperu, koji je napisao zapadni diplomata duboko uključen u proces pomirenja između Kosova i Srbije, postalo je jasno šta Kosovo i Srbija gube ako napori Zapada da uspostavi mir u regionu budu suočeni sa odlaganjem i namernim blokadama Aleksandra Vučića i Aljbina Kurtija.



Podeljen na 11 odvojenih delova i sa preko 20 podtačaka, non-pejper na šest stranica koji, prema izvorima AP-a, sumira sve sa čim se Kurti i Vučić suočavaju, više se fokusira na razjašnjavanje kobnih posledica nepotpisivanja Osnovnog sporazuma na osnovu Evropskog predloga.

Jedan od najvažnijih delova dokumenta naslovljen je „Dinamika napred – neuspeh nije opcija“, gde se jasno ističe da Evropska unija i Zapad više nemaju nameru da budu posmatrači u „taktici odlaganja“ i „taktici blokiranja“ za koje kažu da ih koriste Srbija i Kosovo.

Tamo piše da ako Kosovo, ili Srbija, ne budu konstruktivni partneri i ne potpišu sporazum, onda „to znači zaustavljanje procesa integracije i potencijalni preokret odnosa sa EU i posledice koje to nosi“.

Prema ovom dokumentu, „Kosovo ne može da pretenduje da nastavi da uživa apsolutnu zaštitu od zapadnog sveta, koji je od vitalnog značaja za njegovo postojanje, i da istovremeno okleva da prigrli zapadne napore za trajni mir“.

Sve dok „Srbija ne može da teži da nastavi da uživa u finansijskim, ekonomskim i političkim prednostima postojećih sporazuma i da istovremeno podriva napore Zapada za trajni mir“.

Dokument takođe jasno stavlja do znanja Srbiji da je „kockanje lažnim nadama da će se jednog dana, u budućnosti, NATO i EU urušiti, omogućavajući tako ponovnu okupaciju Kosova, recept za katastrofu“.

Zapadne države u ovom dokumentu jasno stavljaju do znanja da su izuzetno uključene i da traže potpisivanje sporazuma koji je „minimalno ambiciozan“, pa će, ako naiđu na blokade i druga odlaganja, biti veoma rigorozni u pristupu, jer neuspeh ovog procesa ozbiljno narušava kredibilitet EU i kredibilitet čitavog zapadnog sveta.

Zbog toga će na sledećem sastanku strane „biti obaveštene o ozbiljnim posledicama ukoliko predlog bude odbačen“, a zapadnjaci će bez oklevanja početi da koriste štapove, jer ukoliko se ikakvo oklevanje pokaže to bi se moglo protumačiti kao nedostatak posvećenosti.

Još jedan hitan potez biće određivanje jasnog datuma za potpisivanje.

„Bez određenog datuma, trajno odugovlačenje, kašnjenja i blokade će ponovo upravljati/dominirati procesom, ismevajući nemoć Evrope i zapadnog sveta“, navodi se u dokumentu do kojeg je došao Albanian Post.

To je razlog, tvrdi se u dokumentu, da se Zapad tako snažno angažuje, jer je „alternativa gore rečenom prihvatanje da zapadni svet nema uticaja”.

Pošto „šatl diplomatija” neće imati željeni efekat, onda se poslednja karta čuva kao poslednji napor.

„Ako strane oklevaju, organizuje se evropska konferencija (po uzoru na prošla iskustva) kao poslednji pokušaj da se strane ubede“, navodi se u dokumentu.

Čak i Zajednica opština sa srpskom većinom ima rezervisanu tačku u ovom dokumentu.

Ponavlja se da to predstavlja neotuđivu obavezu Kosova, dok se navodi da „politički predstavnici Kosova, civilno društvo i istaknuti pojedinci i organizacije moraju biti deo budućih suštinskih sveobuhvatnih diskusija usmerenih na pronalaženje konsenzusa o prihvatljivom modelu za Asocijaciju predviđenu sporazumom iz 2013. godine“.

Pošto je u prošlosti dokazano da osnivanje Asocijacije i Osnovni sporazum predstavljaju isti napor, dokument jasno ističe da su to dva odvojena i paralelna procesa koja se ne spajaju.

U tački „Dinamika napred – pristup na više koloseka“ navodi se da „sprovođenje svih prethodno postignutih sporazuma (uključujući i Asocijaciju) i aktuelni evropski predlog jesu i treba da se tretiraju kao dva odvojena procesa, olakšana na dva paralelna puta“ .

„Prvi put“, pojašnjava dokument, je „sprovođenje svih prethodnih sporazuma“, dok je paralelni, „drugi put“ – „Evropski predlog“.

U ovom delu dokumenta najavljuje se i uspostavljanje Mehanizma za praćenje koji će funkcionisati po setu „principa da se strane nagrađuju ili kažnjavaju u zavisnosti od njihove posvećenosti u sprovođenju procesa“.

U ovom non-pejperu se ističe da su zapadnjaci već upoznati sa taktikom Vučića i Kurtija za odugovlačenje procesa.

Međutim, prema Kurtiju je oštriji jezik.

Neprihvatljive su taktike odlaganja (Srbija: prvo Asocijacija, pa Evropski predlog) i taktike blokiranja (Kosovo: prvo sigurna garancija priznanja od 5 zemalja EU koje ne priznaju, pa onda Evropski predlog).

Povodom zahteva Kosova za garanciju priznanja od 5 zemalja EU koje ne priznaju nezavisnost, utvrđeno je da je nemoguće dati takvu pismenu garanciju, pošto je svaka od država suverena u svojim odlukama, međutim poznato je da su svih 27 Zemalja članica EU za Evropski predlog.



Ali, uprkos činjenici da takve garancije kakve traži Kosovo ne mogu da se daju, dokument ipak nudi pozitivan scenario po ovom pitanju.

„Za neke od ovih država saglasnost Srbije na evropski predlog dovoljan je osnov da se odnosi sa Kosovom odmah podignu na pune diplomatske sporazume“, navodi se u dokumentu u delu u kojem se pojašnjava stav petorke koja ne priznaje Kosovo.

„Ako ne ranije, kada Kosovo postane članica Saveta Evrope i drugih međunarodnih organizacija kao direktan rezultat Evropskog predloga, zemlje koje ne priznaju nezavisnost Kosova će se pridružiti stavu drugih država članica EU (koje priznaju Kosovo)“.

Drugi element, koji drugi dokumenti nisu imali a deo je ovog non-pejpera, je pominjanje primera Francuske i Nemačke i kako su ove dve nekada neprijateljske države pronašle „trajni mir“.

Pretpostavka zapadnjaka u dokumentu je da je reč o dva naroda koji žele da reše probleme i da krenu napred, pa je cilj, kažu, „mirni suživot i pojačana saradnja“, a to dolazi, po njima, „kao rezultat implementacije evropskog predloga“.

Ovo, kaže se u dokumentu, „postavlja tempo za konačni pravno obavezujući sporazum posle 2030. godine“.

„U tom trenutku, po uzoru na Berlin i Pariz, Beograd i Priština će podstaći etničke Srbe i Albance da, podeljeni u različite zemlje bivše Jugoslavije, postanu faktor stabilnosti u svojim zemljama i da promovišu novo istorijsko poglavlje prijateljstva“.

Na jednoj od stranica dokumenta pojašnjene su i koristi Kosova i Srbije koje će imati ako su konstruktivni i pristanu na potpisivanje sporazuma, koji, ponavlja se, ima za cilj treći sporazum koji znači sporazum o uzajamnom priznanju.

Za Kosovo se kaže da ako potpiše i uspostavi Asocijaciju u dva odvojena procesa, onda „otključava proces integracije u NATO/EU i počinje da dobija sredstva i investicije u vezi sa procesom integracije“.

„Stiče regionalnu povezanost i uključenost u sve programe EU koji će na značajan način uticati na ekonomiju Kosova. Nove mogućnosti će se pojaviti za kosovska preduzeća i kosovsku omladinu, razvijajući divan potencijal koji Kosovo ima“.

Kako se razume iz dokumenta, pre 2030. godine nema govora o sporazumu koji ima „priznanje u centru”, kako pretpostavlja premijer Kosova Aljbin Kurti.

Međutim, evropski predlog za Srbiju bi predstavljao prvi međunarodno priznati dokument u kome bi Srbija prihvatila da su „Kosovo i Srbija dve odvojene pravno-političke realnosti koje podležu principima upravljanja prema međunarodnom pravu“.

Isto tako, Srbija bi priznala da „ne može tražiti pravo da zastupa ili deluje u ime druge strane (Kosovo)“.

Još jedna korist za Kosovo bila bi da se ovim sporazumom, budući da ga podržava 27 država članica EU, „ne bi protivile članstvu Kosova u međunarodnim organizacijama“, uključujući i pet zemalja koje ne priznaju nezavisnost.

Dokument takođe predstavlja jasnu liniju članstva Kosova u međunarodnim organizacijama, počev od Saveta Evrope do Evropske unije i NATO-a.

(kossev.info)

KOMENTARI



14 komentara

  1. persida says:

    Kazu Arbanasi u uniformi: "Dogodine u Beogradu." Mirdita bez kraja, sa cevapima.

  2. Gagi says:

    Svako pristupanje dogovoru, ma kakvo ono bilo, trajno nas udaljava od dela nase zemlje. Razgovor bez rezultata, takodje pokazuje nasu nameru da uvazavamo postojece stanje i da spremno uvazavamo tu cinjenicu. Ovo su razgovori sa okupatorom a ne sa dobronamernim poslovnim partnerima. Sta god budemo "mudrom" politikom isposlovali, mnogo vise ce nam otici. Velika je dilema, da li ce nam vremenom oteti i ovo sto budemo napabircili, kada smo svesni i dobro znamo kakva im je "poslovna" narav. Zasto sa nekim moramo da razgovaramo ako ga ne priznajemo i ako nas je taj na siledjiski nacin doveo u tu situaciju - nije mi bas jasno. Osim toga, mozda mi tu teritoriju nikada ne bi sacuvali da nam svojevremeno nije pomogao Nikolaj Romanov. Prema tome, ta zaduzbina i zasluga nije samo nasa, treba pitati i ostale ucesnike u stvaranju te nase imovine, sta nam valja ciniti. Ukljuciti i njih u te "nase" pregovore, neka sufliraju i pregovaraju stvoritelji i otimaci, ako zbog aktuelne situacije budu imali vremena. Nikako mi nije jasno, KO smo to MI, da se samostalno i bez valjanih konsultacija odricemo dela po dela velike bratske pravoslavne teritorije. Mi smo samo deo tog zajednickog duhovnog organizma i uticaja, ocigledno je da je taj deo tela tesko bolestan i da ga je zahvatila gangrena.

  3. Filip says:

    Neće moći

  4. Filip says:

    Neće moći

  5. milorad5 says:

    opet "non-paper",da oni mogu da učine nešto ozbiljon to bi bi PAPER..TAKE OR LEAVE,kao u rambujeu.Medjutim,teško da oni to mogu da urade a pokušaj daljeg kvarenja odnosa sa srbijom ultimatumima i petnjama sankcijam i ratom su OPASNI za njih,i mogu da ih koštaju mnogo.Blokade idu u dva pravca,mi ne možemo da radimo sa njima i oni ne mogu da rae i PRODJU pored NAS:)a to KOŠTA,da ne pominjem uvodjenj blokade granica kosovske pokrajine ,pa pocrkali bi ko bubašvabe tamo a kilo kikirikija bi plaćali do bola i to preko vardara bi im doturili:)Srbija još AMA BAŠ NIŠTA OZBILJNO NIJE PREDUZELA A MOŽEMO GADNO DA IM ZAGORČAMO ŽIVOT U TOJ PRIŠTINSKOJ RUPI.SAMO NEKA SE ZEZAJU,OVOG PUTA NEMA MILOŠEVIĆA NEMA STIPICE MESIĆA NEMA MNOGIH KOJI SU IM ODRADJIVALI POSAO U BEOGRADU PRE SVEGA.NEMA NIŠTA OD PRETNJI ONI SAMO LOVE U MUTNOM.

    • Gagi says:

      milorad5... Nedavno je i Guskova tvrdila da je Srbija neaktivna i da "mudro" ceka da joj neko drugi resi problem. Zasto je to tako, sto nista OZBILJNO ne preduzimamo kako ti kazes, pitanje je sad. Isto tako tvrdis da nema vise Milosevica da im odradjuje posao. Malo si smetnuo sa uma ili si mozda namerno zaboravio, da njegova politicka garnitura vlada Srbijom i donosi odluke za ovaj narod, od kada su ga ispratili na put bez povratka. Takodje je interesantno, jesi li mozda primetio, nekadasnja opozicija tadasnjoj socijalistickoj vlasti, radikali koji su te iste pljuvali i cupali im mikrofone ZBOG IZDAJE, danas su sa njima u bratskoj politickoj ljubavi i vlasti. I ne samo sa njima, secamo se mi i nosenja robijaskih odela i svakakvih pretnji "neprijateljima drzave" kada ONI dodju na vlast. Pa ETO, danas su oni nosioci vlasti u ovoj drzavi, STA TO BI Milorade. Jos nisi izgubio poverenje u te demagoge i politicke prevarante "svog" naroda.

      • Zeka says:

        Primedba da današnjom Srbijom vlada Miloševićeva "politička garnitura" je manipulativna poluistina. Manipulacija se sastoji u tome da se neupućeni navedu na pogrešan zaključak o istovetnosti Miloševićeve i ove sadašnje politike. Sama činjenica da su neke osobe bile politički funkcioneri u vreme vlasti Miloševića (pre više od 2 decenije) nikako ne znači da te iste osobe kasnije, a pogotovo danas, zastupaju onu politiku koju su tada predstavljale. Štaviše, objektivno je poznato da su te dve politike takoreći dijametralno suprotne. Ranije je to bila suverenistička politika borbe za očuvanjem teritorijalne celovitosti države kojoj je nametnut čak i rat za odbranu zemlje, pa se i ratovalo protiv agresora i okupatora. Kasnije, kada su ti isti Miloševića "ispratili na put bez povratka", sasvim su obrnuli svoje političke ciljeve i retoriku, napuštajući borbu za očuvanje teritorijalnog integriteta Srbije. Jedan od dokaza za ovu moju tvrdnju je i poznati Miloševićev poziv iz Haga svojim pristalicama da na izborima NE GLASAJU za Dačića i njegov SPS. Što se Vučića tiče, istorijska je činjenica da je on zajedno sa Nikolićem napustio SRS i politiku Velike Srbije i odbacivanja EU, a onda formirao sasvim novu stranku koja je pokrala politička autorska prava DS-a i drugih proevropskih stranaka i za svoj cilj proglasila članstvo Srbije u EU. Šešeljeve reakcije iz Haga takodje su bile negativne, čak je govorio da su ta dvojica "kancerozne metastaze" na radikalskom telu koje treba ukloniti. Po povratku iz Haga, Šešelj, neočekivano za mnoge njegove (preostale) pristalice, postepeno menja svoju retoriku u pravcu podrške Vučiću lično, a protiv Nikolića. Za ovakav preokret postoje (neprincipijelni) razlozi, ali zahtevaju veći prostor za analizu.

        • Gagi says:

          E, moj Zeko. Sve moze da se relativizuje, narocito danas. Koliko mi je poznato, niko se iz SPS-a nije odrekao svoje politicke istorije i proslosti, danas takodje slave svoje jubileje iz doba Milosevica. TO, sto naslednici na drugaciji nacin razmisljaju i odnose se prema svojoj zaostavstini i imovini, ne ukazuje da su se odrekli naslednih pogodnosti. Uostalom, ako ne podrzavaju i nisu naslednici one stare politike, neka vrate imovinu "starog" SPS-a. Koliko je meni poznato, samo je onaj castan Igic isao da sacuva Milosevica i preskace onaj zid. Ovi naslednici su tada bili na Fruskoj gori i ostalim sigurnim destinacijama. O aktivisti Sarajevske KPJ i najmladjem doktorantu u drzavi onog zlotvora, iluzorno je bilo sta pricati i trositi vreme. Teorija da je sve promenljivo i podlozno evoluciji, odlicno je opravdanje za karakternu prevrtljivost i nedoslednost. Mislim da pravna nauka ne poznaje i uvazava takav termin, valjda bi svako trebao da snosi posledice svog svesnog cinjenja. TO, sto su nas narod ubedili da crno moze biti belo i obratno, samo govori o karakteru onih koji "brinu o "svom" narodu. A, kako brinu, to nije moguce videti ovde. To se odlicno moze videti u Dubaiju i na ostalim prestiznim destinacijama po svetu. Osnovno i jedino vazno pitanje u ovoj maloj polemici je, KOLIKO SU OVA DRZAVA I NAROD ZADUZENI, od kada su nastale privatne politicke korporacijske firme koje otimaju narodne pare za njihovo neometano izdrzavanje.

  6. Independent says:

    Cim se resi problem kosova dolazi na red priznanje Vojvodine. Sve dolazi na svoje mesto, makar i posle 100 godina okupacije dolazi sloboda. Srbija se vraca u svoje prirodne granice beogradskog pasaluka.

    • Paki says:

      taj film neće da gledaš defetisto...

    • Bob says:

      Tvoje prirodne granice su u zooloskom vrtu, ciji god sa si.

  7. ostrogorski says:

    Nisam nešto čuo da Nemci ubijaju decu Francuza u Nemačkoj, ruše Francuske Crkve, preoravaju im groblja, otimaju kuće, imanje, pokretnu imovinu... Ili možda Nemačka nikada i nije okupirala i zadržala deo francuske teritorije i stanovništva. I koji idioti uopšte pitaju nacističke Nemačku i Francusku da uređuju Srbiju - verovatno nacistička vlast Srbije njihovi kolaboranti.

  8. Zeka says:

    Pre analize i kritike ovog nazovi dokumenta, mislim da bi trebalo obratiti pažnju na njegove izvore. Najpre, ko je ovo napisao? U tekstu stoji: "zapadni diplomata duboko uključen u proces pomirenja između Kosova i Srbije". Dakle, pojedinac. Koliko god bio instruisan od nekih interesnih grupa, autorstvo se pripisuje pojedincu tj "diplomati", kako kaže tekst. I to "zapadni diplomata". Koji je, kako da ne, još i "uključen u proces pomirenja"! Ok. Idemo dalje. Ko je ovo objavio? U tekstu stoji: "Albanian Post". I to "ekskluzivno". Odakle ekskluzivitet baš albanskom glasilu? Zašto ne npr. beogradskom listu "Politika"? Deo teksta tog nazovi dokumenta koji je prezentovan ovde apsolutno liči na prevarantski probni balon bez ikakvog stvarnog diplomatskog značaja. To je, što ono kažu, fejk dokument, fejk tekst, fejk autorstvo, fejk... sve. Ako bi se kojim čudom ipak ispostavilo da ovakve budalaštine imaju javni značaj u diplomatiji zapada (što im ne bi bilo prvi put), da li su onda dostigli toliki nivo drskosti da sebi slobodno dopuštaju otvorene protivrečnosti u vezi sa bar prividom objektivnosti. Tobože, tzv."batina" je predvidjena za "obe strane", ako se ne povinuju vrhovnom gospodaru života i smrti na Balkanu. I to bezuslovno, u celini i bez primedbi i vrdanja. Ipak, deo tog teksta izrekom tvrdi da Kosovo* "uživa apsolutnu zaštitu od zapadnog sveta, koji je od vitalnog značaja za njegovo postojanje"!!! A batina se sastoji u tome što, navodno, više na tu zaštitu neće moći da "uživa"! Iz aviona se vidi da je ovo lažna poruka Kurtiju i kosovskim Arbanasima. Lažna batina, fejk batina. Zapadnjački zaštitnici samoproglašene kosovske nezavisnosti nikada se ne bi odrekli svoje zaštite sopstvenim interesima. A na Balkanu je upravo postojanje Kosove* kao nezavisne države jedan od njihovih najvažnijih interesa. Prema tome, ovako sročen neki nazovi dokument ne bi podneo ni prvu analitiku profesionalnih diplomata i političara, te ga je moguće napadati sa svih strana. Naravno, ostaje i ona mogućnost da se i po ovom dokumentu vidi sva nervoza, nepoštenje i već uočljivi znaci frustracije zapadnjačkih krugova koji se u svom demokratskom i diplomatskom deficitu po pravilu okreću "batinama" tj. ogoljenoj brutalnoj sili.

  9. Gagi says:

    Mozemo mi besposleni da pametujemo i drobimo do mile volje. Kada je to u istoriji bilo nesto drugacije za Srpski narod. Uvek je narod stradao i uvek su postojali oni koji su ga "branili" i "stitili". I UVEK su, kao i danas, ti zastitnici imali beneficiranu i lagodnu zivotnu poziciju. Valjda zbog toga sto je narod koga su branili izginuo. Sta je to danas drugacije, ko je to snosio posledice sto je Srpski narod stradao i ostao bez vekovne imovine. Najveca odgovornost i kazna za teske nacionalne promasaje je, da politicar ostane bez funkcije i politicke pozicije. Kao sto vidimo, svi bivsi donosioci katastrofalnih odluka po narod su tesko kaznjeni, svi su po nekim institutima neophodnim za drzavu i na drzavnim jaslama. Ali hajde, terajte tako do konacnog sloma i unistenja "svog" naroda. Odabrani i povlasceni su sigurno zasluzili vecni zivot svojim doprinosom, vecno ce i ziveti u pamcenju naroda kao primeri vanvremenskih olosa i vucibatina. Sta bi svi oni radili i cime bi se bavili, da nema njihovih dobrih kolega i saradnika koji im donose non-pejpere i ostale budalastine za sludjivanje naroda. Nije to bas toliko lose, setkaju se po svetu, uzvracaju posete svojim kolegama a usput "brinu" i "sredjuju" situaciju da "njihovom" narodu zivot bude sto bolji. Kako je narodu od devedesetih do danas kada su "ovi" poceli da "brinu" o njemu, valjda je svima poznato i jasno. A kako je njima, i to je poznato i jasno.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *